Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравени истории с животни от миналото на Горна Ковачица

Баба ми разказваше....

2
Величка Каменова с Ричи- вярното й другарче
Снимка: Йорданка Герасимова


Какво ли щеше да е, ако животните можеха да говорят? Този въпрос мъчи и чичо Митуш на Йовков от сборника "Ако можеха да говорят". Спомняте си, там главни герои са обитателите на един неназован чифлик, от чиито истории блика истинският живот. А в онзи живот основна роля играят животните. Нищо случайно, защото връзката на селския човек с домашните животни винаги е била много силна, понякога необяснима. 
Може би затова и с умиление Величка Каменова от чипровското село Горна Ковачица разказва няколко истории за животни, няколко истории от едни отминали времена:

"От дете най-много ме плашеха с прасето- да се пазя от прасето. А прасетата- по двора, без кочина, и спят на торището... Сутрин Ресо циганина вика: "Изкарвайте прасетата" и от всеки двор тръгват- по едно, по две, по три... Отиват на паша- той е свинар на селото. Води ги нагоре, близо покрай реката и където има жълъди... Вечер идват, не са гладни, но пак искат...Тичат отгоре... Баба все викаше: "Пазете Величка да не пипа прасето". Аз бях най-малка... Дали са си измислили, или е било вярно, някакво дете, на двора му било постлано да си играе, то държало в ръката си хлебец, идва прасето и заедно с хляба му откъсва ръчичката....Може и да не е било вярно, така ни разказваха, но и после, като станах голяма, мъжът ми беше ветеринарен, контактувала съм с прасета, но не смеех да влизам при прасето...

А конете... татко беше докарал една недохранена кобила у дома, за една седмица се възстанови, и за нищо друго не я ползваха, само като тръгнат към мястото, където ни е колибата, тя носи багажа... Баба ми разказваше, че някаква жена имала дете, което играела на двора, не сме видели кога е дошла кобилата отгоре, бързала е- или е била жадна, или гладна... И се спуска, но като го наближила, се вдигнала на предните си крака и се е заковала. Навела  се и му пръхти на ушенцето... Инстинкт- конете са изключително умни..."

Още един ярък спомен пази Величка Каменова от детството си- как са посрещали овцете и са се радвали на малките агънца:

Снимка"Моят дядо не ми даваше никога да се радвам на агънцата. Казваше ми да не ги пипам, защото майките ще ги напуснат...Агънцата бяха отделно от майките- те пасат цял ден, агънцата бозаят сутрин и вечер. Като чакаме да дойдат овцете, ние бягаме напред, да седнем на пейката, за да гледаме...  Това за нас е било театър... Агънцата- очичките им светят като мъниста... А овцете.... Животните са по-умни от хората- отваря дядо вратата, агънцата едно през друго и отиват при майка си, коленичат и тук му е беличко покрай устата. По какво се надушват?...

А кучето- при мен е- слушам го. Лаят навън, то си мълчи. По едно време лаят се променя, а то започва да обикаля- при мен, на прозореца, на радиатора... Тогава го пускам навън... Те говорят нещо с този лай, те си казват нещо. А ние, хората, двама души се срещнат на улицата и се разминат- няма какво да си кажат..." 

Величка Каменова е пенсионирана учителка, от онези- мъдрите българки, които можем да слушаме с часове. Много от историите, които помни, тя е събрала в трите си книги "Спомени от детските ми години", "Петруш" и "Грешница". Четвъртата й книга "Болката", е за ужасите на Първата световна война и загиналите в нея от Поломието. Продължава да търси истории за  пета книга, в която да разкаже нещо, което да ни вдъхне надежда и да повдигне духа на отчаяната ни нация. 
Вярвам, че ще успее. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12