"Видин е един от градовете, където ГЕРБ не показа задоволително представяне. Вижда се, че в тази община не е особено добро представянето и на БСП, която е формация традиционно силна и добре представена в Северозапада. ГЕРБ ще трябва да си направи сериозни изводи, защото има няколко места в страната, където не успяват точно срещу кандидати, които имат по-скоро дясна политическа биография.
Изборджийството става все повече занаят. Структурите вече не се състезават много-много по идеи, вдъхновение и пр. Много силно вече е и мажоритарното гласуване- има търсене за личности. Важно в тези избори в страната беше дали партиите успяваха да издигнат свежи хора. Хора, които изглеждат усмихнато, свежо, с повече харизма, с по-добър имидж- Калин Каменов във Враца, Живко Тодоров в Стара Загора, Пенчо Милков в Русе, Борис Бонев в София. Има очевидно търсене на "проветряване" в политика и Борисов мисля, че го осъзнава. Големият извод е, че има очакване за ново, дори за нов тип правене на политика. Нова беше и кампанията- по-усмихната. Премина времето на лошо гледащите от плакатите кандидати, търси се по-позитивното- негативните кампании губят. Другото ново е, че хората започнаха да търсят нов тип, по-скоро граждански, а не толкова партийни кандидати", обясни политологът от Галъп Интернешънъл Първан Симеонов.
"Резултатите във Видин показват едно отчетливо желание за промяна на развитието на общината. Забелязва се доста характерна тенденция за местните избори, а именно- мажоритарността на вота. Д-р Ценков стана кмет точно, защото е личността на д-р Ценков, който има своето влияние, присъствие, уважение сред гражданите на Видин за разлика от електоралната подкрепа, с която се ползват партиите, които са го издигнали за кмет. Изборите във Видин показаха, че избори печели не този, който вика най-силно, който кряска най-мощно, а този, който създава и чертае перспективи. Д-р Ценков проведе позитивна кампания- не отричаше направеното от неговия съименник Огнян Ценков, не отричаше ролята на ГЕРБ. Във Видин бяха избори, в които единият кандидат казва: "Ние сме ГЕРБ и идваме и правим това, което правим и досега", а другият кандидат казва: "Хубаво, прекрасно- това нека го има, но дайте и да надградим, да направим и други неща за Видин". Хората гласуват според надеждата, която им даваш. Когато им нарисуваш хоризонт, когато им кажеш, че ще живеят по друг, по-добър начин, тогава печелиш доверието на хората.
По принцип е по-добре, когато се води позитивна кампания- не само като брошка, която си закачил на ревера. Когато излизаш и казваш: "Гласувайте за мен, защото съм по-малкото зло, а другите са мръсници", не печелиш доверие. Политиците у нас имат съществен дефицит- не си признават грешките и са склонни да затъват в дребни крамоли и игри на его, които не касаят избирателя. На хората им е важно кой ще докара работни места, кой ще оправи пътищата, осветлението, кой ще създаде перспектива за развитие, кой ще начертае хоризонт. Тогава се печелят избори, т.е. когато водиш кампания метафорично казано "с усмивка", резултатът е налице, когато я водиш с високомерие и назидателен тон, резултатът също е налице...", е прочитът на Петър Кичашки от Института за модерна политика.
Още по темата и как анализаторите тълкуват политическите изказвания след изборите- в прикачения звуков файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..