Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли студентски бригади?

2
Снимка: Радио Видин
Между 5 000 и 5 500 студенти се възползват ежегодно от възможностите, които дават програмите за културен обмен между България и САЩ, като тази година агенциите са забелязали ръст на желаещите да участват в програмите. По план студентите масово се записват от средата на септември до края на декември. Предвид ситуацията обаче въпросът ще има ли студентски бригади е все по-актуален. На практика към настоящия момент обаче програмата за културен обмен между България и САЩ е действаща, каза за Радио Видин Румяна Сотирива, мениджър на обменни програми в най-голямата агенция за студентски бригади в България Usit Colours:


"Все още е валидна препоръката издадена на 13 март от Държавния департамент на САЩ  към американските организации, които организират тази програма, да се ограничи влизането до 13 май в страната на чуждестранни студенти, които участват в обменни програми. Всяка дейност, която може да продължи, продължава. Все още се провеждат интервюта с американски работодатели по скайп, подготвят се документи за издаване на работни разрешителни, голяма част от процеса е изместен дистанционно. Също така се подготвят и документи за виза. При първа възможност ще бъде възобновен процеса по кандидатстване за американски визи. Програмата няма задължителен характер, всеки един студент е свободен да се откаже от участие в програмата, на всеки един етап от нея, разбира се преди заминаването в САЩ.  Всеки един студент има договор за участие в програмата и в договорите подробно са описани вариантите, сроковете и условията за отказ от пътуване. Това, което мога да гарантирам е че разбира се ще бъде положена максимална грижа за гарантиране на сигурността на всеки един студент."


Студентката по право Йоанна Йорданова, от Видин, е била две поредни лета на бригада в Анаполис, Мериленд, където е работила като спасител на басейн. Приятелите, които е срещната там, различния начин на живот и екскурзиите до дестинации като: Маями, Лас Вегас и дори Мексико са натежали в избора ѝ отново да участва в Програмата. Тя следи с интерес информацията по темата и искрено се надява да може да пътува на бригада и това лято:


"Все още работодателите в Америка пускат обяви, че търсят работници за лятото, но все още нещата не са сигурни и чакаме да разберем, може би в началото на май. Имам притеснения, както всички останали, които са се записали на бригади и комуникирам с тях, но всички се надяваме, че "Хиляди студенти ще отидат на бригада тази година".  Доста колеги от университета също са се записали и се притесняват как ще се развие обстановката в САЩ, но всички се молим да приключи по-бързо, за да може да заминем."


Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С декларация и отворено писмо Общинският съвет призова държавата да не дискриминира Видин

16 предложения обсъди и прие на днешното си заседание Общинският съвет във Видин. Най-дълги дискусии предизвикаха инфраструктурните проблеми на региона - строителството на новия път Видин-Ботевград и ремонтът пред Здравната каса в града.  " Прекалено дълго време продължава хаосът около Здравната каса . Вече стана известен като "Дупката на..

публикувано на 26.02.25 в 16:53

Комисия обсъди опазването на военни паметници в област Видин

Войнишкият паметник в центъра на село Долни Лом да бъде предложен приоритетно за извършване на ремонти работи със средства, отпуснати допълнително с постановление на Министерския съвет. Това реши Областната комисия за военните паметници в област Видин на заседание, председателствано от областния управител Ани Арутюнян. Членовете на комисията се..

публикувано на 26.02.25 в 15:55

Бързай бавно в Деня на бавните обороти

Днес е Международният ден на бавните обороти или така нареченият "Ден на спокойствието", който  вече 12 години се отбелязва по цял свят на 26 февруари. Идеята за този ден принадлежи на италианците, които го честват за първи път през 2007 година. Неговата цел е поне за един ден в годината да поспрем малко, да се замислим и да обърнем внимание на..

публикувано на 26.02.25 в 15:05
Представителна изложба с творби от първия Национален конкурс за живописна творба

Радио ВИДИН отбелязва 16 години с изложба на млади художници

На 1 март Радио ВИДИН навършва 16 години . По този повод, във Видин ще бъде представена изложба с творби на ученици от художествени гимназии в страната, участвали в Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник" , организиран съвместно от БНР, Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и Община Сливен. Експозицията..

публикувано на 26.02.25 в 13:00

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00