Една от основните мерки срещу разпространението на COVID-19 е дезинфекцията. Обикновено в помещенията на обществените сгради и жилищата тя се извършва с белина. Има ли значение каква среда третираме с дезинфектанти и как го правим, допускаме ли грешки, които могат да се отразят на здравето ни - коментира учителят по химия Георги Иванов:
"Използването на белината е известно много отдавна и няма никакво съмнение за ползите от използването ѝ. Обаче в случая тя се ползва за съвсем друго предназначение - за предпазването от коронавируса. Активната действаща съставка е хлорът, той е познат от времето на Първата световна война като бойно отровно вещество... Последиците от използването на хлора в затворени помещения са тежки. Прекомерно голямата употреба, особено опасно е за здравето, ако не се прави проветряване, защото става обгазяване. Освен отравяне, което може да предизвика алергии и външно по кожата. Белите дробове са най-уязвими, много са крехки, кожата по-лесно поема. Тя е първият предпазен щит. Лигавицата на белите дробове е много по-чувствителна. Става дума за индивидуално въздействие, има много чувствителни хора, които отреагират и на най-малките дози. "
Хлорът е токсичен газ, който може да доведе до асептично възпаление на белия дроб, включително оток. Затова ползването му в затворени помещения е опасно, смятат медици. Обикновено на пода вирусът го няма, той се разпространява с издишания въздух, както и с капчиците при кашляне и кихане. Най-рискови са контактните повърхности от първи ред - дръжки, ключове на врати и шкафове, химикалки в банковите офиси, плотове. Спиртът е най-добрият дезинфектант, защото вирусът е чувствителен към органични разтворители и загива за секунди.
И все пак ако се използва белина или дезинфектант на хлорна основа трябва да спазваме някой правила, обяснява Георги Иванов, преподавател по химия:
"Въпросът е след като се ползва, че трябва да се прави проветрение. За да се ползва ефективно, идеята е да се затвори помещението. Което означава, че в действащо учреждение не е много удачно ползването. Значи не може да се ползва на момента и в същото време да се работи. Не е препоръчително. Обикновена се прави това в края на работното време. Друг дезинфектант, бях в поликлиника, там има помпа със спиртен разтвор и всеки си мие ръцете преди да влезе в кабинета. Самият вирус е безпомощен при третиране със спирт. Всеки един трябва да спазва миене на ръцете 20 пъти в денонощието. Сапунът също е добър дезинфектант. "
Вкъщи пода можем да мием подовете с топла вода и течен сапун. За предпазване от вируси, лекарите препоръчват старателно миене на ръцете с топла вода и сапун, както и използването на дезинфектант около 20 пъти дневно. Ако не намерим антибактериални гелове, можем да си ги направим сами.
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..