За пети път във Видин се проведе Голямото хоро. Инициативата на Фолклорна студия "СЕВЕРНЯЦИ" събира любители и ценители на фолклора от региона.
"Най-българският празник - 24 май - го посрещаме с "Голямото хоро". С какво по-добро да посрещнем този празник, освен с най-българското- народните танци. Идеята на това хоро е да покажем красотата на българския фолклор, да се повеселим, да покажем с гордост своите красиви национални носии и всичко да е изпълнено с настроение- това ни е нужно на всички."
Хората, облечени в национални носии, тръгнаха в 10.30 часа с шествие по търговската улица. Голямото хоро се изви в Крайдунавския парк до ресторант "Ривиера".
Видинчани спазиха традицията и се хванаха ръка за ръка.
"Разбира се, че се хванах отново, защото инициативата е полезна не само за младите, но и за нас, които сме на възраст вече. Изиграхме сериите ръченици, румънски хора, различни... Един ден в годината, но няма как да го пропуснем. Обличайки носии, ние се чувстваме цветни".
Традиционно в Голямото хоро участват както самодейци от видински читалища и представители на фолклорни клубове, така и граждани, които харесват българските народни танци. Изпълнени бяха хора от всички фолклорни области, но преобладаваха тези от Видинско.
Повече снимки ще намерите в страницата на Радио ВИДИН във фейсбук.
Шест спектакъла на Драматично-куклен театър (ДКТ)–Враца ще бъдат представени в Белоградчик по време на Месеца на българския театър, който се провежда за първи път в града на скалите. Културната инициатива ще се проведе от 19 септември до 21 октомври и е организирана от Община Белоградчик и кмета Боян Минков с цел да популяризира сценичното изкуство и..
Ремонт на стената на язовир „Огоста" край Монтана няма да има. Това заяви народният представител от „Възраждане" Петър Петров. Маслото на основният изпускател е в негодно състояние и не е сменяно 40 години. Ремонтът на стената на язовир „Огоста" край Монтана се отлага от години. И тази в бюджета на държавата не бяха заложени средства. Петър Петров..
Тренировъчните действия на служителите от ОДМВР-Видин и Полицейския инспекторат на окръг Долж стартираха в 10 часа на 11 септември, съобщават от полицията. Съвместното учение имаше за цел да повиши нивото на сътрудничество между полицейските структури от двете страни за осигуряване на ефективна реакция при решаване на конкретна критична ситуация...
На 11 септември във Враца, при проверка на четири криминално проявени лица в ж.к. „Дъбника“, у 27-годишен мъж е открит кетамин . При последвало претърсване в жилището му са намерени електронна везна, суха листна маса и бяло прахообразно вещество. Мъжът е задържан за 24 часа, образувано е досъдебно производство. Същия ден в Козлодуй, при..
Ежегодната превантивна акция на полицията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ , през месеците септември и октомври, има за цел да осигури безопасността на движението на децата, учениците и техните близки в районите на детските градини и училищата преди откриването на новата учебна година, през първия и втория учебен срок, съобщават от..
25-годишен видинчанин е бил задържан вчера в полицейския арест за притежание на наркотици , съобщават от полицията. Мъжът бил спрян за проверка в жилищен комплекс в града. От него служителите на реда иззели зелена суха листна маса със специфичен мирис на канабис. По случая в Районното управление във Видин е образувана преписка.
Само една маломерна паралелка ще има в община Монтана за новата учебна година. Тя ще е във Второ училище в Монтана, професия „Фотограф". Училището е средищно и в него се обучават 444 ученици. Маломерна паралелка с 14 ученици за обучение по професия „Фотограф" ще бъде сформирана в девети клас в монтанското Второ училище „Н. Й. Вапцаров". Решението..