Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дирижира Константин Илиевски, със специалното участие на Стунджи и Десислава Стефанова- сопрано

"Шарен" концерт на видинската Симфониета в Монтана

Снимка: Пламен Генчев





Концерт на Симфониета Видин ще зарадва днес жителите на Монтана. В голямата зала на Младежкия дом ще прозвучат арии и мелодии на велики композитори под диригентството на Константин Илиевски: 

"Аз дългогодишно работя със Симфониета Видин. Преди доста години вече дебютът ми беше именно във вашия град. Чувствам се емоционално и приятелски свързан с видинските музиканти. Преди време започнахме да правим концерти и в други градове. Издавам, че тази вечер ще има избор от прекрасни арии, италиански канцонети, а освен това и едно ново българско произведение от композитора Ангел Добрев. То е леко народен стил, смесен с малко джаз, с малко влияния от филмова музика. Поканили сме известния тъпанджия Стунджи. Той е виртуоз. Разбира се, той ще предложи солов дис. Оркестърът ще представи качеството си с няколко шедьовърни пиеси. Целият концерт е подготвен по начин, за да задоволи възприятията на широката публика".

От години Илиевски живее в Австрия, където се развива и кариерата му.

"Аз не смятам, че Средна Европа трябва да бъде определяна като по-културна от нашата България. Нека не забравяме, че тези хора са били в първобитно състояние, когато ние сме имали култура и писменост. Нещата днес са различни, но младите хора не трябва да забравят откъде произхождаме. Ние сме една от най-старите нации. От нас зависи как ще построим бъдещето. Аз с огромно удоволствие се връщам в родината си, за да дирижирам в т.нар "малки градове". Хората са същите, каквито са и в големите европейски центрове".

В Монтана зрителите ще се насладят на гласа на сопрано Десислава Стефанова от Старозагорската опера. 

"Аз съм правила концерти с Видинската симфониета. Съгласих се на секундата, имам прекрасни впечатления от вашите музиканти. Класическата музика се приема изключително добре, а моите впечатления са, че хората от малките места са жадни да чуят изкуството. Мен ме боли, че симфоничният оркестър в моя роден Кюстендил вече е закрит. Ще запазя елемент на изненада, но този път програмата включва по-популярни неща, от лекия жанр. Няма да е съвсем сериозна опера, но ще има пъстрота от арии, канцонети, мюзикъли. Музиката - дали класическата, но най-вече ценностната, остава най-мощното средство за организиране на човешките мисли и чувства. Дишането ни е необходимо и пречиства кръвта ни, а по същия начин музиката прочиства чувствата ни. Преди да изляза на сцената аз имам една мисъл - да съм проводник за хората, да придам любов и доброта, за да видя как всеки си тръгва от залата усмихнат".

Концертът ще бъде със специалното участие на Стоян Янкулов- Стунджи, който ще внесе багра в музикалната програма. Перкусионистът е характерен със смесването си на джаз, поп и етно музика, както и съчетаването на автентичен фолклор с нови изразни средства при ударните инструменти. За първи път ще гостувам в този град, каза Стунджи:

"Когато имаше конкурс за произведения в неравноделен размер, тогава цигуларят от народния ансамбъл на БНР Ангел Димитров ме покани. Той беше написал пиеса за тъпан и симфоничен оркестър - нещо, което досега не се беше срещало. Покани ме, аз изпълних партията на тъпана. Много се радвам, че получих и покана за гостуване в Монтана, защото не съм участвал там. Смесването е процес, който изисква да си вътре в стиловете - фоклор, джаз, поп, да имаш отношение към музиката. Трябва да се смеси една симбиоза, която да се получи естествено, а не просто защото трябва да го смесим. Когато го правиш от сърцето и душата, публиката го оценява. Тя харесва да си откровен. Ще се радвам, ако с това изпълнения зарадваме хората в Монтана".

Началният час на концерта е 18:00.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07