Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как са се справяли с епидемиите през миналия век във Видинско

Снимка: https://bg.wikipedia.org/



Масови епидемии е имало и в миналото. Документалните масиви на училищните инспекции, общинските и полицейски управленияна, които се съхраняват във Видинския архив, свидетелстват за мерките, които са налагани, с цел да се предпази населението от масовото разпространение.  Примери от първата половина на ХХ век, съхранени в Държавен архив- Видин, припомни Светлана Кръстева, началник на институцията:

"Със заповед от 13 ноември 1909 г. видинският кмет Димитър Балев,  разпорежда във връзка с разпространението на болестта скарлатина, всеки жител, щом забележи в децата си гърлобол, неразположеност, висока температура или изрив, веднага да съобщава в здравното заведение на общината. Най-голямата глоба грозяла ония, които не спазели заповедта. Налагане на карантина на домовете, в които има заразно болни, е най-честата мярка за ограничаване на разпространението на заразата. Сред документите на селски общински съвет Медовница са запазени актове, изготвени от общинския полицейски стражар, за глобяване на жители, които не са спазвали карантината, която пък им е наложена заради върлуваща през декември 1941 г. отново болест скарлатина. От 7 февруари 1931 г. с окръжно писмо видинската училищна инспекция информира всички училища на областта, че от 22 януари тежката форма на инфлуенцата се включва в списъка на заразните болести, подлежащи на задължитено съобщаване. Във връзка с това, се нарежда спрямо болните и съмнително болните от инфлуенца да се прилагат следните мерки: уединение на болния, по възможност в отделна стая, до окончателно спадане на температурата; поставяне, до колкото е възможно, на входната врата на заразеното жилище, предупредителен знак с название на болестта;  текущо да се обеззаразяват отделените секрети от гърлото и носа на болния. За здравите ученици и учители са препоръчани следните общи мерки за предпазване от заразата: хигиена на тялото, миене на ръцете преди ядене, чистота на зъбите и устата, проветряване на стаите, да се избягват посещения на болни или хора, които страдат наглед от невинна хрема или простуда и особено на места, където се събират много хора, като кина, театри и др." 

Според Светлана Кръстева, мерките, които са били предприемани при инфлуенцата през 1931 г. във Видин, са същите като сегашните срещу коронавируса. Въпросът е до колко се спазват?

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05