Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще изчезне ли берковската ягода

Снимка: Петя Генова


Устойчив ръст в насажденията с малини отчитат от земеделското министерство. Кампанията по прибиране на сладките плодове е към края си. Отглеждането на ягоди и малини е сравнително добре развито в Берковския край, а Ивалин Цеков е в бранша от дълги години. Петя Генова ни среща с него:
"Обичайно е, няма изненади, сезонът е добър, имаше малко дъждове, но е приемливо. Преди малко научих, че се очаква оживление на пазара за малини, защото от 3 години изкупната цена на този плод, който се купува предимно за индуктрията, е убийствено  ниска. Много хора се отказаха, това се случва като цяло и на европейския пазар. Съответно луфт няма на пазара и се появява обратната тенденция- покачване на цените." 

Очаква се изкупната цена да е между 2 и 3 лева, но според Ивалин Цеков, цена под 3 лева не е добре за производителите.
     
Ивалин Цеков е един от основните производители на ягоди и малини от Берковския край. Грижи се за 11 декара, наред с това се грижи и за лозе, с което, обаче, има проблем- от климатичните промени и от нашествието на диви прасета. 

Иначе за производителите на ягоди и малини субсидии има, но според него субсидията не трябва да е самоцел. 

Ивалин е затворил цикъла на производство и въпреки това, смята, че в сектора има проблеми- ниски изкупни цени, все по-осезаемата липса на работна ръка, и липсата на преработвателни предприятия по места. Заради проблемите, а и заради модата при отглеждането на мекия плод, заради която производителите залагат на високодобивни сортове,  изчезват традиционните сортове. На път е да изчезне и берковската ягода, която все по-рядко се среща по пазарите. 

Продължава да е актуална и темата с Африканската чума по свинете. Огромният проблеми пред свиневъдите у нас е, че  болестта би унищожила производството им. 
Експертите припомнят, че чумата не е опасна за хората, но носи сериозни икономически рискове, защото може да доведе до унищожаване на свиневъдството. И миналата година една от мерките, приети на правителствено ниво, бе собствениците да получат по 70 лв. на животно за превантивно заклани домашни свине в 20-километровите зони около индустриалните ферми, за да се намали рискът от проникване на заболяването в промишлените обекти. Така ще се запази индустриалното свиневъдство у нас, което определя облика на сектора и ще се ограничи рискът от евентуални големи икономически загуби, смятат експертите. Скептичен към тази мярка още миналата година бе Димитър Неков, който доскоро бе един единствения голям производител във Видинско. Според него, не всички ще откликнат, въпреки, че в близките 15 години опасността от зараза ще стои на дневен ред- чуйте звуковия файл. 
Африканската чума при свинете не е опасна за хората, за свиневъдите болестта е пагубна, категорични са и ветеринарните власти, затова е добре да се знае кой и как отглежда своите животни. 
Какво сочат цифрите за Видинско- освен свинете в промишлената ферма в Новоселци, в която се отглеждат около 4 хиляди свине,  и тези в новоткритата - в Дунавци, където се отглеждат около 500 животни, във Видинско има две ферми тип А- с около 200 свине, в която действат мерки за биосигурност и  една от тип Б- с около 30 животни- в нея не са въведени такива. 300 животни, отглеждани в лични стопанства, са маркирани и регистрирани в информационната система, а общата бройка на отглежданите прасета в заден двор ще стане ясна в края на месеца, когато се обобщят данните от преброяването им по общини. 
Проблемът е особено сериозен, а според д-р Валери Велков от видинската агенция по храните, най-вероятно скоро болестта ще достигне и до нашата област, заради сухопътната ни граница с Румъния и откритите огнища в област Долж. А в Румъния вече година и половина се борят с чумата по свинете и не могат да овладеят болестта. По всичко личи, че темата е с продължение, а според властите, проблемът се превръща в световен. 

Обещано от миналото предаване, в което председателят на мездренското пчеларско дружество Иван Братоев сподели, че заради климатичните промени и честите валежи, все повече на дневен ред излиза проблема с изхранването на пчелите. Пропадна акациевата паша, когато цъфтяха липите, валя дъжд, който отми прашеца..., наличието на насаждения с нови сортове слънчоглед, които привличат пчелите, но не отделят нектар- всичко това е проблем за пчелите, не само за добивите, каза той. Проблем за пашата на пчелите са и някои мерки по европейски програми, заради които  все по-малкото остават местата, на които се запазват ливадни билки. Друг основен проблеми е и този с арендаторите. 
"Държавата трябва да вземе адекватни мерки, за да се справи с проблема, за да не се стигне до упадък на пчеларството- един поминък за много хора в региона", казва Иван Братоев. 
Дружество "Нектар" в Мездра полага усилия да запази традициите и поминъка в региона и непрекъснато има нови попълнения. За трети път миналата година са внесли и предложение да бъде открита паралелка по пчеларство, което не е реализирано на този етап. Иначе пчеларите поемат ангажимент да помагат с опита си и да подарят на "опитния" пчелин два кошера. 
Градът да се превърне в "Медена Мездра"- това е била идеята на пчеларското дружество, която обаче на този етап няма да се осъществи: 
"На този етап нямаме какво да покажем, реколтата е слаба...."- казва Иван Братоев.
Наред с грижата за пчелите, той полага неимоверни усилия да запази традициите и поминъка в Мездренския регион. В звуковия файл чуйте каква е новата му идея. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Владислав Георгиев: Преходът от живота в Париж към този във Видин

Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...

публикувано на 20.02.25 в 17:30

В Мездренска гимназия предстои да бъде открит STEM център

Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика,  обясни..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Кога ще бъде възстановено движението около Здравната каса във Видин

Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..

публикувано на 20.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11