"Родителите трябва внимателно да слушат децата си и да ги чуят", коментира темата Красимира Елисеева председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин:
"Преди 10 години имаше само 3% тетрахидроканабинол в канабиса. Сега е около 15-20% и това е много опасно. Унищожително е за нашите тийнейджъри..."
Според последния доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите, приблизително 87,6 млн. възрастни между 15 и 64 години /26,3%/ в Европейския съюз са пробвали канабис някога в живота си. 17,2 млн. млади, между 15 и 34 години, хора /14,1%/ са употребявали канабис през последната година. В България малко над 10% от младите хора са употребявали канабис през последната година. У нас се наблюдава и възходяща тенденция в разпространението на канабиса сред младите хора.
Темата за марихуаната все по-рядко е табу в обществения живот, но все още марихуаната е незаконна в България, затова при употребата й всеки трябва да е подготвен за рисковете от сблъсък с органите на властта. Според българското законодателство марихуаната е определена като наркотично вещество с висока степен на риск за общественото здраве. Официално е известна като коноп или канабис, защото се извлича от конопени растения, но сред хората е известна с още много различни имена като марихуана, трева, джойнт и други. Тя е забранена в хуманната и ветеринарната медицина, т.е в България няма как да бъдете лекувани с такъв “медикамент”. Наказателният кодекс определя като престъпление придобиването и държането на наркотични вещества, като предвижда по-тежко наказание за придобиване или държане на високорискови наркотични вещества, каквато е марихуаната.
Въпреки битуващото мнение сред хората, че марихуаната е лек наркотик и не е толкова опасна сравнение с другите наркотици, според нашето законодателство тя е приравнена с всички останали наркотици, т.е цигара марихуана е равна пред закона, както доза хероин или един грам кокаин, така и на 5 хапчета екстази. От години в обществото се води дискусия относно легализирането на канабиса. Доводите са най- различни.
"Трябва да реши обществото дали затвор от 1 до 3 години за всяко количество, което е намерено при теб, е най- добрия начин да третираме близо 1 милион души в страната", смята Димитър Карагегов от Българско либертарианско общество:
"...Можем да спорим много дали лекува или не лекува, но истинският проблем е какво да правим с хората, които я употребяват. Те не са малко в България. Това са учещи и работещи хора, които ежедневно са подложени, меко казано, на тормоз, че имат трева в джоба си, или че вечер разпускат с цигара, а не с чаша ракия...Има много по- опасни дроги от марихуаната- алкохола, цигарите и да не забравяме енергийните напитки...България е от малкото страни, в които не е легализирана марихуаната...Можем да се поучим от Португалия..."
Въпреки увеличаващата се непрекъснато глобална толерантност към потребителите на марихуаната, считана от мнозина за лек, употребата на канабис все още може да вкара някого в затвора в по-голямата част от земното кълбо. Освен ако не го прави в някои от държавите, в които потребителите на марихуана нямат бариера пред себе си, без значение дали употребяват наркотика поради налични здравословни проблеми или просто за удоволствие. Но дори и в някои от тях, все пак са налични глоби.
Учени от Българската академия на науките установиха, че екстракт от канабис убива ракови клетки. Това се случва след инвитро експерименти на Института по молекулярна биология.
"Първите резултати са много впечатляващи. Те са свързани с изследвания на екстракти от нискотоксични природни субстанции, като това, което търсим, е евентуална противотуморна активност", коментира доцент Ива Угринова, директор на Института по молекулярна биология към БАН.
Видинчанин, когото ще наречем Крум, не се различава по нищо от другите хора, но пуши трева от 15 години. "Според мен пушенето не ми пречи да работя нормално и да съм нормален човек...Хората, които употребяват марихуана не са наркомани...", казва той.
Анкета сред ученици показа, че знаят къде се предлага марихуана, но не искат да я опитват.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..
Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..