"Бившето училище във врачанското село Паволче е добър пример за това как могат да бъдат оползотворявани сградите на закритите школа. Скоро в него ще бъде обособен център за патриотично, религиозно и екологично образование, а рехабилитацията на сградата се извършва за 1 000 000 лева от министерството на образованието и науката. Преди няколко месеца министър Красимир Вълчев дойде на крак, за да получи като дарение сградата и земята под нея от общинската управа.
Не всички закрити училища обаче имат такава съдба. Особено онези 50 учебни заведения в областния център и региона, които затвориха врати между 2005 и 2012 г. в първата вълна от т.нар. „оптимизация“ на учебни заведения. Основната причина за закриването на школа е една - демографският срив и намаляващите всяка година с около 10% ученици, сочи анализ на регионалното управление по образованието. Цифрите са включени в Стратегията за развитие на региона в периода 2014 - 2020 г.
Иначе от началото на демократичните промени във Врачанска област са закрити или преобразувани 61 школа. Най-много от затворените училища - 22, са били в населените места от община Враца. 13 школа са закрити в община Бяла Слатина, по 4 са затворените образователни средища в Мездренско и Оряховско. Най-голям дял от закритите по вид училища се пада на основните, като повечето от закритите или преобразувани учебни заведения са селски."
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..