Едва ли има водач на автомобил, който да не е чул съвет за това да загряваме автомобила преди потегляне, особено през зимата, когато преобладават минусовите температури. А защо се налага да отделяме допълнително време преди да потеглим. Отговор на този въпрос дава Румен Вътев собственик на автосервиз в град Видин.
"Нормално е за всеки автомобил, без значение дали е бензинов или е дизелов, при всяко запалване на двигателя, той трябва да работи 2, 3 минути на място предвид температурите през зимата. След това автомобилът трябва да се пусне в движение. Трябва да се подгрее, защото агрегата има течности, масло, антифриз и при рязкото подаване на газта може се случат нежелани неща. Това удължава живота на автомобила. Както при спортистите, първо се загрява и тогава се включва в играта. Ако тръгнем, без да сме подгрели колата, може да избие водно съединение, маркуч на маслото и др. При зимни условия резервоарите трябва да са пълни с гориво, защото сега колата има по-голям разход и стават непредвидени неща. Колата ако е с малко гориво, най-вече дизеловите, има случаи на замръзнало гориво при минусови температури. Тогава трябва топло помещение да разкачи резервоара и да се почистят тръбопроводите."
Почти всички водачи от Видин подгряват своите автомобили зимата преди потегляне:
"Задължително трябва да се подгрява поне 3 минути колата на място за да се вдигне маслото. Така съм чул от по-стари шофьори и така го правя, а лятото пак 1 минута я загрявам. По-принцип го правя, защото имам малки деца, иначе качвам се в колата и направо тръгвам... Едно желязо като го хвърлиш на топлото не му е добре... Би трябвало да се позагрее двигателя, за да може да работи по-хубаво. Поне 2 м. работи двигателя... Самият двигател всичко се темперира, имате сигурност за скорост да наберете, да се дигне маслото да има добро смазване, това е за самият живот на двигателя. Ако е 10, 15 градуса навън, не е проблем- палите и тръгвате."
Загряването на автомобила преди потегляне е желателно, но все пак не е нужно автомобилът да работи на празен ход повече от 3, 4 минути. А причина за това са вредните емисии, които колата отделя без да се използва. В Германия дори може да бъдете глобени, ако колата е със запален мотор и стои на място в жилищен комплекс.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...