В първия ден на есенната сесия на Народното събрание "БСП за България" отправи остри критики към правителството. От името на групата лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че ще бъде предявена конституционна жалба срещу практиката на управляващите да раздават пари от държавния бюджет за партийни цели. "Предстоящите местни избори ще бележат новия сезон- и парламентарен, и политически. БСП винаги е имала ясна концепция и визия за развитието на местната власт, на общините. Нашата парламентарна група обиколи цяла България, запозна се със специфичните проблеми на различните общини. По отношение на бюджета- както всяка година, ние внасяме нашите предложения, нашия алтернативен бюджет, касаещ здравеопазване, образование, основните стълбове на държавността. Ще внесем промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, като искаме по-голяма част от местните данъци да остават в общините, за да не бъдат толкова зависими от държавния бюджет и от парите, които Бойко Борисов раздава от бюджета през прозореца на джипа си. Ще следим и процеса по избор на нов главен прокурор, както и една много важна тема, за която обаче не се говори, това са двамата наместници на европейския главен прокурор в България. Към този момент няма абсолютно никаква процедура по какъв начин те ще бъдат избирани и назначавани. Искаме прозрачност и отчетност, защото те ще имат много големи правомощия. Това са основните тенденции, които се очертават до края на политическия сезон", посочи народният представител от Видин и секретар на ПГ на БСП Филип Попов.
От "Обединени патриоти", част от управляващата коалиция, поискаха ревизия на постигнатото и неизпълненото в средата на мандата. "Трябва да се отчетат резултатите от досегашния период на общо управление с ГЕРБ. Изтече половината от мандата и трябва да се отчитат вече и резултати, а не само обещания. Трябва да видим и до къде се стигна с увеличаването на пенсиите, защото това е поето от нас- "Обединени патриоти", че до края на мандата минималната пенсия ще достигне 300 лева. Няма да променяме нито формата на управление, нито регистрацията на парламентарната група, въпреки напускането на депутатите от "Атака". Това тяхно решение не е причина за отслабване на кабинета или за парламентарна и управленска криза", обясни депутатът от "Обединени патриоти" Росен Живков.
В навечерието на местните избори конфронтацията между политическите сили очаквано отново се изостри. Анализаторите очакват "гореща" есен."Новият политически сезон започва под знака на предстоящия местен вот, който е изключително важен и интересен за хората, тъй като той е най-близък до тях самите. Това е вотът, при който те най-добре познават хората, които биха избрали. Интересно в началото на сезона е изказването на президента Румен Радев- отново изключително критично, остро. Интересно е, че той вече започна не само да критикува, а и да говори какво трябва да се направи. В точките, които предложи, е и т.нар. пряко гражданско участие- това е начин за преодоляване на институционалната криза и преодоляване на кризата на демокрацията- възможността гражданите по-пряко да могат да участват в политиката на страната... Очаква ни изключително гореща есен. В областните градове битката за местния вот ще е изключително интересна. Трябва да се види ГЕРБ ще успее ли да задържи местата, в които спечели на предишните избори, БСП дали ще успее да направи пробив на места, в които ГЕРБ има свои кметове. Така че наистина ни очаква една много интересна есен- с много неизвестни, с много страсти, с много борби. Надявам се самата битка да се води по честен начин чрез идеи, чрез дебати, за да може хората да изберат по-добрия кандидат на базата на това, което им предлага, а не на базата на мръсен и черен PR", коментира политологът в агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев.
Предизборната кампания официално ще стартира след малко повече от две седмици. Неофициално обаче битката за кметските постове вече върви с пълна сила. Какъв ще е резултатът- предстои да видим.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...