Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиции при боядисването на великденските яйца

Снимка: Полина Тодорова

Боядисването на яйца за Великден е традиция за християните по цял свят. Прието е обичаят да се състои на Велики четвръртък или на Велика събота преди Възкресение Христово. По различните краища на България има и различни начини за оцветяването на великденските яйцата. Един от най-колоритните методи е този в Чипровци, където перашките се боядисват с естествени багрила, като различни треви и билки, обясни Ценко Горанов, главен уредник в отдел "Етнография" към Историческия музей в града:

"По традиция спазваме да се боядисват яйца днес, като първото яйце е червено, а в събота се боядисват всички перашки. Опитваме се винаги да има естествени багрила. Това са отвара от коприва, липов чай, обелки от лук и най-интересното е червеният цвят добиваме от корените на брош. Вече химичните яйца слагаме листа от растения, потапяме в боята, различни техники използваме. Има си семейства и все още спазват традицията при боядисване с природно багрене. Хубаво е яйцата да са бели, по-хубаво се получава. Обелките от лук оцветяват оранжево, липовият чай-жълто, копривата-зеленикаво. При природното багрене гамата е жълто-зелено, жълто-кафява е гамата. Колкото и да са здравословни боите от магазини, знаем, че са на химична основа. На Велики четвъртък вечерта боядисваме червеното яйце и със сина отиваме на реката, за да изхвърлим старото яйце от миналата година, което се пази една година, а новото го слагаме пред иконата."

Предишни години перашките са раздавани на деца или на познати, след което са използвани за традиционното "чукане за здраве" със съседи. Заради извънредното положение, традицията ще бъде спазена, но само вътре в семейството, уточни Ценко Горанов.  

Доскоро във видинското село Делейна са боядисвали яйцата в петък. Милка Иванова смътно си спомня, че някога не е имало такова разнообразие от бои, но една от техниките била да се боядисват с кезап-азотна киселина, която се използвала при калайдисване на медни съдове. Рисували са яйцата и с восъчни свещи, като изписвали кръст и църковни символи. Най-често обаче използвали люспи от червен лук:

"Някога ги боядисвахме с люспи от лук. Ако слагаш повече, стават по-кафяви, ако е по-малко, стават по-светли. Аз обикновено ги връзвам сурови с листа и след това ги слагам в боята. Някога имаше цигани, идваха по селата и калайдисваха. Рисувахме ги с "кезап" и ги боядисвахме един час, то разтваря боята. Последно време ги връзвам, ако искам да правя дъгата с едно на средата слагам нарцис лист и го връзвам, след това го слагам в чорапогащник, след това го боядисвам, а може и да ги варя и след това ги връзвам и ги боядисвам с различни листа, по градината има хубави. А с восъка се рисува като са сурови и после се боядисват. На средата рисуваме като кръг, обикновено е боядисано червено казва се "брънзомезел" на влашки. Символизира пояс на Господ, това си спомням. Сега ги правим от всяка боя, връзваме с един плат, слагаме няколко бои и стават шарени и хубави. В по-старо време са боядисвали с червена боя и това е поверието."

Традиция е на Великден боядисани яйца да се носят в църквата, където се раздават на близки. Заради наложените забрани тази година служба в Делейна няма да има, а с камбанен звън ще бъде оповестено Възкресението на Христос.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10