Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. 

Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са нашите страсти и страхове. Тя ни дава време да преосмислим живота си, да се замислим върху изборите си и да определим какво наистина искаме да постигнем. Без шума на ежедневието, можем да чуем собствените си мисли и да разберем истински какво ни прави щастливи или нещастни.

Казваме това, защото в съвременното общество често самотата се възприема като нещо негативно. Знаете, от малки се учим, че трябва да бъдем постоянно заобиколени от хора, че трябва да сме социално активни, за да бъдем щастливи. Този културен натиск често води до страха от самота, който всъщност е страх от среща със себе си, в което няма нищо лошо, защото той може да се изразява в усещането, че трябва постоянно да бъдем заети или заобиколени от хора, за да сме "нормални". Самотата обаче може да бъде свобода от тези натоварващи социални норми и шанс да открием какво наистина означава да живеем в хармония със себе си.

Има едно нещо, което трябва да направим и то е да си отговорим на въпроса - как да се научим да бъдем сами със себе си. Първо трябва да започнем да приемаме емоциите си. Казвам това, защото страхът от самота често е свързан с негативни емоции като тъга, тревожност или чувство за неадекватност.

Първата стъпка към справянето със самотата е да се приемем такива, каквито сме, и да осъзнаем, че тези емоции са естествени. Трябва да си позволим да ги почувстваме, без да се съдим. 

"Разликата между самотата и уединението е в начина, по който ние възприемаме времето, което прекарваме сами. Защото самотата е състояние на изолация, което често носи със себе си негативни емоции като тъга, празнота, страх и в крайна сметка тя може да бъде резултат на нежелана социална изолация или пък усещането за липса на свързаност, дори когато сме с други хора. Докато уединението, от своя страна, е осъзнат избор да бъдем сами, за да се свържем по-дълбоко със себе си, например, и то носи усещането за спокойствие, за духовно развитие, за възможност за самопознание – въобще за едни доста по-позитивни и приятни чувства и емоции", каза психологът Теди Генова

После трябва да превърнем самотата в позитивен опит, вместо да възприемаме самотата като наказание, можем да я използваме като възможност за развитие. Например, може да започнем ново хоби, да се запишем на курс, да се запознаем с нови интереси или да се потопим в книги, които ни предизвикват да мислим. Така самотата може да се превърне в път към самоусъвършенстване.

"Давам си сметка, че не е толкова лесно изпълнимо, защото той е свързан с това да имаме един много ясен и целенасочен подход и реално, вътрешно, ние трябва да приемем това време като подарък за себе си, а не като наказание или като нещо, което ни кара да се чувстваме не добре, като нещо, което да ни въвежда в едни негативни емоции, затова аз бих казала, че трябва да използваме тези моменти за размисъл върху нашите цели, ценности, желания и възможности. Аз много често казвам и на моите клиенти, че писането на ръка много помага в такива ситуации и въобще воденето на дневник, като възможност да се свържем с нас самите. Когато ние пишем, много ясно начертаваме нашите планове и цели и можем да се върнем отново и отново към тях", добави още Теди Генова. 

Накрая можем да се попитаме - какво можем да постигнем, когато се научим да бъдем сами със себе си. Отговорът е, че когато се научим да обичаме и приемаме себе си в моменти на самота, става възможно да изпълним живота си със значимост и цел. Освобождаваме се от външни натискания и оценки, които често ни отвеждат от нашето истинско "аз". 

Именно тази вътрешна свобода ни дава увереност, а също така прави по-лесно да изграждаме здрави отношения с другите, защото вече не търсим потвърждение от тях. Самотата, вместо да бъде нещо, от което се страхуваме, може да стане източник на вътрешна сила и самоосъзнатост. Тя ни помага да разберем своите нужди и да възстановим връзката със себе си, което е основата за щастлив и пълноценен живот.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гергана Георгиева: "Аз избирам Белоградчик!"

Днес ви разказваме още една от онези истории, които носят надежда. История за осъзнат избор и за мечта, която не се простира в далечни светове, а е насочена право към родния край. Представям ви  Гергана Георгиева - едно младо, но изключително целеустремено момиче, едва на 19 години, което вече е взело някои от най-важните житейски решения...

публикувано на 16.04.25 в 17:30

Ученици от Видин пресъздадоха събитията, свързани с приемането на Търновската конституция

В Деня на конституцията ученици от видинската математическа гимназия участваха в кръгла маса, посветена на приемането на първата българска конституция.  В Административния съд във Видин те пресъздадоха събитията от 1879 г. - Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция:  "Съдбовният ден бе 10 февруари 1879..

публикувано на 16.04.25 в 14:23

13 души от община Ружинци ще получават здравно-социална услуга в дома

Община Ружинци е първата в област Видин, сключила договор по процедура "Иновативни здравно-социални услуги". За работа по нея Общината получава безвъзмездно от ЕС и държавния бюджет 120 000 лева. Процедурата е продължение на проекта "Грижа в дома", по който допреди няколко месеца са обслужвани 35 болни и самотноживеещи хора. Услуги по новата..

публикувано на 16.04.25 в 12:10

Производител: Яйцата за Великден няма да поскъпват

Спокоен изглежда пазарът преди Великден, а според експерти не се забелязват драстични промени в цените на най-търсените продукти- агнешко месо и яйца. Въпреки многократно поскъпналите консумативи, българските яйца ще запазят досегашната си цена, а дефицит няма да има. Това каза в "Земята, която ни храни" Олег Прокопиев, управител на птицевъдния..

публикувано на 16.04.25 в 12:08

Спектакълът "Паисиий" гостува за втори път в Монтана

Националният фолклорен ансамбъл "Българе" гостува з а втори път в Монтана със спектакъла "Паисий". Поканата за повторното гостуване идва от местна фирма, която е останала впечатлена от предишното представяне. Спектакълът "Паисий" е създаден по повод 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, тържествено отбелязана през 2022 година...

публикувано на 16.04.25 в 12:00

Детската книга "Радиослушатели" ще бъде представена във Видин

Дебютната си детска книга "Радиослушатели" ще представи младата авторка Биляна Панчева утре в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Биляна е родом от Видин, но след като завършва своето образование заминава да живее в София, където и до момента се занимава професионално с графичен дизайн. Любовта ѝ към четенето и писането на истории..

публикувано на 16.04.25 в 10:28

МРРБ ще инспектира ремонта на булевард "Панония"

Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях  бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..

публикувано на 15.04.25 в 16:57