Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модернизация на фермите, подобряване на генофонда и уедряване- за спасяване на млечното говедовъдство

Снимка: Радио ВИДИН


Има ли криза в млечното говедовъдство? След като в миналия брой на "Земята, която ни храни" очертахме проблемите и перспективите в биволовъдния сектор, днес фокусът е млечното говедовъдство. Темата коментираме с изпълнителният директор на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов: 

"Определено има криза. Тя се дължи на няколко неща- работата, тежкият физически труд в една млечна ферма, липсата на умения да се посрещнат новите предизвикателства- това през годините води до фалити на малки кравеферми... Загубихме много време, от 2006 се вземат субсидии, явно е че са били неправилно управлявани... Нямаме готовност за новото време. Една ферма, в която се отглеждат под 100 крави, започва да става нерентабилна. Според статистиката има над 8 % увеличение на фермите, които отглеждат над 100 крави. По същия начин се развиват нещата и в овцевъдството- това показва, че самите животновъди чувстват, че с по-малък брой животни трябва да фалират...Според анализите, ако отглеждаш 20 крави и искаш да си на повърхността, трябва да получаваш 7 тона мляко, но да работи само семейството- това е трудно ..."

Сред проблемите в сектора е и ниската млечност на животните, което се дължи на неспазване от някои изисквания при отглеждане на животните, не е без значение и генетиката в сектора.

"Вероятно в сектор мляко ще копираме  гръцкия модел- в момента имаме около 245 000 млечни крави, а млечността е ниска-3975 литра. Вероятно до няколко години ще останат около 120 000, които ще дават същото мляко. Те обаче ще се отглеждат във ферми с над 100 крави, една голяма част от тях ще се доят с роботи, фуража ще се раздава с роботи, почистването ще бъде с роботи, а във фермата ще работи семейството- това е моделът.... За да се вдигне млечността, трябва да се оправи и генетиката, да се разбере кой коя порода ще гледа и да се вкарат новите методи на селекцията- селекция по генотип на женските животни. Прави се в цяла Европа от повече то 10 години. Това, с което асоциацията може да се похвали е това, че е извоювано част от семенната течност да се заплаща от държавата, а фермерите ще определят най-добрите бици...Имаме над 10 ферми, в които средната млечност от крава за лактация е над 10 тона, има роботизирани ферми, ферми с дългогодишна програма от повишаване на резултатите от селекцията..."

Намаляването броя на фермите и животните е и заради проблемите с изкупуването и ниската цена на млякото, затова според Михаил Михайлов решението е анализи на сектора в посока борба за справедливи цени. Налице е и не съвсем адекватната ветеринарна помощ. Инвестиции и модернизиране на фермите, което ще реши и проблема с работната ръка и уедряване са единствения път за оцеляване на сектора. През следващите години обаче, фермерите ще бъдат изправени и пред ново предизвикателство- борбата на природозащитниците и веганите за намаляване на животновъдството като един от основните замърсители на околната среда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Туджаров-Шкумбата празнува юбилей с концерт във Видин (видео)

Един всенароден любимец празнува 50 години на сцена с концерт във Видин . Известният шоумен и комик Димитър Туджаров-Шкумбата и Симфониета-Видин ще представят интересен, различен и вълнуващ концерт с много усмивки и музиката на Росини, Григ, Чайковски, Пиацола. Какво се случва, когато класиката и хуморът намерят пресечна точка, видинчани ще чуят..

публикувано на 13.11.24 в 16:09

Натали Ангелова представя нова песен

50 000 гледания за по-малко от седмица регистрира в Ютюб новата песен на младата певица Натали Ангелова от Монтана. "Играеш нечестно" е създадена от Натали в сътрудничество с известния поп и хип-хоп изпълнител VenZy. Друг известен музикант - Искрен Тончев - Искрата също допринася за случването на песента и превръщането ѝ в истински хит...

публикувано на 13.11.24 в 14:00

Склонни ли сме да правим добрини всеки ден

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата.  Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата. Този ден служи..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Симфониета Враца представя концерта "Марио Хосен и приятели"

Симфониета Враца ще зарадва почитателите на класическата музика с концерта "Марио Хосен и приятели". Музикалната вечер ще срещне публиката с прочутия маестро Марио Хосен, известен като "Преродения Паганини". Той ще свири със свои именити колеги и приятели, с които е изнасял концерти по целия свят, каза за радио Видин Христо Павлов , директор на..

публикувано на 13.11.24 в 10:30
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00