"Виждала съм деца, жертви на насилие- деца, на които се подиграват заради външния вид или защото са по-умни от останалите. Има деца, които са прекалено агресивни в училище, а обиди в социалните мрежи срещаме всеки ден... Една година бях жертва на вербално и психическо насилие. Беше ми много трудно, защото смятах тези хора за най-добрите ми приятели. Наложи се да се преместя в друг клас. Била съм свидетел и на трите вида насилие- физическо, вербално и сексуално...", споделиха пред Антония Каменова ученички от Видин.
Каква е ситуацията в региона и какви добри практики могат да се приложат тук обсъдиха участниците в Конференция на тема "Вдъхновени- заедно за детство без насилие". Организатор на дискусията е Институтът по социални дейности и практики (ИСДП).
"Световната здравна организация посочва, че когато едно дете преживее повече от четири неблагоприятни преживявания в детството си, като насилие, е подложено на два пъти по-голям риск от сърдечни заболявания, четири пъти от употреба на алкохол по рисков начин, шест пъти по-често е възможна нежелана бременност в юношеска възраст, шест пъти по-често тези деца пропушват, 20 пъти по-често може да извършат престъпление и да стигнат до затворите и 49 пъти е по-висока възможността за самоубийство", обясни изпълнителният директор на ИСДП Даринка Янкова.
При работата с проблемни деца има редица трудности, споделиха представители на институциите, които участваха в дискусията. Понякога липсва добра комуникация и достатъчно информация между отделните звена, не е тайна и че обществото ни често е апатично и неглижира проявите на насилие в семейството. За новите тенденции разказа Цветана Милкова, началник на отдел "Закрила на детето" към дирекция "Социално подпомагане" Видин:
"За съжаление, както Законът за закрила на детето, така и всички други съпътстващи документи и услуги, са разработени за деца, претърпели насилие. А кой работи с насилниците-деца? Те не са ли също жертва? За да стане едно дете насилник, то обикновено е жертва на насилие- в семейната среда или заради други външни фактори, които са му оказали такова влияние, че то става насилник. Другото, което наблюдавам в момента, е липсата на добра грижа от високоинтелигентни, добре образовани и с високо самомнение родители. Това са хора, които смятат, че техните постижения в обществото и високи доходи им позволяват да неглижират потребностите на децата си. Когато се намеси външна институция, каквато сме ние, тогава ставаме врагове- те не желаят да работят с нас. Това е групата, с която в момента изпитваме най-силни трудности при работа. Тези родители не считат, че трябва да осъществяват контрол над децата си. Достатъчно според тях е те да изглеждат добре, да имат пари и смятат, че това им създава социален статус. Когато тези деца пораснат, няма да имат никаква ценностна система."
"Важно е да говорим за насилието над деца и не само да говорим, а да търсим добра превенция, бърза и навременна реакция, т.е колкото по-бързо се намесим, толкова по-добре е за всяко дете. Определено Видин се откроява с това, че има добре развита система за социални услуги. Органите по закрила на детето са ангажирани с проблема, имат и добра подкрепа от други институции. Съществуването на кризисен център за деца във Видин също е сериозен ресурс. Много са факторите за насилие над деца и за неглижирането на този проблем в българското общество. При нас има и една доминираща представа у родителите, че възпитанието чрез насилие е нормално- "два шамара не са нищо", "жестоките наказания не са нищо" и пр. Мисля, че наистина трябва много да говорим за това. Трябва да активираме сензитивността на хората- да кажем "това не е приемливо, хора, спрете се", допълни Даринка Янкова.
На световния феномен "насилие над деца" може да бъде намерено решение, само ако има конструктивен диалог и общи действия от страна на всички, дори и в общество с преобладаващо патриархални нагласи, като българското, категорични са експертите. Участвалите в конференцията във Видин прокурори напомниха, че домашното насилие вече е криминализирано в България и призоваха да не бъдем безучастни, когато станем свидетели на насилие над деца не само на публични места, но и у съседното семейство, а да сигнализираме компетентните институции.
Представителите на ИСДП представиха във Видин една от водещите практики за справяне с проблема- стратегиите INSPIRE, разработени от СЗО, УНИЦЕФ и други международни организации. Това е инструмент за превенция на насилието сред и над деца, базиран на научни доказателства и добри практики.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..