Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири проекта на Регионалния исторически музей във Враца чакат финансиране

мездра калето разкопки костен амулет от края на V-то хилядолетие преди Христа георги ганецовски
Снимка: Георги Ганецовски


С четири проекта за провеждане на редовни археологически проучвания кандидатства пред Министерството на културата Регионалният исторически музей във Враца. Единият от тях предвижда възстановяване на археологическите проучвания в крепостта "Калето" в Мездра, обясни директорът на музея Георги Ганецовски:


"Става въпрос за редовни археологически проучвания на обекти в местността "Градище", на праисторическия средно и ранно неолитен обект Оходен ... , в местността "Манастирски дол"- това е манастирът "Света Троица" и четвъртият обект, след прекъсване от 2 -3 години, имаме необходимостта да приключим археологическия обект "Калето" в град Мездра. Съобразяваме се с желанието на общинското им ръководство да реализират втория етап от техния проект за археологически атракцион на "Калето". В момента там функционира един, но това е реализацията на първия етап, така че за момента си оставаме с тези амбициозни намерения за 4 експедиции, надявам се да се получи...

мездра калето разкопкиЗа изпълнението на проекта в Мездра няма да стигне един сезон, поставили сме си срок до 2022 година. Паралелно с това Община Мездра би следвало да си подготви техния проект.

Община Враца вече са отпуснали своя ресурс, планиран предварително, така че финансирането на археологическите проучвания продължава, макар и с ограничени средства.

Що се отнася до проучванията по трасето на път Е 79, ние сме в процес на изчакване. Тук нещата зависят от взаимодействието ни с АПИ. Там за момента има прокарано трасе, има изсечени дървета, но ние изчакваме тяхната същинска кампания. За момента поради куп причини те го отлагат вече няколко месеца това нещо. Ние ще реализираме по трасето на пътя археологически наблюдения, така както става и с газопровода...

Разкопките при Майор Узуново е една чувствителна за мен тема. Налага се да ги пропуснем и тази година, защото не ни остава време. Не можем да реализираме всичко. Иначе подкрепата я има, притеснения в тази посока не съществуват, но нямаме това време. Миналата година имахме ангажименти с въпросния газопровод, който реално ни глътна 3 месеца от археологическата кампания, така че Майор Узуново си остава актуално...

Тазгодишният археологически сезон би трябвало да започне през месец юни, но това засега е хипотеза.  

Що се отнася до наближаващия Ден на музеите, понеже това е събитие, което се реализира в международен мащаб, тази година е отложено за началото на месец ноември. Ние ще си имаме професионален празник на 18 май, който ще си го отбележим скромно, но самото събитие, ще се случи в началото на ноември, така както имаме известие от Лувъра..."


В дните на извънредното положение музейните работници продължават както изследователската, така и фондовата, и експозиционната си работа. Разликата е, че експозициите не са отворени за посетители, а могат да се разгледат на фейсбук страницата на Регионалния исторически музей във Враца.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46