Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традициите на село Селановци на Игнажден и Коледа

2
Снимка: Петя Русинова


Днес е Игнажден. С Игнажден по традиция  започват коледните празници. Нарича се още Полаз или Полазовден, а от това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден, се гадае каква ще бъде и следващата година.

Случайно или не- Игнажден съвпадна с последния учебен ден на учениците преди коледната ваканция. За всички в Основно училище „Н.Й.Вапцаров“ в село Селановци денят бе наситен с празнични вълнения.  Най-голямото северозападно село за пореден път доказа, че пази традициите си от край време. За интересните обичаи разказа директорът на училището Петя Русинова:

"Една значима част от селановчани дойдоха да гледат техните деца в празничния концерт "Магията на времето". Много интересно съчетание се получи, защото  замисъла на концерта носи своя разказ - старата година направи много тежка магия. Всички заспаха стогодишен сън. Всяко джудже беше от Понеделник до Неделя и трябваше да предизвика по някакъв начин старата година да се смили и да развали магията. В тези дни, за които говорим се явяваха виелици, явяваха се момичета, които се опитваха да умилостивят старата година и наред с всичко това, имаше танци, песни, т.е. участваха всички деца от цялото училище. Звучаха изпълнения на познати и непознати коледни песни, съвместно с читалище "Самообразование". От там е нашия музикален ръководител. Акцент на празника беше възраждането на една традиция в Селановци- да се търкаля питка срещу Игнажден. Това е един обичай, който нашата етноложка Лозинка Йорданова, твърди че не е срещала на друго място в България. Най- възрастния човек от семейството излиза привечер с децата пред кокошарника. Опъва бяло платно и по него започва да търкаля малка питка, с която посреща децата и нарича за берекет. Разчупват питката върху платното за да не избягат кокошките при съседите. Топят по едно парче в шарена сол, хапват го и отиват. Там майката запалва свещ на пита, върху която има пиленце. Тези пиленца децата поставят на шиник зад вратата, заедно с орехи и слама, и чакат на другия ден, кой ще дойде пръв във вкъщи, и ако не носи нищо, го поставят да мъти във този шиник зад вратата. Прави се за да не избяга плодородието от вкъщи."

Според Петя Русинова съществуват много дефиниции за традиция. Може да са вид правила, които ние спазваме не защото е задължително, а за да запазим нашите родствени корени. Всъщност, традициите са създадени,  за да помним откъде идваме. Традициите ни учат на отговорност. Те развиват нашата духовна личност. Освен това те са като вид спомени, които ни топлят. Традициите могат да бъдат различни, защото всяка една традиция показва културата на един народ, град или семейство, така и в Селановци, пазят своите традиции години наред. Интересна е традицията и по Коледните празници, казва Петя Русинова:

"На Бъдни вечер, след като се нахранят на постната трапеза, мъжете излизат и хвърлят риболовна мрежа върху сламата, където има много врабчета. Бият с колове по сламата за да излязат врабчетата, ловят ги и това е първата животинска храна, която се яде на Коледа. Първо врабче, след това кокошка и чак след това може да се заколи прасето и да се яде от него."

Да са ни честити и светли празниците! Да пазим традициите и да ги предаваме на поколенията, за да ни има!, допълни Петя Русинова- директор на училището в най-голямото Северозападно село Селановци. 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15