Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програмата “Заедно в час" набира кандидати за учители в Северозапада

| обновено на 14.01.20 в 17:23
3
Снимка: zaednovchas.bg

Рекорден брой желаещи да станат учители са кандидатствали до момента за програмата за професионално и лидерско развитие на Фондация "Заедно в час". От септември интерес към програмата са проявили около 3500 души, което е значително повишение в сравнение с предходните години. Най-голям интерес към работата има от страна на завършващи студенти и професионалисти с опит между 5-10 години. Областите Враца и Монтана по традиция са едни от регионите с постоянен интерес от страна на кандидати за учители. Тази тенденция се запазва и през настоящата година-обясни Калин Баев, специалист привличане на нови участници:



"Ние търсим, обучаваме и развиваме професионалисти от различни сфери, които да работят дългосрочно за положителна промяна на образованието в България. ...Важно е да кажем, че контекста, в който работят преподавателите по програмата, е по-предизвикателен и е важно да имат вътрешна мотивация за работа с деца, които изискват допълнително влагане на чувство, на усилия..."


Програмата работи в 20 региона в страната, в малки и големи градове. Обучителната програма на "Заедно в час" е специално разработена за ефективно преподаване с фокус върху ученика и включва методи, които помагат на всички ученици да напредват, независимо от първоначалното им ниво. Обученията използват доказали се образователни модели и се адаптират спрямо контекста в България, както и на базата на 10-годишния опит на “Заедно в час”. Именно разчупените образователни модели привличат Невяна Теодосиева, днес тя преподава в училище "Христо Ботев" в град Козлодуй, и разказва за мотивацията, която я кара да се включи в тази програма:


"Аз имам две мотивации. Първата ми мотивация беше чисто лична, когато големият ми син влезе в първи клас и тогава ми се струваше, че нещо не е както трябва с тогавашното държавно училище...Започнах да чета, да търся други методи... И така чрез една приятелка стигнах до програмата "Заедно в час". Другото, което много силно ме привлече, това е, че тя предлага личностно развитие на самия учител в качеството му на лидер."

 

Участниците в програмата на “Заедно в час” получават специално разработени обучения, менторска подкрепа, учителска правоспособност, намиране на позиция в училище, възможности за кариерно развитие, полезни ресурси, финансови стимули, професионални контакти и силни приятелства. Невяна Теодосиева сподели за работата си в училище, работа, която я променя и развива и с която вдъхва увереност на своите ученици:


 "Бях назначена в село Хърлец, което е на около 70 км от Враца, преподавах по български език и литература на ученици от 5 до 8 клас. Беше трудно, беше много трудно. Трябваше да пречупя себе си. Децата бяха силно демотивирани. Това, с което се гордея, че за тези две години успяха да повярват в себе си, да ги накарам да мислят за себе си, да ги накарам да мислят за бъдещето си, да си поставят цел, макар и малка. Това, което ме радва, е тази вяра, която имат....Научих много неща за себе си...Нищо не е лесно, всяко нещо трябва да се спечели и трябва да си честен, за да ти отвръщат и те по същия начин ...И аз повярвах много повече на себе си.."
 
Програмата "Заедно в час" продължава да набира кандидати за учители от областите Враца и Монтана. Кандидатстването за настоящата година продължава до 10 февруари на сайта zaednovchas.bg.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09