Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бижуто - прекрасен падарък за 8 март

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Един от най-очарователните подаръци за тези, които искат да зарадват любимата си за 8 март, е красивото бижу. То носи в себе си послание и символика и остава скъп спомен. 

Петя Василева e от Враца и е бижутер. Завършила е Златарското училище на Балеарските острови в Испания. Вече 15 години се занимава с това изящно изкуство, защото е нейна детска мечта. 

Тя обича да прави хората щастливи с изработените от нея ювелирни красоти. 

"Нямам предпочитания към дадени бижута, защото бих желала да запазя креативността си", коментира чаровната бижутерка и добавя:
 
"Нямам предпочитания, защото това би ме лимитирало в креативността. Обичам всичко и всички форми и стилове, и във всяко намирам красота и затова нямам и конкретни предпочитания. Работя предимно и само от сребро и скъпоценни и полускъпоценни камъни... Завърших Златарското училище на Балеарските острови, където живеех. Там този занаят се преподава професионално. Това е страстта на живота ми... Учили сме най-различни техники. Те са неизчерпаеми в златарския занаят и се учи от всичко... Като метал да го сътвориш, да му дадеш някаква форма, някакъв живот това е всъщност концепцията на ювелирното изкуство като цяло и това, в което съм се влюбила... От най-ранна детска възраст се занимавам с това... Вдъхновява ме, особено когато видя щастието в очите на някой човек, който носи нещата, които изработвам. Това е усещането. Не само да правиш красиви неща, да можеш да предадеш на някой човек да се почувства специален и уникален. Затова повечето неща, които правя, са уникати... Не е просто да направиш нещо, а да предадеш и да разкажеш някаква история. Има си и защо, и пак, което ме вдъхновява е да видиш усмивката изражението на някои човек да усетиш колко се чувства щастлив от това, което си направила...Ювелирна култура и традиция, която сме запазили, тепърва се отварят и се връщат към корените си... Вкусовете си приличат. Хората са еднакви и нищо на никой не му е чуждо, така че вкусът е много индивидуален. Няма значение къде сме по света и каква е културата... Всичко, което правя, си го обичам... Нямам нещо, което да ми е по любимо, защото всяко нещо носи определено послание и разказва определена история. И аз не мога да ги слагам като на кантар... Работя само, когато съм щастлива, когато не се чувствам окей със себе си не влизам в ателието. И предимно слушам класическа музика, докато работя. Много добре ми действа..."

Всеки от нас е уникален и такъв подарък като бижуто трябва да е избран с внимание и мисъл за конкретния човек. 

Бижуто е произведение на изкуството, което говори дори и без думи. Избирайте внимателно, то е идеален подарък, но трябва да носи свой специфичен заряд.

Бижутата на Петя Василева можете да видите тук.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лятна занималня - с грижа за видинските деца

Лятна занималня "Знайко" отвори врати във Видин. В момента групата е от 10 деца, които са на възраст от 6 до 12 години. Децата идват в 8:00 часа и си тръгват в 17:30 часа. Работното време е съобразено с ангажираността на родителите, обясни Зоя Младенова, начален учител:  "Идеята за лятна занималня възникна поради липсата на обгрижване за..

публикувано на 24.06.25 в 14:00

В село Тополовец събираха билки за здраве

Еньовден е християнски празник, отбелязван на 24 юни в чест на раждането на свети Йоан Кръстител. Той е и един от важните празници в българския народен календар и е свързан с редица обичаи, като Напяване на китки, Еньова буля, гадаене по сянката на човек за здравословното му състояние, въргаляне в росата за здраве, носене на мълчана вода и..

публикувано на 24.06.25 в 13:04
Елизабет Уотле и Зорница Николова

Възпитанички на видинската езикова гимназия са с по две шестици на матурите

Елизабет Уотле и Зорница Николова са бивши вече възпитанички на видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков". Поводът да ви срещнем с тях е блестящото им представяне на държавните зрелостни изпити. Момичетата имат отлични оценки и на двете матури. Елизабет Уотле избира да държи изпит по френски език, на който..

публикувано на 24.06.25 в 13:00

Ученици "обучиха" изкуствения интелект как да помага на жените с рак на гърдата

Ученици използваха възможностите на изкуствения интелект и разработиха нова функционалност на интернет платформата на Българското дружество за борба с рака на гърдата - "Life".  Белис Алиосманова и Ния Гьокова са ученици от Средно училище "Св. Седмочисленици" в Търговище, но разработката им е достъпна и е в помощ на жени от цялата страна. В..

публикувано на 23.06.25 в 16:57

Фалшиви събития: Как да разпознаем онлайн измамата?

В днешното издание на "Моите права“ ще говорим за една все по-честа онлайн измама - как могат да ни измамят да закупим билет за събитие, което всъщност не съществува, дори когато се използва името на голям артист. Тази тема ни вълнува особено, защото наскоро се натъкнахме на конкретен случай с измама, свързана с българската прима Лили Иванова. В..

публикувано на 23.06.25 в 16:30

От 1884 г. до днес: Видинският хор - пазител на музикалните традиции

Днес ще обърнем внимание на историята на Видинския хор, чиито корени датират от 1884 година. Именно тогава във Видин е създаден първият църковен хор, който в началото е бил съставен само от мъже. Негов основател е Руси Коджаманов - изтъкнат български композитор, хоров диригент, музикален фолклорист и педагог. Благодарение на неговата настойчивост..

публикувано на 23.06.25 в 16:10

"Свобода" - новата книга на видинчанката Симона Стойкова

Видинчанката Симона Стойкова издаде втората си книга, носеща символичното заглавие "Свобода" . Този път, освен поезия, в нея откриваме и разкази - лични, емоционални, силно въздействащи. Книгата е резултат от двегодишен процес в търсене, съмнение, откриване. До последния момент Симона дори не е била сигурна дали изобщо ще стигне до..

публикувано на 23.06.25 в 15:50