Талантливото 12-годишно момче Томас Сименов от Монтана спечели поредния си международен конкурс по пиано. Музикалното събитие се проведе в град Трявна, а златният медал е във втора възрастова група до 14 години, категория А, с изпълнението на произведения от Хайдн, Чайковски, Шопен и Андрей Стоянов.
Организацията на конкурса Трявна Арт Фест е беше на високо ниво, с участници от цял свят, разказа за Радио ВИДИН майката на Томи Олга Брайкова-Симеонова:
"Бяха предоставени зали за разсвирване, които можеше предварително да заявим. Конкурса се проведе в читалището в град Трявна. Децата бяха много подготвени с повечето от тях се познавахме и от други конкурси. На журито му беше доста трудно да направи своя избор. Резултатите излязоха чак през нощта, децата бяха много нетърпеливи. Чувството да имам толкова талантлив син е много хубаво и пожелавам на всеки да го изпита. По-голяма отговорност за нас като родители и за него като пианист, който трябва да оправдае очакванията на хората, учителите си. Предстои ни пътуване до Москва и пак ще търсим съмишленици защото финансово е много трудно."
Всички в музикалния конкурс свириха много добре и журито имаше трудности при избора си на призовите места, имаше и притеснение заради рояла, на който изпълнявахме произведенията коментира Томас Симеонов:
"Бях малко притеснен защото видях огромния концертен роял, като седнах да свиря залата беше пълна и чувството беше уникално. Имаше участници от Сърбия, Китай, Австрия, Германия. Някои от децата ги познавам и си говорим за композитори, някой ден може да се съединим и да свирим на 6 ръце. Това беше петият златен медал за тази година. Много се гордея защото това изисква много труд. Сега от няколко дена почивам, ходя на басейни, ще ходя и на море, много обичам да играя футбол."
В момента, Томи е в заслужена почивка, за няколко дена. Но иначе, всяка седмица посещава по три пъти класа на Ирина Николаевна от Школата по изкуствата "Проф.Петко Наумов" към читалището в Берковица. Два пъти в седмицата пътува и до София, където се обучава при изявения преподавател Илья Овчинников.
Свърши отпуската. Свърши и морето. Време е за ефир. Време е за "Неделник". Акцента днес ще падне върху XIII - то издание на Националния събор на народното творчество проведен в Копривщица преди седмица. Ще поговорим за участитето и наградите на читалищата в селата Неговановци, Софрониево и Раковица . Но преди това ще..
Намираме се в Десета неделя след Петдесетница, в която си припомняме едно събитие от живота на Господ Иисус Христос, което ни разкрива неговата сила и величие, неговото човеколюбие и грижа за спасението на човешкия род. "Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: “П ремести се от тука там и тя ще се премести; и..
Има книги, които звучат като закъсняло извинение. Други са като пиянски монолог в два след полунощ. „Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж“ на френския писател Фредерик Бегбеде е и двете едновременно. Тя е своеобразен негов автопортрет, рисуван сякаш с премигващ неон, доза цинизъм и плахо чувство за вина. Макар да е родом..
След случая със сваленото от самолет дете в инвалидна количка , България трябва да предложи промени в европейския регламент и да засили защитите за пътниците с увреждания, коментира юристът Петър Кичашки. Според него трябва да бъдат инициирани разговори на ниво Европейски парламент и Европейска комисия. Според Петър Кичашки, който е и бивш член на..
В рубриката "Професия хоби" ви срещаме с талантливи артисти или хора с професии, които вдъхновяват. Днес ще се потопим в света на една изключително даровита дама от Лом. Тя се казва Кристина Василева и рисува откакто се помни … а може би дори и отпреди това - започнала е още на две години, когато повечето от нас едва държат молив...
Избраха новите лица на Северозапада за 2025 година. Титлите "Мис" и "Мистър" отидоха при 18-годишната Ралица Кирилова и 28-годишния Силвио Хилмиев. Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България" се проведе преди дни в Лом и беше част от събитията, свързани с фолклорните празници "Поломие". Тазгодишното издание на конкурса мина под надслов "Да се..
"Фабрика за емоции" събира всеки вторник децата в Библиопощата във Видин . Организира се от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно информационния център към него. Заниманията са всеки вторник в Център за обучение, изкуство и култура към Регионална библиотека „Михалаки Георгиев” - Видин. Психологът Боряна Ангелова обясни:..