Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ограничиха ли разходите си домакинствата заради кризата

Снимка: Радио Видин

Повече от месец българските домакинства са принудени да се с обявеното извънредно положение и трябваше пренаредят своите финансови приоритети. В края на април дойде и времето за плащане на сметки и други неотложни семейни разходи. Ще издържат ли семейните бюджети и справят ли се домакинствата с кризата, причинена от коронавируса? Потърсихме Ваня Григорова, икономически съветник към КТ "Подкрепа":

"Трудно може да се направи преглед на цялостната ситуация в страната, тъй като минимум официалните отчети все още не са готови. Това, по което можем да съдим, обаче са споделените съдби на много хора и семейства, които срещат трудности да покриват сметки, кредити и прочие ... Крайно недостатъчни и много проформа са мерките, които бяха предприети от правителството. Трудно бих могла да препоръчам нещо в тази ситуация- единствено хората да четат и да се запознават с условията на мерките, които вече бяха публикувани, колкото и нищожни да са те ... Можем доста да се поучим от примерите на други държави в това отношение. На първо място беше мярката за подпомагане на майки на малки деца, които трябваше да си останат вкъщи, за да ги гледат, поради факта, че детските градини, яслите и училищата са затворени."- поясни Ваня Григорова, икономически съветник към КТ "Подкрепа". 

Данаил Матеев от Видин е строителен работник и днес той продължава да работи в условията на извънредно положение заради ситуацията с коронавируса. Той е източник на основните доходи за семейството си:

"Засега се справяме, работа все още има, не много. Много от клиентите се отдръпнаха, но аз съм започвал при заварено положение и няма как  да се прекрати работата по обекта ... На обекта е малко трудно с маска да се работи, защото не може да се диша, но когато сме в магазина и сме сред хора естествено е, че спазваме ограниченията ... Разчитаме предимно на моите доходи, но засега сме се ограничили и внимаваме, защото не знаем докога ще продължи ситуацията."- сподели Данаил Матеев.

Диана Атанасова е от Видин, но от години живее и работи в София като шивачка в цех за производство на матраци. В момента тя е в неплатен отпуск и трудно се справя със ситуацията без странична помощ.

"За месеца имам само 8 работни дни. Използвахме си колкото може от платения отпуск и сега са ни пуснали пак ... Ние в цеха сме 4 човека и засега се опитват да ни задържат, доколкото могат ... Този месец го закърпих, откъм сметките някак, но се опасявам, че другия ще е още по- зле."- каза Диана Атанасова.

Безспорно възрастните хора понасят най- тежко обявените мерки заради кризата с коронавируса. Допълнителните условия за ненапускане на домовете и пазаруването в хранителните магазини само в определена часова зона се отразяват допълнително натоварващо на хората от третата възраст. Как се справят с разходите на домакинствата си- това попитахме Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин:

"Българските пенсионери са много издръжлив народ. Вече 30 години де научихме да живеем с много малко разходи, да бъдем пестеливи, а всъщност това качество ни е предадено от деди и от майки. Човек винаги трябва да е пестелив и да използва дълбочинно всички суровини, за да може има някакъв баланс в природата и да не се разхищава и изхвърля това, което е нужно но други хора ... Различното сега е страха, който ни е овладял и това, че сме психически натоварени ежедневно с информация, която не се поднася във вид, който ние очакваме като хора."- обясни Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49