Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как са се справяли с епидемиите през миналия век във Видинско

Снимка: https://bg.wikipedia.org/



Масови епидемии е имало и в миналото. Документалните масиви на училищните инспекции, общинските и полицейски управленияна, които се съхраняват във Видинския архив, свидетелстват за мерките, които са налагани, с цел да се предпази населението от масовото разпространение.  Примери от първата половина на ХХ век, съхранени в Държавен архив- Видин, припомни Светлана Кръстева, началник на институцията:

"Със заповед от 13 ноември 1909 г. видинският кмет Димитър Балев,  разпорежда във връзка с разпространението на болестта скарлатина, всеки жител, щом забележи в децата си гърлобол, неразположеност, висока температура или изрив, веднага да съобщава в здравното заведение на общината. Най-голямата глоба грозяла ония, които не спазели заповедта. Налагане на карантина на домовете, в които има заразно болни, е най-честата мярка за ограничаване на разпространението на заразата. Сред документите на селски общински съвет Медовница са запазени актове, изготвени от общинския полицейски стражар, за глобяване на жители, които не са спазвали карантината, която пък им е наложена заради върлуваща през декември 1941 г. отново болест скарлатина. От 7 февруари 1931 г. с окръжно писмо видинската училищна инспекция информира всички училища на областта, че от 22 януари тежката форма на инфлуенцата се включва в списъка на заразните болести, подлежащи на задължитено съобщаване. Във връзка с това, се нарежда спрямо болните и съмнително болните от инфлуенца да се прилагат следните мерки: уединение на болния, по възможност в отделна стая, до окончателно спадане на температурата; поставяне, до колкото е възможно, на входната врата на заразеното жилище, предупредителен знак с название на болестта;  текущо да се обеззаразяват отделените секрети от гърлото и носа на болния. За здравите ученици и учители са препоръчани следните общи мерки за предпазване от заразата: хигиена на тялото, миене на ръцете преди ядене, чистота на зъбите и устата, проветряване на стаите, да се избягват посещения на болни или хора, които страдат наглед от невинна хрема или простуда и особено на места, където се събират много хора, като кина, театри и др." 

Според Светлана Кръстева, мерките, които са били предприемани при инфлуенцата през 1931 г. във Видин, са същите като сегашните срещу коронавируса. Въпросът е до колко се спазват?

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва кампания за безплатна кастрация на кучета и котки във Видин

Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е  организирана  от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин.  В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение,..

публикувано на 28.05.25 в 17:05
отличниците на ПМГ - Враца и доброволци в Общинската академия по математика Тимон (вляво), Деница и Калоян (вдясно)

Математици - отличници дават безплатни уроци на петокласници във Враца

Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си.  Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..

публикувано на 28.05.25 в 15:33

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ организират в Бяла Слатина

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май.  Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата  и да се събуди интересът им към театъра.  Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..

публикувано на 28.05.25 в 13:10

Отбелязваме Деня на парковете в България

28 май е обявен за Ден на парковете в България.  Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност.  В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..

публикувано на 28.05.25 в 13:06

Отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ

Днес отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Обявен е през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина с цел да популяризира и повиши осведомеността в световен мащаб за това как добре организираната система за спешна медицина увеличава възможността за оцеляване на пациентите и намалява степента на инвалидност след..

публикувано на 27.05.25 в 15:50

Зрелостничка от Английската гимназия във Видин със специалната наградата "Криле"

12-класничката Елизабет Мари Уотле   получи специалната награда "Криле", която Училищното настоятелство на ГПЧЕ "Йордан Радичков" присъжда всяка година на най-добрия зрелостник.  Елизабет Мари Уотле е носителка на десетки награди и отличия от регионални, национални и международни състезания по време на своето образование в..

публикувано на 27.05.25 в 15:35

Ученици от Видин с награди от конкурс по изкуствата

Учениците от СУ "Свети Свети Кирил и Методий" Видин са с високи отличия от участието си в  ученическия конкурс "Изкуството като мечта и мечтите в изкуството" за млади таланти в сферата на изкуствата. Конкурсът е организиран от Факултета по изкуствата на Югозападния университет "Неофит Рилски". Десетокласникът Любомир Иванов и..

публикувано на 27.05.25 в 14:00