Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на архивиста гостуваме на "Държавен архив" - Видин

План на Видин от 1730 година се пази в архива

3
Снимка: Радио ВИДИН

Архивистите в България отбелязват професионалния си празник. Началото на националната архивна система се поставя с Указ от 10 октомври 1951 г. на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд. Архивите съхраняват документи на държавни, общински учреждения, предприятия, нестопански организации, а също и на изявени личности, които са се занимавали с наука, изкуство, спорт и др. Стремежът на Архивите е да се запазят важните документи за историческото ни развитие, подчерта началникът на "Държавен архив" - Видин Светлана Кръстева.


"И да ги предадат на идните поколения, за нуждите както на изследователите- историци, така и на гражданите, които трябва да защитят свои права, интереси, имоти или да напишат история на своя род, например. Видинският архив съхранява документация на общини и кметства от видинска област. Тези документи след като мине оперативното им значение, се предават в държавните архиви. В архивите се съхраняват и регистри по гражданското състояние. Срокът за тяхното съхранение в общините е 120 години, предстои регулярно да получаваме документи от общините в областта. В нашият архиви по стечение на обстоятелствата се съхраняват регистрите за раждания, умирания, женитби на нашите западни покрайнини или селищата, които вече не са на територията на България. Много хора доказаха имотите, които са притежавали преди колективизацията в края на 40-50 години на 20 век и на базата на документите доказаха своята собственост. Същото стана с реституцията, национализирани предприятия, сгради. Също така много родови и краеведчески изследвания се правят за историята на развитието на селищата. Издадоха се през последните години доста книги, има такива книги за Милчина лъка, Тошевци, Бранковци, Салаш. Когато човек знае предците му с какво са се занимавали, също може да намери следите за тях в фондовете на архивите. Разнопосочни са сведенията, които ние може да предоставим."


Най-често в Държавен архив - Видин се правят справки за строителни разрешения, за проекти на жилищни сгради, комплекси и др. Увеличава се и броят на хората, които търсят своите родови корени, посочи Светлана Кръстева:


"Търсят свои предци, които са участвали във войните. В тази посока Държавна агенция "Архиви" целенасочено работи и за създаването на своите сайтове "Войните на България", с представени документи за Сръбско-Българската война, за войнте 1912, 1913, за Първата и Втората световна война, могат да се намерят списъци на наградени, загинали и др. Съхраняваме и произведения на изобразителното изкуство. Наши лични фондообразователи са видински художници. Съхраняваме произведения на Художествената галерия във Видин, документи на Историческия музей. това са институции на които съхраняваме учрежденските документи. Имаме фондове на архитекти, музиканти, композитори, целият живот, който ни заобикаля."


Кои са най-ценните документи, материали и произведения на изкуствата, съхранявани в архива във Видин? 


"Всеки документ, който постъпва за държавно запазване, постъпва, защото е ценен. За всеки човек най-ценен е документа, който на него му трябва. Най-старият ни документ, който е със статут на "уникален" това е един план на Видин от 1730 г. запечатал вида на града, какъвто е бил тогава. През последните години постъпиха много интересни произведения на изкуството. Едното от тях е картина на известният видински художник от миналото, известен и с името "поетът на Дунав"-Тихомир Коджаманов, тя ни бе подарена от дарителя Румен Манов и представлява рисунка на Видин с изглед към река Дунав. Съвсем наскоро получихме една колекция рисунки на Мони Аладжемов, известен от миналото сценограф и художник, с произход от Видин."


Практика на видинския архив е периодично да се срещат с гражданството по различни поводи, дали за представяне на дарение или откриване на изложба, фоайето дава тези възможности и често се представят архивните съкровища, допълни Светлана Кръстева.


За днешния празник видинския архив е подготвил изложба- албум, с архивни снимки и документи за Трети пехотен Бдински полк.  Документалната експозиция "Памет за Трети пехотен Бдински полк" ще бъде открита от 17:00 часа. По време на церемонията ще бъдат отличени последните дарители на архива, а след това ще бъдат поднесени цветя на паметника на Бдинци на централния площад във Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Песни от анимационни филми в "Музикална зона"

  Нова седмица- нов късмет, че и с нов месец след няколко дни!  Честит ни прекрасен нов ден: днес е Международният ден на анимацията. И за да мине по-бързо работният предиобед, ето какво съм ви измислила.Както си седим на работа, можем да се пренесем мислено в различни краища на света- по-близки и по- далечни; да се срещнем с различни герои-..

публикувано на 28.10.24 в 09:00

"Неделник" от 27 октомври 2024 година

Хайде. Тръгваме на пътешествие с "Неделник. Изложба на дарения , постъпили във Фонда на Регионален исторически музей (РИМ) - Видин е подредена в музей "Конака" във Видин . Тя е под наслов „Благословен е този, който дарява“. Събитието е част от програмата за духовния празник на града, който отбелязахме на Димитровден. Първата..

публикувано на 27.10.24 в 14:15

Истинската вяра има чудодейна сила

В Седмата неделя след Неделя подир Въздвижение,  която отбелязваме днес, Църквата ни насърчава да проумеем, че в Божия власт е всичко и Бог е Този, Който може да превърне болката в радост и смъртта в живот. Днес, най-много от всякога човеците имаме нужда от това познание. "Дерзай, дъще, твоята вяра те спаси, иди си смиром!" (Лук...

публикувано на 27.10.24 в 08:00

"Докато чакаме линейката" на Андрей Звонков - роман, който може да спаси живота ви

Тази седмица ще поговорим за една книга, която вероятно не е препоръчителна за хора, склонни към хипохондрия, защото в нея става дума за лекари и пациенти. И то не за какви да е лекари, а за екип от спешната медицинска помощ и за случаите, с които ги сблъсква работата им. За съжаление, никой от нас не е застрахован срещу злополуки,..

публикувано на 25.10.24 в 14:00

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

По повод Световния ден на туризма хората, които посещават Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация" бяха на еднодневна екскурзия в Белоградчик.  Организаторът „Социално обслужване“ Юлита Петрова обясни: "Посетихме Младежкия дом на града. Там проведохме кратка беседа, свързана със самия ден, да им..

публикувано на 25.10.24 в 14:00

От Враца до Виена: Пътят на диригента Росен Гергов

В "Прoфесия хоби" ви срещаме с  диригента, роден във Враца, Росен Гергов .  Той е един от най-успешните съвременни български диригенти , с международна кариера и признание. Започва да се занимава с музика още от ранна възраст, като първоначално учи пиано и композиция, а по-късно се насочва към дирижирането. Завършва Националното..

публикувано на 25.10.24 в 13:00

Музеят в Белоградчик обяви национален конкурс за Димитър Списаревски

Исторически музей - Белоградчик организира  Национален конкурс в памет на Димитър Списаревски. Инициативата е посветена на 81 години от саможертвения подвиг на летеца през 1943 година по време на Втората световна война. Конкурсът под надслов "Димитър Списаревски - пътят от "лудата глава" до "живата торпила" е разделен на две категории - авторски..

публикувано на 24.10.24 в 15:55