Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биволовъдството се радва на интерес, въпреки проблемите в сектора

Ветеринари искат създаването на ветеринарни практики

Животните във Видинско все по-малко

Снимка: Радио ВИДИН


Накъде върви животновъдството - за това говорим в "Земята, която ни храни". Д-р Валери Велков, от Областната дирекция  по безопасност на храните храните прави характеристика на региона, в разговора става дума и за това- какви са промените в в Закона за ветеринарно медицинската дейност и в Наредбата за отглеждане на животни и ще дисциплинират ли те животновъдите. 

"Животновъдството не бележи някакъв голям ръст, с който да се похвалим. Като цяло има спад-  в момента на територията на област Видин говедата са 5120 бройки, овцете са 12 500, козите- 6 200- от година на година броят на отглежданите животни във Видинско намалява. Увеличават се единствено пчелните семейства, регистрираните пчелини в областната дирекция по безопасност на храните са 412, с около 23 000 пчелни семейства- основно е заради програмите, в които участват... В Цар Петрово имаше овцеферма с 850 бройки, която е закрита, но очакваме да се открие нова овцеферма с доилна зала в Салаш, с капацитет 1200 бройки. Нова фамилна говедовъдна ферма с мандра има и в Боровица, със 100 броя... През последните години в региона има интерес към отглеждане на месодайни породи говеда, както и инвестиционен интерес и за увеличаване на броя на отглежданите свине."

Всички, които отглеждат животни обаче, трябва да се съобразяват с Наредба 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, в която има редица промени. 

"Идеята е да се намалят отглежданите животни за лична консумация до някакви допустими бройки. Не може за лична консумация да се отглеждат 9 прасета по 200 кг. - тогава е ясно, че животните се отглеждат с цел търговия, без да отговарят ан някакви специални изисквания. В наредбата се намалява броя на прасетата в личните стопанства- остават до 3 броя за угояване, без свине майки. За да се отглеждат свине-майки, трябва да са изпълнени изискванията, които важат за фамилни ферми- да има филтър, дезинфекционна площадка..."

На стопаните са раздадени брошури с изискванията за свиневъдни стопанства. Основният проблем на този етап е, че в задния двор няма адекватно медицинско обслужване от практикуващите лекари. 

"Липсата на икономическа изгода е в основата на нежеланието на лекарите да сключват договори с частни стопани, които отглеждат малко животни. Има села, които не са привлекателни за ветеринарните лекари"- коментира д-р Валери Велков. 

Това налага и част от промените, които ще бъдат направени в Закона за ветеринарно медицинската дейност. Според промените, областта ще е районирана на географски принцип и ще бъдат създадени ветеринарни практики, лекарите ще кандидатстват и ще имат ангажимент към селата, които попадат в практиката. Остава изискването за регистрация на животновъдните обекти, но за заден двор тя ще е по-облекчена и ще се извършва със заявление до кмета на населеното място становище от него и навременно подадена информация в областната дирекция по безопасност на храните. Така цикълът ще се затвори и ще бъде намалена възможността да се отглеждат животни без да се спазват каквито и да било хигиенни изисквания. Намалява се и допустимият брой на животни, отглеждани за лични нужди в заден двор. Ще дисциплинират ли готвените промени хората? 

"Не мога да дам категоричен отговор. Факт е, че някои от нещата, които извършихме, не доведоха до необходимия дисциплиниращ ефект. Например- изплащането на тези суми- нито един от тези хора не беше изпълнил своите задължения, които и сега са му вменени по закон. Дисциплиниращият ефект ще го видим впоследствие, след като стане преструктуриране на целия ветеринарен потенциал- от практикуващите лекари, пред държавните лекари, които извършват контрол върху собствениците на животни и практикуващите лекари. Пак казвам- трялва не само ние, но и цялото общество, като екип, при такива заболявания, които са тежки и трудни за справяне, да обединим усилия и да намалим икономическите загуби. Все пак това са наши пари... Дано всички мерки имат дисциплиниращ ефект, за да може българинът да разбере, че когато гледа животни, той има определени задължения, които са разписани в закона...Неспазването на закона понякога може да доведе до тежки последствия за цялото ни животновъдство."

Поглеждаме към 15 януари, когато по стар стил се отбелязва Карамановден- ден, на който празнуват биволовъдите. В навечерието на празника с изпълнителния директор на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов си говорим за това какво е състоянието на сектора и къде се нареждат биволите в живота на българите днес? 

"Хубавото е, че биволовъдството отбеляза ръст с около 1000 броя, което означава, че под селекционен контрол имаме над 12 000 бройки, а общо над 15 000 са записани в родослвната книга, което е с 1000 броя повече от миналата година. Новото е, че започна уедряване на биволовъдните ферми, защото самият живот показа, че с 5-6 бивола не можеш да останеш на повърхността. Това го разбраха фермерите, започнаха да увеличават стадата, да подобряват материалната база, храненето..."
Според Михаил Михайлов, основните проблеми в сектора са ниската и несигурна цена на мялкото. 
 "Цената не е стабилна, ниска е... Тук въпросът опира до договорки с преработвателите...Трябва голяма борба на организациите и много работа, за да могат хората да получат една достойна цена."

Секторът има бъдеще, но биволовъдните ферми трябва да се уедрят и да правят инвестиции, за да са по-рентабилни, каза още Михаил Михайлов. 

"Една голяма част от млякото се реализира на пазара, но примката се затяга... През последните години се говори постоянно за хуманно отношение, хранителна верига, качество на храните... Има изисквания, които трябва да се спазват... Едната алтернатива е малко производство при домашни условия, въпреки, че в момента при нас е трудно..."

Температури над нормата и продължаващо засушаване- това е характеристиката на януари. Средата на месеца е, в региона сняг така и не заваля, а колкото и необичайно да е, според синоптиците положителните температури ще достигат и до 12 градуса. Значителни валежи няма да има. Отразява ли се това на развитието на културите - чуйте Леночка Ангелова- директор на метеорологичната служба в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00