Стотици гости и местни посетиха Празника на килима в Чипровци. Сред тях бяха народните представители инж. Дилян Димитров и Ирена Димова, областният управител Росен Белчев и заместничката му Нина Петкова. Шестото издание откри кметът на Чипровци Пламен Петков:
"Вижте тържеството на чипровските килими на фона на цъфналата пролет...От векове килимите се тъкат със старинна техника и с естествени бои..."
Чипровски килим на повече от 200 години е най-новият експонат в Историческия музей. Той е дарен от холандеца Яаап Ван Беелен, съобщи директорката Анита Комитска:
"Той е колекционер на килими и живее от 15-20 години в България. Реши да ни изненада и донесе килима. Той е ходил в Турция да го купи... Килимът е български, чипровски и се върна у дома в Чипровци."
За първи път гостите можеха да се насладят на жива бира, произведена от 19-годишния Цветомир Стефанов. Пивото свърши и младият пивовар вече има доста поръчки:
"Това е така наречената крафт бира. Занаятчийска. Прави се само от висококачествени съставки по немския закон за чистотата на бирата...Самата направа на бирата от включването на газовия котлон до готовност е 3 седмици. Свежа, вкусна и с емблемата на Чипровци на етикета."
Паното, подарък за папа Франциск, бе изложено в центъра на Чипровци. То е дело на Наташа Димитрова и Йорданка Павлова, и предизвика голям интерес:
"...Хубав е и прекрасно, че ще го пратят на папата...Радваме се за подаръка..."
Традицията за тъкането на килими продължава. Явен пример е 10-годишната Ивона Тодорова, която обясни тънкостите на занаята:
"...Така се прави главичка. Така се нарича защото е като глава на лук...Интересно ми е...Учи ме най- добрата майсторка- майка ми. Казва се Валентина Тачева."
Празникът на килима в Чипровци продължи с концерт на "Виво Монтана" и Рени.
Целия репортажа чуйте в звуковия файл.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..