Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиции при боядисването на великденските яйца

Снимка: Полина Тодорова

Боядисването на яйца за Великден е традиция за християните по цял свят. Прието е обичаят да се състои на Велики четвръртък или на Велика събота преди Възкресение Христово. По различните краища на България има и различни начини за оцветяването на великденските яйцата. Един от най-колоритните методи е този в Чипровци, където перашките се боядисват с естествени багрила, като различни треви и билки, обясни Ценко Горанов, главен уредник в отдел "Етнография" към Историческия музей в града:

"По традиция спазваме да се боядисват яйца днес, като първото яйце е червено, а в събота се боядисват всички перашки. Опитваме се винаги да има естествени багрила. Това са отвара от коприва, липов чай, обелки от лук и най-интересното е червеният цвят добиваме от корените на брош. Вече химичните яйца слагаме листа от растения, потапяме в боята, различни техники използваме. Има си семейства и все още спазват традицията при боядисване с природно багрене. Хубаво е яйцата да са бели, по-хубаво се получава. Обелките от лук оцветяват оранжево, липовият чай-жълто, копривата-зеленикаво. При природното багрене гамата е жълто-зелено, жълто-кафява е гамата. Колкото и да са здравословни боите от магазини, знаем, че са на химична основа. На Велики четвъртък вечерта боядисваме червеното яйце и със сина отиваме на реката, за да изхвърлим старото яйце от миналата година, което се пази една година, а новото го слагаме пред иконата."

Предишни години перашките са раздавани на деца или на познати, след което са използвани за традиционното "чукане за здраве" със съседи. Заради извънредното положение, традицията ще бъде спазена, но само вътре в семейството, уточни Ценко Горанов.  

Доскоро във видинското село Делейна са боядисвали яйцата в петък. Милка Иванова смътно си спомня, че някога не е имало такова разнообразие от бои, но една от техниките била да се боядисват с кезап-азотна киселина, която се използвала при калайдисване на медни съдове. Рисували са яйцата и с восъчни свещи, като изписвали кръст и църковни символи. Най-често обаче използвали люспи от червен лук:

"Някога ги боядисвахме с люспи от лук. Ако слагаш повече, стават по-кафяви, ако е по-малко, стават по-светли. Аз обикновено ги връзвам сурови с листа и след това ги слагам в боята. Някога имаше цигани, идваха по селата и калайдисваха. Рисувахме ги с "кезап" и ги боядисвахме един час, то разтваря боята. Последно време ги връзвам, ако искам да правя дъгата с едно на средата слагам нарцис лист и го връзвам, след това го слагам в чорапогащник, след това го боядисвам, а може и да ги варя и след това ги връзвам и ги боядисвам с различни листа, по градината има хубави. А с восъка се рисува като са сурови и после се боядисват. На средата рисуваме като кръг, обикновено е боядисано червено казва се "брънзомезел" на влашки. Символизира пояс на Господ, това си спомням. Сега ги правим от всяка боя, връзваме с един плат, слагаме няколко бои и стават шарени и хубави. В по-старо време са боядисвали с червена боя и това е поверието."

Традиция е на Великден боядисани яйца да се носят в църквата, където се раздават на близки. Заради наложените забрани тази година служба в Делейна няма да има, а с камбанен звън ще бъде оповестено Възкресението на Христос.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви дадености има село Гюргич за развитие на селския туризъм

Село Гюргич има дадености за развитие на селски туризъм. До местните забележителности обаче не може да се стигне, защото няма указателни табели и не са изградени екопътеки. За това местните хора ще разчитат на общинския кмет Ружинци Александър Александров да помогне на селото за развитие на селския туризъм, обясни кметът на Гюргич Бойко Младенов...

публикувано на 03.07.25 в 17:04

Горско школо отваря врати в Горна Бела речка

Горско школо организира Мариана Асенова- създател на "Аха клуб за будни родители". Ще посрещне групата на 5 юли в село Горна Бела речка, община Вършец.  "Ние работим по концепцията на горската класна стая вече може би 5-6 години и натрупваме опит с правене, защото аз абсолютно вярвам категорично, че човек се учи докато прави нещо, а не..

публикувано на 03.07.25 в 17:01

След 6-годишна строителна сага отвориха Мездра - Ботевград

След няколко отлагания и 6 години строителство, днес бе пуснато движението по пътя Мездра - Ботевград. Този участък на път I-1 е модернизиран и разширен с по две ленти в посока. При реализацията на проекта са изградени нови обходи на селата Лютидол, Типченица, Новачене и Скравена. Министър Иванов: Вече е издаден Акт 16 за Лот 2 Мездра – Люти дол..

публикувано на 03.07.25 в 16:41

"Калето" в Мездра отбелязва 12 години

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще отбележи своята 12-годишнина този петък, 4 юли. Празничната програма по случай рождения ден на комплекса включва театрална постановка за деца, концерт на Стенли и на "Феномените" Ники и Цецо, победители в телевизионен реалити формат, обясни за Радио ВИДИН ръководителят на комплекса Павел Петров...

публикувано на 03.07.25 в 15:55

Възобновиха дейността на национална система за пътна безопасност

Възстановиха работата на Националния координационен център за безопасност на движението. След рестарт на системата, служителите в него вече имат достъп до камерите на тол системата, могат да се отзовават на пътно-транспортни произшествия, а ако засекат нарушител, вече имат възможност да сигнализират институциите, които имат отношение - Министерство..

публикувано на 03.07.25 в 13:51

В "Музикална зона" на 03 юли 2025 слушаме Кевин Кийт

Кевин Кийт е американски мултиинструменталист, продуцент и аудио инженер, известен с изпълненията си на чапманов стик. Разглеждаме характеристиките и разновидностите на инструмента, слушайки импровизации на Кийт. Музиката му е част от стотици телевизионни предавания, документални филми, игри и записи. Наслаждаваме се и на неговия "Електронен джаз..

публикувано на 03.07.25 в 09:00

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25