Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документална изложба за първия български роман подреждат в Брегово

Снимка: Общински комитет Васил Левски



Поредната родолюбива изложба организират Общински комитет "Васил Левски"-Брегово и местният клуб на Младите възрожденци към СУ "Св. Св. Кирил и Методий", съвместно с НЧ "Развитие". Изложбата е документална и е под наслов "Животът на първия български роман".  Предоставена е от къща-музей "Иван Вазов"-Сопот, каза Кирил Кунчев, председател на общинския комитет "Васил Левски":

"Става дума за годишнина от издаването на първия български роман "Под игото" на Иван Вазов. 125 години се навършват и това събитие се случва  в навечерието на 170 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов, което ще честваме през следващата 2020 година. Изложбата представлява платна свързани с романа, сценария, неговия сюжет, отделни персонажи от литературното произведение и ще бъде изложено в читалището в град Брегово. 
При откриването на изложбата учениците от клуб "Млади възрожденци" ще представят литературна програма, базирана на произведения на Вазов, а децата от горния курс, ще покажат кратък етюд, по идеи от поемата "Грамада" на Иван Вазов:

"Тя е пряко свързана с последните опити за преиначаване, за видоизменяне, за един нов поглед, към текстовата част на този роман", допълни Кирил Кунчев.

Събитието ще се състои днес от 16 часа в читалището.

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мизия посреща панаирните дни с богата програма

Вечер на талантите, концерти със звездни изпълнители, автокино, изложби и развлечения за деца ще зарадват жители и гости на Мизия в дните от 2-ри до 9 август. Проявите са част от тазгодишните традиционни панаирни дни в града. Програмата е богата и включва забавления за всички възрастови групи, обясни за Радио ВИДИН Кристине Декова от Община Мизия,..

публикувано на 31.07.25 в 14:00

Една българка и нейното семейство "На мегдана на другата България"

Българка и нейното семейство бяха сред участниците в юбилейното издание на фолклорния събор "На мегдана на другата България", който се провежда зад граница. Тя се казва Андриана Радиум Миткова и е родом от Благоевград, но детството ѝ и първата съзнателна част от живота ѝ преминават в Бяла Слатина, откъдето са родом нейните родители. С..

публикувано на 31.07.25 в 13:26

Нововъведение улеснява плащането на синята зона във Видин

Нов начин за разплащане е въведен за синята зона във Видин. За улеснение на гости и жители на града плащането може да се извършва и чрез така наречените QR-кодове (кюар кодове), които може да бъдат сканирани с помощта на камера на мобилен телефон и чрез бърз достъп да ви насочат към разплащателна платформа. Самите стикери с QR-кодовете може да бъдат..

публикувано на 31.07.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 юли 2025 слушаме Дейвид Рендъл, Клио Лейн и Чък Манджиони

В рамките само на няколко дни миналата седмица ни напуснаха три големи имена в музиката – британският оперен тенор Дейвид Рендъл , британската джаз певица Клио Лейн и американският джаз  тропетист и композитор Чък Манджиони . Рендъл е велик интерпретатор на Моцарт, както и певец, изключително подходящ за роли от италианския белканто репертоар...

публикувано на 31.07.25 в 09:00

Торлашките къщи вдъхновиха приказки за малки читатели

Детска книжка, вдъхновена от старите торлашки къщи и техните истории, излезе от печат. Автор е преподавателят по архитектура доц. Милена Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Вече две години доц. Маркова и ръководен от нея екип от млади учени проучват торлашките къщи във Видинско и съседния пограничен..

публикувано на 30.07.25 в 15:10

Лозята в сезона на градушките- грижа и превенция

Поредно лято с високи температури - все по-редки са валежите, а градушките не са изключение. Те са едно от най-непредсказуемите природни явления, които могат да нанесат сериозни щети върху лозовите насаждения само за минути. Затова и адекватните действия след градушка са особено важни за възстановяване на лозето и минимизиране на загубите, каза в..

публикувано на 30.07.25 в 14:40

Да избереш живота на село - когато земята е дом

Все по-често говорим за обезлюдяването на селата, за младите хора, които заминават в търсене на по-добър живот и за това как земята остава пуста. Но все още се срещат и други истории, като тази, която ще ви разкажем. Истории за хора, които избират да останат, да се върнат към корените си и да градят бъдещето си там, където други виждат само..

публикувано на 30.07.25 в 14:09