Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какво да правим задължителната дезинфекция

Снимка: радио Видин

Една от основните мерки срещу разпространението на COVID-19 е дезинфекцията. Обикновено в помещенията на обществените сгради и жилищата тя се извършва с белина. Има ли значение каква среда третираме с дезинфектанти и как го правим, допускаме ли грешки, които могат да се отразят на здравето ни - коментира учителят по химия  Георги Иванов:


"Използването на белината е известно много отдавна и няма никакво съмнение за ползите от използването ѝ. Обаче в случая тя се ползва за съвсем друго предназначение - за предпазването от коронавируса. Активната действаща съставка е хлорът,  той е познат от времето на Първата световна война като бойно отровно вещество... Последиците от използването на хлора в затворени помещения са тежки. Прекомерно голямата употреба, особено опасно е за здравето, ако не се прави проветряване, защото става обгазяване. Освен отравяне, което може да предизвика алергии и външно  по кожата. Белите дробове са най-уязвими, много са крехки, кожата по-лесно поема. Тя е първият предпазен щит. Лигавицата на белите дробове е много по-чувствителна. Става дума за индивидуално въздействие, има много  чувствителни хора, които отреагират и на най-малките дози. "
  

Хлорът е токсичен газ, който може да доведе до асептично възпаление на белия дроб, включително оток. Затова ползването му в затворени помещения е опасно, смятат медици. Обикновено на пода вирусът го няма,  той се разпространява с  издишания въздух,  както и с капчиците при кашляне и кихане. Най-рискови са контактните повърхности от първи ред - дръжки, ключове на врати и шкафове, химикалки в банковите офиси, плотове. Спиртът е най-добрият дезинфектант, защото вирусът е чувствителен към органични разтворители и загива за секунди.


И все пак ако се използва белина или дезинфектант на хлорна основа трябва да спазваме някой правила, обяснява Георги Иванов, преподавател по химия:

 
"Въпросът е след като се ползва, че трябва да се прави проветрение. За да се ползва ефективно, идеята е да се затвори помещението. Което означава, че в действащо учреждение не е много удачно ползването. Значи не може да се ползва на момента и в същото  време да се работи. Не е препоръчително. Обикновена се прави това в края на работното време. Друг дезинфектант, бях в поликлиника, там има помпа със спиртен разтвор и всеки си мие ръцете преди да влезе в кабинета. Самият вирус е безпомощен при третиране със спирт. Всеки един трябва да спазва миене на ръцете 20 пъти в денонощиетоСапунът също е добър дезинфектант. "

Вкъщи пода можем да мием подовете  с топла вода и течен сапунЗа предпазване от вируси, лекарите препоръчват старателно миене на ръцете с топла вода и сапун, както и използването на дезинфектант около 20 пъти дневно. Ако не намерим антибактериални гелове,   можем да си ги направим сами. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15