Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят към рая и пътят към ада

Снимка: bg-patriarshia.bg

Пета Неделя след Неделя подир Въздвижение, която отбелязваме днес, Бог ни открива, че освен земното, което виждаме, има и вечно - духовно, което е всъщност истинското и безценното съкровище и грижа за всеки един човек. Притчата за богаташа и бедния Лазар ни напомня, че делата, които имаме на земята трябва да са такива, чрез които да наследим Царството небесно, да станем жители на вечния живот.

"…между нас и вас зее голяма пропаст…" (Лука 16:26)

"Братя и сестри,

Тия думи от притчата за богаташа и бедния Лазар не засягат само различията в материалната област, контраста и конфликта между богатството и бедността, както изглежда на пръв поглед.

Темата, която притчата поставя, е много по-обширна и по-дълбока от тривиалното богат-беден, защото не толкова притежанието на благата, колкото отношението към човека е определящото в преценката, която Господ прави за всяко дело! Богатият от притчата беше c възможности да облекчи съдбата на бедния, но помежду им имаше пропаст, изкопана не толкова от богатството, колкото от безразличието на богатия към съдбата на бедния!

Да виждаме „бедния Лазар” означава да не подминаваме нуждаещите се, когато можем да помогнем. To не е като да сложим дребна монета в протегнатата ръка на просяка, който зад ъгъла ще употреби нашите добри чувства в бутилка алкохол. А именно нуждата на човека, който не ни казва нищо, но чието затруднено състояние добре знаем. За съжаление такива не са малко. Притчата ни казва нещо много важно – тук Лазар се нуждае дори от трохите на богаташката трапеза, които макар да не струват нищо, са му отказани. Кучетата според притчата "ближат раните му" – дори животните са по-милостиви от богаташа, пред чийто дом стои Лазар. A домът е образ на нашия свят, както и Лазар е образ на отхвърлените от него.

Пропасти винаги ще има. Въпросът е, има ли разбиране и желание те да бъдат преодолявани? Защото ако останат, остава и проблемът, който така или иначе ще получи присъдата – не само човешка, но и на Небето!

Пропасти, които сме изкопали сами! За които не е виновно богатството или бедността, а отношението ни към Бога и към човека!

Братя и сестри,

Евангелието и светите отци ни учат да виждаме във всеки човек Бога. Когато се научим да забелязваме човешката немощ и нужда, тогава сме по-близо до Бога. Защото – както пише св. Марк Подвижник – "Го виждаме скрит във всяко едно от творенията Си".

Издълбаните от самите нас пропасти помежду ни можем все още да преодолеем и запълним, докато сме тук на земята! Тогава ще разберем, че пропастта между Heгo и нас е създала и пропастите помежду ни!

И нека, когато видим, че някой проси от нас милостиня, да не се гневим, а да се радваме и да мислим как Сам Христос протяга ръце. И като проявяваме така милост към болните, бедните и сиромасите, ставаме милостиви и наследници на Божието Царство, с помощта Христова. Амин."

В рубриката "Съвременна Библия" - на шести октомври в американския град Минесота се проведе 38-мия маратон "Медтроник". 24-годишния Тайлър Муун е щастлив участник в популярния маратон. На гърдите му е окачен състезателен номер, а над номера с големи букви пише "Исус спасява". Така Тайлър иска публично да изяви искрената си вярата в Исус. На осмата миля, малко преди финала Тайлър се свлича, застигнат от сърдечна криза. До него застава човек, който бързо и професионално прилага първа медицинска помощ. Непознатият спасява живота на Тайлър. Колко голямо е учудването на всички, когато разбират, че спасителят на Тайлър носи името Хесус Буено. Хесус е испанското произношение на името на Исус. Лозунгът на Тайлър "Исус спасява" придобива пророчески оттенък. Чуйте история за двама човека, в чийто съдби ще открием себе си. Понякога може да сме Тайлър, а понякога Хесус. Тайлър винаги ще се нуждае от Хесус. Човекът винаги ще се нуждае от Спасител. Ние с вас сме хора, нали?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00