С изложба завърши пленерът в Ново село. Тя бе открита днес 6 юли от 11 часа в малкия салон на НЧ "Земеделец-1874". В нея бяха експонирани повече от 30 творби на девет художници и една приложничка.
В третото издание на пленера освен живописни платна бяха изложени графики, литографии, мозайка и предмети на приложното изкуство. Последните бяха изработени от Евелина Базова от Ново село, а Мая Ангелова бе художничката от Видин, която също предложи свои картини.
Изложбата бе открита от Тихомир Витков – художник от Ловеч с корени от Грамада, както личи по фамилията му. Той е участник във всичките три пленера и смята, че Ново село си остава ново за него, защото винаги открива нови неща. Обогатява се програмата на пленера, защото селото е на три граници/румънска, сръбска и българска, защото "Одве смо си ми – Ново съло" и посещението в съседните страни дават познания за друга архитектура и възможност за сравнение. Разбира се той благодари и на прекрасната публика, която винаги го учудва със своята интелигентност и с нови имена на личности, познати от публичното пространство. Последното му обръщение бе към домакините – "Татето", както наричат Борислав Митков като организатор на пленера и читалището, което е най-точния дом за подобни изложби. Надява се новооткритото пространство да се ползва за такива цели все по-често.
Кметът на общината г-н Георги Стоенелов поздрави участниците в пленера и подари бутилка вино на най-младата художничка Камелия Рахнева.
Основната тема, която преобладаваше в изложбата бе река Дунав – брегът, лодките, проблясъците на водата. Всеки художник бе пречупил през своя поглед вечната тема. А най-младата Камелия Рахнева бе изработила мозайка от камъчета и различни“ чупки“, открити край реката. Ново село със своите паметници на културата, със старите къщи и плевни остава любима тема на творците и заинтригува посетителите, които закупиха картини, щастливи, че могат да изберат сред толкова много багри и светлини.
Изложбата ще остане в този вид още една седмица, за да може да се посети от повече жители и гости на Ново село, което става все по-оживено през м. юли.
Изложба под наслов "90 години БНР - Радиото на поколения българи" ще бъде открита утре, 25 февруари, от 17:00 часа в сградата на Националното радио в столицата. Ще бъдат представени фото и архивни документи от фондовете на БНР, Държавна агенция "Архиви“ и Българската телеграфна агенция. Събитието ще бъде предавано и чрез видеовръзка в..
Община Вършец успешно приключи довършването на реконструкцията на водопроводната мрежа в село Спанчевци. Строежът представлява реконструкция на водопроводната мрежа по 12 улици в с. Спанчевци: ул. „Дошин вир", ул. „Шеста", ул. „Четвърта", ул. „Тринадесета", ул. „Единадесета", ул. „Трета", ул. „Пета", ул. „Десета", ул. „Дванадесета", ул. „Билото", ул...
На 8 март и тази година в град Дунавци ще се проведе станалото вече традиционно автомобилно шоу за жени. Записването е в 10:00 часа, половин час по-късно започва и състезанието. Предвидени са награди. "Миналата година участваха 14 жени. По- миналата година имаше от Сърбия екипаж, които взеха второ място тогава. Добре се получава. Аз ще..
Лек автомобил е откраднат във Видин през нощта на 23 февруари. Полицаите са открили откраднатата кола в града. Извършителят на престъплението все още не е намерен. Колата е била паркирана пред търговски обект на ул. „Широка“, откъдето е била открадната около 00:30 часа в неделя. Полицаите са открили по-късно автомобила зад жилищен блок..
Детска градина "Българче" във Враца ще бъде изцяло обновена, съобщи кметът на общината Калин Каменов (на снимката - вдясно). Той допълни, че средствата за рехабилитацията на сградата са осигурени от Посолството на САЩ по програма за хуманитарна помощ. Това е вторият подобен пилотен проект, който се реализира в страната. Предвидените..
Официалната статистика за пореден път приравни заплатите на работещите в област Враца до най-богатите хора в страната. Според данните на Националния статистически институт през последното тримесечие на 2024 година хората в града под Околчица и останалите 122 населени места в областта са получавали средно по 2 268 лева, което поставя региона в Топ 3..
Документалната лента проследява дейността на професор Александър Чирков в България. Зрителите могат да видят интервюта с доц. Румен Илиев, проф.д-р Иво Петров, Андрей Марков, колеги и ученици на професора, които разказват за големия български родолюбец и лекар, променил света на медицината в страната ни. Документалният филм ще бъде прожектиран..