Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: "Земеделските кооперации у нас- с проблеми, но и с бъдеще"

Снимка: БГНЕС


Арендатори атакуват част от земеделските кооперации, с цел завземане на земята. Този проблем е разискван по време на годишната конференция на Националния съюз на земеделските кооперации в България. На форума са поставени въпроси и за бъдещето на земеделските кооперации, проблемите и перспективите пред тях, каза в "Земята, която ни храни" председателят Явор Гечев.

"Не искам да обвинявам конкретно арендаторите, но кооперациите, които са останали, са изключително устойчиви. Имат си своите проблеми, но на фона на всичко останало, ние сме сериозни и стабилни структури... Просто в държавата вече няма свободна земя за обработване. Кооперациите са генерирали в себе си доверието на хората и някакъв ресурс, включително и земя, който обработват... Когато в едно село има кооперация, всички се равняват по нея, защото кооперацията дава най-високи ренти... Сами разбирате, едно дружество, в едно отдалечено село, което генерира няколко милиона годишно от обороти, което е стабилен ресурс, има няколко хиляди декара земя, само по себе си става апетитно. Ние не се плашим от конкуренция, но когато е лоялна... Националният съюз се справя успешно с всички опити за извиване на ръце, държим се заедно, имаме добър ресурс- юридически и експертен, и оказваме помощ на всяка от кооперациите, която има каквито и да е проблеми по отношение на такъв тип дейности..."

Проблем с арендаторите от известно време има и в монтанското село Комощица. От няколко години председател на местната кооперация "Единство", която се развива успешно, е Даниел Димитров: 

"Арендаторите разполагат с доста пари и се намесват в нашите землища, не дават висока рента, но дават високи изкупни цени на земята, така и подлъгват хората. Напоследък с тези високи цени много започнаха да си продават земите... Арендаторите дават 1300- до 1500 лева на декар- това е страшно висока цена, която ние не можем да дадем... Има и такива хора, които въпреки това държат да си я продадат в кооперацията, но те са по-рядко..."

Около 14 % от обработваемата земя в държавата - 5,5 милиона декара земя, се обработва в кооперации, а Законът за кооперациите е морално остарял и се нуждае от преработване, смята Явор Гечев:
 
"Ние сме от малкото организации, които дръзват да пишат закони- само като гражданска инициатива... Кооперативното движение в Европа е по-скоро механизъм за производство от бъдещето. В цяла Европа в най-развитите държави над 80 % от производството е на кооперативен принцип. В България по една или друга причина единственото, което е останало като кооперативи, са кооперациите, които са в нашия съюз. Законът е сериозно остарял-и морално, и на години. Искаме специализиран закон за земеделските кооперации. Голяма част от кооперациите в Европа са фермерски, а ние в България нямаме регламентация за това. Трябва да има закон, който да регламентира този тип отношения и да вкара кооперативното движение в 21 век, където му е мястото. Готови сме за дебат, но с тази политическа среда, няма с кого да дебатираме. Държавата не може да говори с всеки земеделски производител- това е ролята на браншовите организации. Но трябва да е ясно кои са точно браншовите организации. Ние представляваме над 50 хиляди член-кооператори- не всеки може да се похвали с това..." 

Повече от две години от Националния съюз на земеделските кооперации работят за нов закон. Според Явор Гечев време е и държавата, и земеделские производители да повярват в силата и ползите от членуването в кооперациите:

"Искаме всички форми на кооперативизъм да бъдат сложени на масата, така ще се решат доста голяма част от проблемите на земеделието- един от най-големите е липсата на еднородна продукция и конкурентноспособността. Никой не произвежда толкова, колкото трябва, за да е устойчив на пазара, особено в секторите "Плодове" и "Зеленчуци"... За да отговориш на пазара, за да сключваш рамкови договори, трябва да си достатъчно устойчив. В целия западен свят това се прави през кооперативните движения. Не е работа на земеделския производител да стои цял ден на пазара, за да си продаде петте касетки грозде или домати. Това трябва да е ролята на браншовата организация.

Кооперациите у нас не са отживелица, те имат бъдеще, пред тях има перспектива. Кооперирането е форма, от която има изключително голяма нужда... Но за да се случи кооперирането - така, както е в голяма част от страните в Европа, е необходимо държавата да помогне с нормативната база, която да отговаря на днешното време"- каза още  Явор Гечев и пожела на земеделските производители добър урожай.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05