В условия на световна пандемия и изолация човек може да извади от себе си такива психични и творчески възможности, за които не е подозирал, че носи - убеден е преподавателят по философия в ППМГ "Акад. Иван Ценов" Враца Владислав Тодоров. Появата на коронавируса провокира учителя по философия да предложи на своите ученици да започнат да правят различни неща, които им харесват, а след като се върнат отново на училище да направят едно представяне на тема "Как преживях изолацията и какво успях да сътворя, как кризата ме промени и ми помогна да открия неподозираните страни в мен?".
"Самото понятие "криза" подсказва, че ние трябва нещо да променим и обикновено по време на кризи човечеството е правило своите скокове. И когато се получи това нещо, първият ден реших да предложа на учениците кой както прецени, кой как му дойде от душата и от сърцето, кой както може да извади от себе си това как чувства нещата. Тези, които могат да рисуват, нека да рисуват. Тези, които могат да снимат почнаха да си правят снимки всеки ден. Тези, които могат да пеят, са почнали да си измислят песнички или текстове, пише се и поезия. Идеята е, че един ден всичко това ще свърши. Няма нещо безкрайно в тази Вселена. В удобен момент децата да направят един вид като представяне. Кой как го е преживял, кой каква поука си е взел от това, какво му е отнело и какво му е дало. Идеята е такава да разкаже как е преживял това. Това ще остане за поколенията след това. Проблемът е с течение на времето това да не започне да избледнява, защото има вече умора. Идеята е това нагнетяване на неща отрицателно да се превърне в нещо положително, творческо такова.", обяснява Владислав Тодоров и допълва, че основната идея е негативното отношение да се превърне в творческо вдъхновение и да провокира появата на неподозирани таланти и качества в младите хора.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..