Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Хелоуин- "за" или "против" празника

4
Снимка: Фейсбук

Хелоуин e празник, характерен със задължителните маски, служещи за прогонване на злите сили. Той се отбелязва на 31 октомври, предимно в англоговорящите страни. Началото си води от келтския езически ритуал "Сауин" и се отбелязва един ден преди честването на католическия ден на Вси светии. По традиция децата носят страшни костюми, тиквени фенери и посещават своите съседи, като им искат бонбони и сладки с предупреждението, че ако не получат такива, ще им "изиграят номер". През последните години Хелоуин сякаш се превърна в една от темите, които отново разделят българското общество. Много от хората са критично настроени към празника- други обаче се подготвят специално за този ден. Какви са настроенията на видинчани, ден преди да почетем и българските народни будители? 

"Не, няма да го отбележа. Не е български, а и аз съм вярваща и не смятам, че ще го празнувам. В Деня на народните будители задължително обаче ще отида първо на черква и ще разкажа на дъщеря ми кои са народните будители ... Всеки празник трябва да се уважи. Какво като не е български- ще уважим братята от Америка"- коментираха видинчани.

Ученици от XI клас, на видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" проведоха интегриран урок по английски език и предприемачество, с работно заглавие "Размисли преди Хелоуин". В трите учебни часа присъстваха учители и ученици от Професионалната гимназия по фризьорство и козметика "Княгиня Евдокия" в София, експерти от Регионалните управления на образованието в София и Видин и преподаватели от училището-домакин. Уроците, които те споделят с колеги от различни училища в България вече трета година, са тяхно откритие, сподели Мариета Георгиева, директор на видинската професионална гимназия:

"Оказва се, че всъщност работодателите ценят много повече това, хората, които работят в тяхната фирма, да бъдат организирани, точни и дигитално компетентни. Да бъдат инициативни и отворени към това да учат нови неща. Това е идеята на тези уроци, които правим. Да имаме практическите ситуации, в които да покажем на учениците какво точно им трябва и то да бъде точно пречупено през реалния свят"- каза Мариета Георгиева.

По време на урока, в който бе преплетено и творчеството на Елин Пелин, сценаристи и режисьори бяха Мария Иванова, учител по английски език и Ели Цветанова, старши учител по икономически дейности в гимназията. Целта на урока бе да покажем на учениците що е то предприемаческа и успешна бизнес идея, сподели Ели Цветанова:

"Тръгнахме като източник и вдъхновение от разказа на Елин Пелин "Печената тиква". Намерихме един късометражен филм на студенти от НАТФИЗ, в който се говори на български и има субтитри на английски език."

Тодор Бойчев и Велислав Цветанов от XI-в клас споделиха, че са против празнуването на Хелоуин.

В крайна сметка всеки има право да празнува каквото поиска и както поиска. Нека само да отбележим, че подобен на Хелоуин е и древният ритуал на кукерството, при който присъстват същите атрибути- маски с рога и със зловещо изражение и животински кожи, като целта е прогонването на злите сили.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46