Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народната памет за Ньойския мирен договор

Ньойският договор
Снимка: архив / Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 100 години от подписването Ньойския мирен договор, който е наложен на България след поражението ѝ в Първата световна война. От 1996 година по инициатива на Общонародното сдружение "Мати Болгария" тази дата се отбелязва като Ден на народната памет. С Договора България предава на Кралството на сърби, хървати и словенци Западните покрайнини, както и девет видински села. По силата на договора хиляди български семейства са разделени. Добринка Младенова пази свои семейни спомени за трагичната съдба на българските семейства, които остават разделени първо след Ньойския договор от 1919, а по-късно и след 1944 година. Някои от тях остават в Босилеград, други решават да намерят по-добра съдба в България.

"Точно на границата се раждам. Баща ми е бил войник, на 16 са го взели към армията. От там майка ми се връща и чува, че много българи са избити от самите сърби. Чакала го е да го освободят от служба цели 2 години, и е стигнала, къде пеша, къде са я возили войници чак до Унгария. На връщане вижда, че баща ми не може да го върне. Чува, че много българи са избити по пътя. Тя се връща, но през това време се раждам точно на границата. Имах леля и когато отвориха границата през 1955 г. за първи път направиха свиждане между българите, които от Босилеградско са преминали и са се върнали в България, и останалите, които са там. Тукашният народ много са ни помогнали за да оживеем. Отидохме на границата и още стоеше къщата на леля ми. Тя е прала дрехите и на българските войници, на сръбските и на всички войници, които са минавали през границата. Тя чува от войниците, че някаква жена е родила и иска да мине границата и да си отиде в България. Тя ни помага, пише молби и пускат майка ми и мен и сме се заселили в Гложене.", споделя Добринка Младенова.


В Гложене добри хора приютяват бежанското семейство. Днес Добринка Младенова с благодарност си спомня за подслона и за доброто отношение на хората, които им оказват своето гостоприемство. 

"Идват тук, заселват се и един възрастен човек ни приема и ни дава кошарата си. Тук сме живели дълго време. После една жена завършва за адвокатка, Маринашови от Гложене и почива от болест. Туберколоза е било, защото все и казваха лошата болест. Тя беше пожелала една от носиите на майка ми. Тя имаше две, едната даде на мен, едната на това момиче и така го погребаха. Тя ни завещава техния двор, 2,5 декара."

Повече за живота на Добринка Младенова и за нейното семейство ще разберете в предаването "Калейдоскоп" тази събота, 30 ноември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07