"Аз лично смятам, че трудът на жената вкъщи е оценен, защото това, което се прави, се прави в името на семейството... Според мен не е оценен, само в България не е оценен. Българският мъж не оценява жената. Колкото и да работи вкъщи, тя не получава заплата... Не, не знам защо. Така се учат, че е лесно жената да поеме нещата... Да, моят мъж го оценява, помага винаги- за готвене, за чистете, за пазаруването помага много. Моят мъж е страхотен... Жената ходи наравно с мъжа на работа... Мисля, че никой не го признава, но нямаме избор..."
Оля Генова живее във Враца. В момента е по майчинство. Казва, че след като се родило бебето, се чувства все едно е започнала да учи нова професия:
"На човек не му стига денонощието. Повечето хора си представят майката с количката в центъра в кафето и просто бебето спи блажено и тя само леко побутва количката. Този един час в рамките на деня, в който можеш да излезеш спокойно, когато е слънчево, когато си успял всичко да свършиш си успял въобще да излезеш. Засичам жени, с които си говорим, които не са излизали от вкъщи в рамките на 10 дни, защото има някакъв проблем с детето. Тази картинка, която изглежда отстрани, определено не е така."
Професията на майката се оказва не само готвене и чистене. Тя става и психолог, започва да чете книги как да се развива детето. Оля е от късметлийките, защото през деня има кой да й помага, и това е мъжът до нея, защото работи от вкъщи. Смята, че разлика има и в заплащането на труда на жените и мъжете, в позициите, които заемат, особено ръководните, също. Когато жена трябва да заеме ръководна длъжност, трябва да направи компромис между семейството и кариерата.
Росица Кръстева е от град Лом. Работи на три места- от сутрин до вечер, но не се оплаква. Прави го, защото й харесва.
"Глобално като се замисли човек, на нито една жена трудът не е дооценен. Но, има и друга причина, защото живеем в много объркано време и ние- жените, сме принудени по някой път да изземаме дори функциите на мъжете си вкъщи, за да можем да спасим по някакъв начин семейството. Страшно много жени познавам, които го правят, тъй като мъжете им не успяват да се справят или не успяват да намерят работа. Вкъщи, в семейството, никога нищо не се вижда", споделя Росица Кръстева
За да вървят двамата в една посока е необходимо да се разпределят задълженията вкъщи. Доходите на жените също са ниски, но пак зависи къде работи жената.
Николина Керемедчиева е от Видин, майка на две момчета, работеща жена:
"В нашето съвремие жената все повече се налага като работеща майка, която отдавна е излязла от образа само на домакиня. Повечето жени работят дори повече от мъжете. Приема се за даденост, че жената освен работеща жена, освен майка, трябва да бъде домакиня на разположение вкъщи 24 часа в денонощието. Говоря за себе си лично, на моменти се чувствам като камериерка."
Наско Цанов е от Кула. Съпругата му е от Северна Македония:
"Тя обожава да готви, дори да не го искам аз. Аз помагам във всяко едно нещо. Всеки си има различни задачки, като синхрон. Нямаме проблем с тези неща. Според мен нещата трябва да се усещат, не може да задължаваш някой да прави нещо, което не обича. Това е до усет, в една връзка трябва да има синхрон, ако няма- просто няма смисъл."
По отношение заплащането на труда на жените и мъжете Наско Цанов смята, че последните години има промяна и заплатите са изравнени.
Още по темата - в звуковия файл.
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..