Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободата и проблемите в "завода под небето"

Снимка: Радио ВИДИН


Да работиш тогава, когато другите не го правят. Да излизаш сред природата, въпреки забраните, въведени заради извънредното положение. Тази привилегия към днешна дата я имат само земеделските производители. 

Десислава Петрова е зърнопроизводител от Видин. Заедно със семейството си тя обработва земя в землищата на община Видин и извън общината. Не веднъж сме казвали, че земеделието е "завод на открито"- а според Десислава това е големият плюс-  в момент, в който голяма част от хората и работещите са поставени в изолация:

"Определено в момента се чувстваме едни от най-щастливите работници и работодатели, защото не усещаме толкова много ограниченията. При нас проблемите идват от това, че доставките на торове, препарати и семена са по-бавни и има опасност да закъснеем с обработките на полето, с торенето и пръсканията, които в момента са належащи. Предвид топлата зима културите растат и трябва спешно да пръскаме, но препаратите ни се бавят. Подготвят се площите и да пролетна сеитба, въпреки че все още е студено... "




Неизвестност според Десислава има и по отношение на бъдещите сделки със зърно. 

"Страхове има, питаме се ще има ли пазар... Не знаем накъде ще тръгне световната политика. Все още има сделки "на зелено", а цената е като миналогодишната, дори и по-висока с 10 лева, защото миналата година беше 230 лева за тон, се га се чува, че е 240. Има страхове, не се знае. Успокоява ни факта, че все пак произвеждаме храни, които се използват..."

В сегашната ситуацията според Десислава има и няколко хубави неща- цената на горивото, което е основно перо в разходите им, е много ниска, а субсидиите се изплащат навреме. Но най-хубавото е, че работят на открито, сред природата- а това само по себе си означава здраве. 

На открито са и в сектор лозарство, там разчитат предимно на сезонни работници. Така е и в най-големия лозов масив в община Видин, който е от над 1000 декара- между селата Кошава и Гомотарци. Цветко Цветков е представител на фирмата и споделя, че на този етап, заради изискванията, свързани с пътуванията, транспортните разходи се оскъпяват: 

"Общо взето, преди да се въведат мерките, ние успяхме да си свършим нещата, съумяхме своевременно да приключим с работата. Сега идват 10-12 работници, автобусът ни прави по няколко курса...  От гледна точка на транспорт, се оскъпява, но спазваме изискванията. Студовете няма да се отразят, температурите не се задържаха, надяваме се лозите да се развият добре."

Някои от новите ключови думи, с които се описва живота ни в условията на пандемия от коронавирус, са социална изолация, отговорност, внимание, икномическа криза, предпазни облекла и средства. Всъщност, с тези думи може да бъде описан и пчеларския труд - един хилядолетен занаят в здравословна близост до природата. Ива Антонова от Враца, заедно с врачански пчелари, ни помагат да видим днешния свят, заразен с КОВИД - 19, от една по-ведра, здравословна и медоносна гледна точка- чуйте в звуковия файл. 

Ще се отървем ли от пролетния сняг, в каква фаза на развитие са културите и отваря ли се време за работа- яснота по въпроса внася Леночка Ангелова, началник на метеорологичната станция в Монтана:

"В началото на април - променливо и хладно време. Прогнозираните валежи ще поддържат преовлажнени горните почвени слоеве на много места, което ще забави провеждането на предсеитбните обработки и сеитбата на слънчогледа. Повишение и нормализиране на температурите и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и засетите пролетни култури се прогнозира в края на първото и първата половина на второто десетдневие. В средата на април при зимните житни култури ще се наблюдава фаза "вретенене", при рапицата- "бутонизация". При рапицата е необходимо да се извърши обследване за един от най-опасните вредители- рапичният цветояд. При численост, надвишаваща прага на икономическа вредност, трябва да се проведе третиране преди рапицата да встъпи във фаза "цъфтеж".
През втората половина на април развитието на земеделските култури ще се осъществява с по-ускорени темпове, при температури около и над нормата за периода. Зимните житни култури трябва да се обследват за вредители. 
В началото на третото десетдневие температурите в 10-сантиметровия слой в полските райони ще бъдат с подходящи стойности за сеитба на царевица за зърно, а в края на месеца - и за топлолюбивите пролетни култури. Падналите значителни валежи в началото на пролетта, надвишили на много места над 35 л.кв.м. увеличиха почвените влагозапаси в еднометровия почвен слой и в по-голямата част от региона влагозапасите са над 90 % от т.нар. полска пределна влагоемност. Очакваните валежи през април- около и над нормата, ще осигурят влага за нормално протичане на началните фази от вегетацията на пролетните култури.
През месеца прогнозираните стойности на минимални температури до минус 2 градуса ще бъдат поредното изпитание за напредналите в развитието си овошки..."
Ясно е, че април няма да избяга от своите характеристики- динамично време, с температури от минус 2 до 28 градуса, на места ще вали и дъжд със стопанско значение. Но дни и възможности за работа ще има, със сигурност. 

Иначе, в условията на изолация, спряно производство и колапс в търговията, онлайн продажбите са най-актуални. От година на електронния пазар е и платформата "Агринайзър", неин създател е Кристиян Иванов от Видин- ще го чуем следващия вторник. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10