Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

| Интервю
Снимка: Христо Илиев



На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се в двора на митрополитския храм "Св. Николай". 
Според преданията, храмът е построен от болярина Георги, чиято дъщеря е била насилствено омъжена за турски първенец и отведена в Цариград. В този храм е проповядвал и Софроний Врачански, виден български духовник и книжовник. През последните 9 години църквата е възстановена от общественика от Враца Христо Илиев, както и от врачани, като усилията за реставрация са били приветствани от местната общност и духовенството.

"Болярската църква за мен е свещена... Ако сега храмът се намира в центъра на град Враца, тогава е било краят на града. Не е можело да се строят големи каменни сгради и затова църквата е полуподземна. Тя се намира в момента до голямата църква „Свети Николай“, непосредствено зад паметника на Христо Ботев, който е на площада. Достъпна е за всички гости и жители на нашия град...През годините храмът е опожаряван, стенописите са унищожени. Спомням си преди девет години, когато започнах почистването и възстановяването на храма – той беше превърнат, за съжаление, в градска тоалетна, в сборище на наркомани, защото, може би, над 200 спринцовки бях изхвърлил оттам. Строителни отпадъци – седем камиона с боклуци изхвърлих от това място. И тогава си казах: "Не може да виждаме в центъра на нашия град такава светиня." Много съм щастлив, че девет години вече я чувствам като част от себе си. Този храм значи много за мен, защото, когато отида, усещам божественото, усещам тази енергия на християнството“, разказва Христо Илиев.




Днес болярската църква "Свети Никола" е не само паметник на християнската вяра, но и символ на устойчивостта на българския дух през вековете. Със своето скромно, но впечатляващо присъствие, тя ни напомня, че дори под земята може да гори светлина - стига някой да я съхрани. Възстановяването ѝ от Христо Илиев и подкрепата на врачанската общност са не просто актове на реставрация, а на съпричастие и признание към историята и вярата. Днес храмът отново отваря вратите си за посетители и поклонници, които искат да усетят тишината,  духовната сила, скрити в дълбините на Враца. На този светъл празник си струва да си припомним, че запазените храмове са мостове - между миналото и настоящето, между болката и надеждата, между земята и небето. Болярската църква „Свети Никола“ е именно такъв мост - свидетелство за силата на вярата, устояла на времето, бурите и забравата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20