"На работното си място сме една трета от трудоспособния си живот и е от съществена важност след тази една трета от деня ние да се прибираме живи и здрави у дома. Това, което се случва на работа, може тотално да промени нашия живот в бъдеще. Здравето и безопасността по време на работа са от изключителна важност, защото това влияе върху целия наш живот. Трябва да акцентираме, постоянно да се говори, но все пак, както и за всяко друго нещо, се отделя време специално да се обърне внимание, да се проведат събития, мероприятия, отново да се поговори концентрирано по темата, за да могат и работодателите да си припомнят изискванията, да се подобри тяхното осъзнаване, и работниците да получат информация колко е важно."
Излагането на опасни вещества е много по-често срещано на работните места в Европа, отколкото предполагаме. Според експерта Деяна Илиева, в България има много добро законодателство за производство, свързано с употребата на опасни вещества. Съобразено е със законодателството на страните от Европейския съюз. Проблемът е, че много често хората не предполагат за рисковете, на които са изложени:
"Проблем при опасните вещества е, че при някои от тях веднага ще разберем, ако се случи инцидент-корозия или избухване, но други като канцерогените, тези, които предизвикват рак, на практика можем и да не ги усетим. Не разбираме, че те ни разболяват. Това е още по-лошото, когато работиш с един химикал, дишаш, преминава през кожата и не разбираш, че малко по малко се разболяваш... Дори и битовите препарати, ако погледнете етикета на един препарат, ще видите,че има знаци, които показват, че има нещо опасно в него."
Сред изложените на риск, заради работа с препарати са работещите в селското стопанство. Трябва да са внимателни работещите в химическата индустрия. Често се подценяват рисковете и в лечебните заведения, където се използват силни дезинфекциращи препарати. Рискове на работното място дебнат и хората пред компютрите. За тях последствията могат да са болки във врата, раменете и кръста, заради заседяването. До зачервяване на очите и проблеми със зрението пък може да доведе взирането в екраните.
За безопасни условия на работното място следят службите по трудова медицина, а задължение на работодателя е да осигури обслужването. Мая Димитрова е представител на фирма за трудова медицина, която обслужва и Северозапада. Казва, че рисковете за всяка дейност са различни според спецификата на работа:
"Идеята на службата по трудова медицина по принцип е да направи програма за оценяване на риска на работното място. Това включва микроклимата на самото работно място. Осветлението е един много важен фактор в зависимост от работата, шума на работното място, както и вибрациите. Нашата фирма е акредитирана за оценка на тези рискове."
Шум над 80-85 децибела на работното място вече е прекомерен, казват от службата по трудова дисциплина. Микроклиматът пък касае температурата, осветеността на работното място, както и влажността. Спецификата е според професиите.
Обектите се проверяват от службите по трудова медицина задължително веднъж годишно, както и при преустройства и промяна на обстановката.
Отговорността за работещите е на самия работодател. От службата по трудова медицина могат да откажат издаването на някои от протоколите, но не и да задължат работодателя да изпълни предписанията. Това може да направи Инспекцията по труда, която освен, че издава задължителни предписания, налага и санкции.
Попитахме видинчани обръщат ли внимание работещите на условията за труд и чия е отговорността те да се подобряват:
"Всички трябва да работят за това. Не може само работодателите или само институциите, или само работниците да го решат. Нещата си вървят с времето. Колкото по-напред отиват фирмите, конкуренцията ги кара да създават по-добри условия на труд, иначе хората ще бягат от тях. В този смисъл животът ще ги принуди да обърнат внимание на безопасността на труда. Трябва да се поучим от онези държави, където за неправилно изхвърлен боклук се глобява по хиляда евро. Там нямат проблеми със замърсяването на улиците. Същото е и с безопасността на труда."
Още по темата чуйте в звуковия файл.Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..
Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..