Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейска седмица за безопасност и здраве при работа

Знаем ли какви са рисковете на работното ни място?

Снимка: БГНЕС

От 21 до 27 октомври отбелязваме Европейска седмица за безопасност и здраве  при работа. Инициативата е на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа. Тази година акцентът е насърчаване на съвместното и активно безопасно управление на опасните вещества. Затова кампанията има за цел да насочи вниманието ни към рисковете от работа с опасни вещества и възможностите да се предпазим, коментира д-р инженер химик Деяна Илиева, експерт по безопасност на производствата:


"На работното си място сме една трета от трудоспособния си живот и е от съществена важност след тази една трета от деня ние да се прибираме живи и здрави у дома. Това, което се случва на работа, може тотално да промени нашия живот в бъдеще. Здравето и безопасността по време на работа са от изключителна важност, защото това влияе върху целия наш живот. Трябва да акцентираме, постоянно да се говори, но все пак, както и за всяко друго нещо, се отделя време специално да се обърне внимание, да се проведат събития, мероприятия, отново да се поговори концентрирано по темата, за да могат и работодателите да си припомнят изискванията, да се подобри тяхното осъзнаване, и работниците да получат информация колко е важно."


Излагането на опасни вещества е много по-често срещано на работните места в Европа, отколкото предполагаме. Според експерта Деяна Илиева, в България има много добро законодателство за производство, свързано с употребата на опасни вещества. Съобразено е със законодателството на страните от Европейския съюз. Проблемът е, че много често хората не предполагат за рисковете, на които са изложени:


"Проблем при опасните вещества е, че при някои от тях веднага ще разберем, ако се случи инцидент-корозия или избухване, но други като канцерогените, тези, които предизвикват рак, на практика можем и да не ги усетим. Не разбираме, че те ни разболяват. Това е още по-лошото, когато работиш с един химикал, дишаш, преминава през кожата и не разбираш, че малко по малко се разболяваш... Дори и битовите препарати, ако погледнете етикета на един препарат, ще видите,че има знаци, които показват, че има нещо опасно в него."


Сред изложените на риск, заради работа с препарати са работещите в селското стопанство. Трябва да са внимателни работещите в химическата индустрия. Често се подценяват рисковете и в лечебните заведения, където се използват силни дезинфекциращи препарати. Рискове на работното място дебнат и хората пред компютрите. За тях последствията могат да са болки във врата, раменете и кръста, заради заседяването. До зачервяване на очите и проблеми със зрението пък може да доведе взирането в екраните.


За безопасни условия на работното място следят службите по трудова медицина, а задължение на работодателя е да осигури обслужването. Мая Димитрова е представител на фирма за трудова медицина, която обслужва и Северозапада. Казва, че рисковете за всяка дейност са различни според спецификата на работа:


"Идеята на службата по трудова медицина по принцип е да направи програма за оценяване на риска на работното място. Това включва микроклимата на самото работно място. Осветлението е един много важен фактор в зависимост от работата, шума на работното място, както и вибрациите. Нашата фирма е акредитирана за оценка на тези рискове."


Шум над 80-85 децибела на работното място вече е прекомерен, казват от службата по трудова дисциплина. Микроклиматът пък касае температурата, осветеността на работното място, както и влажността. Спецификата е според професиите.

Обектите се проверяват от службите по трудова медицина задължително веднъж годишно, както и при преустройства и промяна на обстановката.

Отговорността за работещите е на самия работодател. От службата по трудова медицина могат да откажат издаването на някои от протоколите, но не и да задължат работодателя да изпълни предписанията. Това може да направи Инспекцията по труда, която освен, че издава задължителни предписания, налага и санкции.

Попитахме видинчани обръщат ли внимание работещите на условията за труд и чия е отговорността те да се подобряват:

"Всички трябва да работят за това. Не може само работодателите или само институциите, или само работниците да го решат. Нещата си вървят с времето. Колкото по-напред отиват фирмите, конкуренцията ги кара да създават по-добри условия на труд, иначе хората ще бягат от тях. В този смисъл животът ще ги принуди да обърнат внимание на безопасността на труда. Трябва да се поучим от онези държави, където за неправилно изхвърлен боклук се глобява по хиляда евро. Там нямат проблеми със замърсяването на улиците. Същото е и с безопасността на труда."

Още по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56