Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световната седмица на Космоса

Реликтовото излъчване и пулсарите са сред най-големите открития за Космоса

2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От днес започват проявите за отбелязване на Световната седмица на Космоса. Седмицата е обявена от Общото събрание на ООН през 1999 г. за отбелязване приноса на науката и технологиите за подобряване живота на човечеството. Датите 4 - 10 октомври не са избрани случайно. На 4 октомври 1957 г. в Космоса полита Първият изкуствен спътник на Земята - съветският "Спутник-1". С това се слага началото на изследването на космическото пространство. На 10 октомври 1967 г. е подписан договорът за принципите, които регулират отговорностите на държавите в изследването и мирното използване на космическото пространство, в това число на Луната и другите небесни тела. Тази година мотото е "Луната, врата към звездите". Кои са най- съществените открития за космоса през последното столетие, обяснява доц. Люба Славчева-Михова, национален координатор на Международния астрономически съюз и преподавател в  Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, Рожен:


"Надпреварата между Русия и САЩ, която се заформя след като руснаците изстрелват първият спътник в орбита, подпомага цялостното развитие на Астрономията и изследванията на Космоса, и поражда желанието на учени от цял свят да работят заедно при изследването му. Миналата година беше приета една резолюция на така наречения закон на Хъбъл, който накратко прави връзка между скоростта с която галактиките се отдалечават от нас и разстоянието до тях. Той забелязва че колкото по- далеч са разположени, толкова по- бързо галактиките се разбягват от нас и причината за това е разширението на вселената. Още един белгийски физик Льометър, две години преди статията на Хъбъл пръв предлага теорията за разширяващата се Вселена, която Льометър публикува през 1927 година. Допълнението е че сега закона на Хъбъл вече се нарича закона на Хъбъл-Льометър. Друго откритие е "Реликтовото излъчване" - това е така нареченото космическо микровълново фоново излъчване и представлява останка от големият взрив и това е доказателство за съществуването му. Това е самото начало на нашата вселена. То води началото си от който материята и светлината се разделят. През 1967 г. са открити "пулсарите", когато Джоселин Бел Бърнел, като част от магистърското си обучение засича странен и непознат до момента сигнал. Интересното е, че той се повтаря с невероятна точност, говорим за импулс повтарящ се на всеки 1,3373011 секунди. Бързо се установява, че такъв сигнал може да бъде излъчван само от бързо въртяща се звезда и тази теория след задълбочени изследвания се оказа много точна. Тези обекти са наречени "пулсари" и това е най-точният часовник във вселената" - каза доц. Славчева- Михова.


Попитахме видинчани,какво знаят за космоса:


"В момента не мога да се сетя нищо... Юри Гагарин е първият руски космонавт... Бившата СССР е изстреляла първият спътник, мисля че се казваше Союз 1 или нещо подобно... Знаем как са разположени подред планетите... Млечният път е галактика, има много галактики, които са съвкупност от слънчеви системи" - споделиха анкетираните.


Международният астрономически съюз е организация на професионалните учени в областта на астрономията. Тази година се навършват 100 години от основаването на Международният астрономически съюз. В чест на този знаков юбилей през годината са организирани серия инициативи по цялата планета под надслов "Под едно небе".Най- актуалната инициатива, по случай 100-годишнината на Международният астрономически съюз  е "Дайте име на екзосвят!". Едва за втори път в историята на Международния астрономически съюз е позволено на широката общественост да дава имена на различни небесни обекти. За пръв път това се случва през 2015 година, когато на около 30 космически обекта- екзопланети се дават имена. Както личи от името "екзопланета" е планета, която е извън нашата Слънчева система. Те целят да популяризират най-важните астрономически открития през последното столетие, както и да улеснят достъпа до информация и възможност за наблюдения и по този начин да стимулират интереса към астрономията у деца и възрастни. 


От линковете по-долу можете да научите повече за събитията по случай 100 годишнината на Международният астрономически съюз, както и за инициативата "Дайте име на екзосвят!", в която всеки желаещ може да даде име на екзопланета и екзозвезда. 


http://exoplanet.astro.bas.bg/ - "Дайте име на екзосвят!"


http://www.astro.bas.bg/IAU100/ - събития по случай 100 години Международният астрономически съюз.


Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05