Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на скулптурите във "Владикина бахча" остава неизвестна

4
Снимка: Радио Видин

Парк "Владикина бахча" във Видин събира много деца и възрастни хора за отдих и почивка. Направени са нови пейки, има чешма, обновени са детските площадки. И някак си сред парковата атмосфера  тук-там, съвсем хаотично са наслагани върху земята  огромни каменни скулптури. Някои от тях са надраскани със спрей. Хората минават покрай тях и не им обръщат внимание. А това са скулптури, създадени със замисъл, по времето на Симпозиума по паркова скулптура през лятото на 2013 година. Тогава няколко български творци изработват монументални пластики, върху блокове от бял камък, които подаряват на Общината. След завършването на скулптурите е трябвало те да бъдат преместени на определени места в града, за да бъдат видени от повече хора.  Шест години по-късно, монтанският скулптор Теодосий Антонов, посети парка, за да види все още ли стоят скулптурите на местата, където бяха създадени. Ето и неговото мнение:


"Въпросът е че тези камъни така си останаха. Там ги работехме. Тези скулптури трябва да се поставят по алеите на парка и по шосето и по "Панония“. Всичко е оставено така, и са сложени един насам, един натам. Останали са 6-7 неща, които си заслужава да бъдат сложени., но ако се подредят хубаво,  както е е в Мездра, Бургас... Защото монументалната скулптура е много силно нещо, зависи как ще се подходи. Другото – да се разцепят камъните и да се направи нов пленер с тях. Но трябва да се помисли."


Скулптурът от Стара Загора Наско Начев, също участник в пленера, каза:


"Моята скулптура са две риби, знаехме, че работите ни ще бъдат разположени на подходящи места. И с главния архитект бяхме уточнили. Мисля, че съвсем логично е община Видин да си довърши начинанието... Хубаво е да се изчистят, да се пригодят за монтиране. Може и в парка да се сложат, но сега са там, където сме работили, там са си останали... То не е кой знае колко работа да се приключи тази работа, но трябва да се направи от Общината."


Попитахме видинчани, които се разхождаха в парка, знаят ли какви са тези каменни блокове и каква е тяхната функция:

"Минавам оттук и съм виждала хората, които ги правеха и след това не си почистиха камъчетата. Мястото не е подходящо, защото тук е път има и детска площадка… Според мен не пречат на децата… не ми пречат… ако се оправят, почистят, изграфират може и да станат по-красиви, ако се подредят би било по-добре, отколкото така нахвърляни безобразно.."


Потърсихме и Община Видин, с очакването да разговаряме със запознат с казуса служител на Общината или да ни бъде отговорено писмено на следните въпроси:

Какви са намеренията на Община Видин към изработените скулптури в рамките на Симпозиума по паркова скулптура, проведен през 2013 г.?

Ще бъдат ли преместени каменните творби, както е обещано на авторите?

Кога и къде се очаква да стане това?

Отговор  до момента на излъчването на материала няма. 

Това не е първият път, в който Радиото работи по темата, ето и статията ни по същата тема преди 5 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18