Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да оценим риска на работното място?

Снимка: БГНЕС

Често говорим за оценката на риска на работното място. Прави се, за да се установят опасностите, свързани с работата, работния процес и работната среда, с последващо вземане на решение за ограничаване или премахване на този риск. С това се цели намаляване на трудовия травматизъм и професионалните заболявания в предприятието. Правната уредба за оценката на риска се съдържа в Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № 5 за реда, начина и периодичността за извършването ѝ на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването. Работодателите и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие, са длъжни да направят оценка на риска за здравето и безопасността на работниците и служителите. 

Знаем ли как да реагираме, ако има такъв риск? Повече по темата от конфедералния секретар на КТ "Подкрепа"- Александър Загоров:


"Оценката на риска се извършва от специалистите на предприятието, при необходимост подпомогнати от външни специалисти, със съдействието на лица, ангажирани в трудовия процес - ръководители, работници или техни представители, комитетите и групите по условия на труд. Оценката на риска е внимателно изследване на всички аспекти на работата, за да се установи какво може да причини нараняване, заболяване или вреда, както и преценка дали опасността може да бъде премахната, а ако не - какви предпазни мерки трябва да бъдат предприети за отстраняване, намаляване и контролиране на риска... Може да  търсите синдикатите по всяко време... Съгласно законодателството, работодателят е длъжен  да направи оценка на риска, която да обхване работното оборудване, помещенията, работните места, организацията на труда, използването на суровини и материали и другите аспекти на работната среда и работните процеси, които представляват опасност или имат значение за безопасността и здравето при работа... Опасностите на работното място могат да са с източник, свързан с работната среда, работното оборудване, използваните суровини и материали, организацията и естеството на извършваната работа, изискванията към работещия при изпълнение на работните процедури и т.н. Като член на Европейския съюз България, в частност работещите, ги защитават и органи на Европейския съюз..."
 

Нормативните актове в областта на здравословните и безопасни условия на труд можете да намерите в рубриката "Документи" на сайта на Министерството на труда и социалната политика.


На семинар във Видин беше представен "OiRA" инструмента (от англ. Online Interactive Risk Assessment- Онлайн интерактивна оценка на риска). Мероприятието е част от кампанията "Здравословните работни места управляват опасните вещества" на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа /ЕАБЗР/. С този инструмент се цели повишаване на осведомеността относно рисковете, произтичащи от опасните вещества на работното място и насърчаване на култура за превенция на риска. Как действа OiRA обяснява Кирил Бинев, главен експерт в КТ "Подкрепа":


"OiRA може да бъде използван от всеки желаещ да оцени свързаните със здравето и безопасността рискове, които е възможно да съществуват на работното място. В същото време OiRA е предназначен да бъде от най-голяма полза за по-малките предприятия. OiRA е разработен със специалната задача да ги подпомага при оценяването на рисковете на работното място и при изготвянето на документирана оценка на риска, включително план за действие, съобразен с изискванията за съответната стопанска дейност... Лесно може да се намери в интернет. Необходима е регистрация с валиден електронен адрес... Оценката се извършва на четири основни етапа. На този етап преглеждате конкретната оценка, която ви предстои да започнете и имате възможност допълнително да я приспособите към специфичния характер на извършваната от вас стопанска дейност. OiRA ви представя поредица от потенциални опасности или проблеми за здравето и безопасността, които е възможно да съществуват на вашето работно място. Като отговаряте с "да" или "не" на твърденията/въпросите, потвърждавате дали въпросните опасности или проблеми са налице. По ваша преценка вие може да подминавате въпроси и да отговаряте на по-късен етап. Следва оценка. На този етап ви се дава възможност да определите степента на риска за всеки от проблемите, срещу които сте отбелязали "за разрешаване" при идентифицирането на рисковете. На четвъртия етап от оценката можете да решите какви мерки ще предприемете по отношение на идентифицираните рискове и какви ресурси е вероятно да са ви необходими. Въз основа на тази информация на следващия етап автоматично се генерира доклад..."


Тодор Георгиев е работил 28 години във "Видахим" и счита, че и тогава и сега контролът на риска и безопасността  на работното място е занижен:


"Всичко беше проформа. Инструктаж и нищо по-съществено. Имаше инциденти тогава... Трябва да има безопасност на труда, а рисковете да се сведат до минимум. Няма нищо по- ценно от човешкия живот... Сега се гледа печалбата... Синдикатите и да потърсиш надали ще помогнат..."


Най-пряко ангажирани да следят да не се накърняват трудовите права на работниците и служителите са:


1. Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Тази агенция има множество териториални структури, които следят за спазването на трудовото законодателство;


2. Синдикалните организации. Синдикатът представлява професионална организация за защита на интересите на работниците и служителите пред работодателя. За да може синдикатът да те защити, е необходимо да членуваш в синдикалната организация в предприятието, в което работиш;


3. Съдилищата в България. В случай, че работодателят нарушава трудовите ти права, имаш право да потърсиш и съдебна защита.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32