Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградиха победителите в младежки екоконкурс

4
Снимка: Радио ВИДИН

Михаела Войденова е доброволец към Европейската комисия и млад разпространител на информация. Казва, че за Европа екологията е много важна и се бори да подобри състоянието на околната среда. Михаела Войденова е и организатор на фотоконкурс на екологична тема. На среща- дебат във Видин обсъди с младежи екологичните проблеми и награди победителите в състезанието. Снимки на три момичета от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин-  Даниела Конова, Ивана Виткова и Кристин Валентинова получиха награди. Авторите на снимките обясниха какво и защо са заснели.

Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" разказа на младите хора как помага Европа на българската природа:

"Това, което най- често сте чували- НАТУРА 2000. Може и в негативен аспект да сте чували, защото обикновено се започва с това колко много територии са включени в НАТУРА 2000 и как това ще ни съсипе икономиката, тъй като ще има много ограничения, което, разбира се, не е така. НАТУРА 2000 представлява една система от защитени територии, които са изградени във всяка една държава от Европейския съюз на базата на две директиви- за птиците и за местообитанията."


Природен парк "Врачански Балкан" съвпада с териториите по НАТУРА 2000 и по двете директиви. Основният проблем, който стои пред правителството е, че не е посочило кой ще управлява мрежата от защитени зони.

И още в "Еко Свят"- слаб отстрел при лова на дивя свиня отчетоха ловците от видинското село Чупрене на общо събрание. На него беше решено и че Богомил Станков остава председател на Управителния съвет на Ловно- рибарско сдружение "Миджур"- село Чупрене.

На събранието бяха дискутирани наболели проблеми, като африканската чума по дивите свине и мерките по ограничаване на този вирус.

"От предвидени 374 прасета, отстреляхме само 157, което е 40% ползване. Още по- фрапантно е при сърната. За изминалия ловен сезон нямаме нито едно издадено разрешително за сърна", каза пред Иванка Петрова Владислав Антонов- ръководител в ловното сдружение.

В почти всяка една дружинка има земеделски производители, които спонсорират ловците с фуражи и царевица. Поставени са и автоматични хранилки, които се зареждат на две- три седмици.

"При дребния дивеч, говоря за заека, също не е на ниво отстрелът. Отстреляли сме само двадесетина заека за изминалия ловен сезон. Почне ли август месец, когато се открива ловът на мигриращ дивеч- пъдпъдъкът, гургулицата, са атрактивен ловен вид."

Климатизационни дворове за зайци и фазани предвиждат да изградят още ловците от Ловно- рибарско сдружение "Миджур". Ще купуват и доотглеждат по- млади птици. Целта е да доразвият дивечовия им инстинкт и при пускане в природата да бъдат по- приспособени към дивите условия. Ловците ще разселят в по- високите части яребици в района на Горни Лом, Долни Лом, Чупрене.

През април се излюпиха първите шест малки белоглави лешоядчета на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Експерти от Дружество за защита на хищните птици /ДЗХП/ са наблюдавали общо 14 двойки, от които 8 още мътят. Георги Стоянов е представител на дружеството за Враца и освен мониторинг извършва и ежеседмично подхранване на лешоядите, борба с негативните фактори, които са заплахи за вида.

"Има увеличаване на броя на гнездящите двойки. В началото на април имаше 6 излюпени малки в гнездата. Скоро ще проведем цялостно наблюдение, в началото на май, което ще ни даде по- пълна картина как са се развили нещата през последния месец", коментира Георги Стоянов от ДЗХП.

Гнездовият период при белоглавите лешояди е около 6 месеца. Мътенето само е около 54 дни. Този дълъг период е много рисков за птиците. Гнездата са разположени в скалните отвеси в северните и източните части на парка. В тази връзка Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" моли посетителите на парка да не безпокоят птиците и при забелязване на бедстващи пернати да съобщят в посетителския център. Това е Природозащитен център "Натура".

Около 50 са възрастните белоглави лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Мониторингът показва, че в парка има и птици с марки от други държави.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20