Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истински истории за силата на вярата описва нова книга

4
Снимка: Борислав Радославов

С
Търсения за силата на вярата и духовните устои на народа - това е в основната на новата книга на Борислав Радославов, която събира чудодейните места на България. От Кръстова гора до Черепишкия манастир, от храма в Кабиле до Врачешката обител, от Поморийския манастир до Клисурския и Лопушанския, в изданието са описани 24 места с чудотворна сила. Авторът е журналист и писател от Зверино, където членува в инициативния комитет от патриотични българи. Преди година Радославов издаде книга за Дядо Добри - Светецът от Байлово.

"Идеята се породи постепенно. Посетих Кръстова гора, там се запознах с отец Серафим. Започнах да научавам за чудодейни изцеления, случили се с искрена вяра, с искрени молитви. Научавайки историите на тези хора, сякаш се промених. Осъзнах, че Бог не се търси единствено когато е трудно или си в беда. Започнах да събирам данни, сведения и информация за подобни чудотворни истории не само от Кръстова гора, а и в други обители. Така започна моята обиколка, която в крайна сметка беше от единия край на България, та чак до другия. Стигнах до над 40 църкви, манастири, места с лековити извори. Не открих просто прекрасни места, а неподозирани истории. Направи ми силно впечатление, че мястото, на което ние сме родени - Северозападна България - ни е отнело много от добрите перспективи, но все пак е наградено с магически места. Говоря за манастирите, които са светини, нуждаещи се от опознаване. Успях да събера тези места в 392 цветни страници. Наред с всички тези истории, има и притчи. В книгата ще намерите отечески съвети, както и молитви".

"Чудодейните места в България" е пътеводител не само за изцелението на тялото, но и на душата, казва авторът Борислав Радославов. Няма българско селце, град и местност, в които хората да не вярват в силата на чудесата. Сред описаните места в България, открояващи се със своята чудодейност, са намиращите се в Северозападна България Клисурски, Лопушански, Чипровски и Черепишки манастири. В книгата може да се прочете как сакати прохождат в Клисурския, как бездетни зачеват след молитви в Лопушанския, как се открива нов живот в Черепишкия, а също така и за изцеляващите мощи на Йоан Рилски, намиращи се в Чипровския манастир.

"Може би малко хора знаят, че мощите на Свети Иван Рилски - чудодейни, откликващи на молитви. Подобни сведения има от монаси и миряни, ставали свидетели на тези чудеса. Тези примери трябва да се показват, да бъдат чути. Това е истинската история за силата на вярата. Аз мисля, че тези моменти могат да мотивират. Събрах 100 случая на излекувани хора от различни страдания - бездетни хора, сдобиващи се с рожбичка. Писал съм за Виолета, жена от Клисурския манастир, която се обръща към Бог със силата на сърцето си. И след това проглежда. Такива неща се случват в тези свети обители".

Дали става дума за църква, параклис, манастир, аязмо, оброчен камък, икона или друго, истинските истории за силата на вярата на тези места са записани и част от тях ще прочетете в книгата. Преди всичко човек трябва да има силна вяра и молитвите му да са от сърце и от душа, завърши разказа си авторът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Търсите изход? Това е смехът.

Когато се казваш Грозьо Грозев и всички ти викат Грозния – колкото заради името, толкова и поради факта, че наистина не си измил зорите, – имаш два избора: да пораснеш смачкан до обезличаване комплексиран човечец, или да обърнеш негативите в позитиви по най-нахалния, но безотказно работещ начин – чрез хумор и демонстративен индивидуализъм,..

публикувано на 31.10.25 в 17:05

"Едно" на 31 октомври 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" организираха през месеца.  В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на готвача с кулинарно състезание. П роведоха и отборно спортно състезание по дартс. Използваха едни от топлите и слънчеви дни на..

публикувано на 31.10.25 в 16:49

Когато радостта се шие с любов – историята на Илиана Кънчева

Днес в рубриката "Професия-хоби" ще ви запознаем с Илиана Кънчева. Илиана от дете обича да шие и някак си съдбата цял живот я води към това да стане шивач. От десет години тя вече има и собствено ателие в град Видин и описва своята професия като удоволствие. Обича да шие народни носии и официални рокли, а най-голямата награда за труда и е..

публикувано на 31.10.25 в 16:10

Маска и тиква или буквар- кое да изберем?

Всяка година в края на октомври се изправяме пред вечната "битка" - тикви срещу буквари! От едната страна е Хелоуин, с костюми, маски и лакомства. От другата - Денят на народните будители, когато свеждаме глава пред делото на духовниците, книжовниците и възрожденците, които са събудили българския дух и го държат жив вече векове!  В последните..

публикувано на 31.10.25 в 16:00

Където е Хера, има усмивки!

Кучетата - най-добрите приятели на човека!  Знаете ли, че те са били опитомени още преди трийсет и три хиляди години? Представяте ли си! Толкова време рамо до рамо с нас, хората - и през всичките тези хилядолетия, ние заедно сме се променяли, ставали сме си все по-близки, почти като семейство. И днес, няма спор - кучето е не просто домашен..

публикувано на 31.10.25 в 15:05

Започва акция "Зима"

Традиционната акция "Зима" стартира от утре, 1 ноември. Тя ще продължи през целия месец, по време на който ще се осъществява засилен контрол и ще се провеждат специализирани операции с цел подобряване на обстановката по безопасност на движение и намаляване на пътнотранспортния травматизъм.  Акция "Зима" отново ще премине на 3 етапа с 3..

публикувано на 31.10.25 в 12:37

Деца и ученици отдадоха почит на будителите в Дунавци и Видин

Наближава един от най-възрожденските празници- Деня на народните будители. Празникът се отбелязва с различни инициативи от училища, читалища и културни институции. В град Дунавци деца от детската градина и ученици от двете училища бяха подготвили програма. В началото на празника кметът на Дунавци Димчо Скорчев подчерта значимостта на..

публикувано на 30.10.25 в 16:30