Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да защитим кожата си от сапуна и дезинфектантите

Снимка: БГНЕС


Честото миене на ръцете води до пресушаване на кожата, а дезинфектантите променят нормалната й флора. За да избегнем вредните последствия от честото миене и дезинфекциране, е необходимо кожата да бъде добре хидратирана, съветва дерматологът от Видин д-р Мария Димова:

"Кожата по принцип има нормална защита, която сапунът отмива, особено когато се прилага често. А в добавка и  дезинфектантите с тяхното също силно пресушаващо действие също могат да способстват за проблем на кожата. Също така дезинфектантите променят нормалната флора на кожата, която нормално си съществува и това също е предпоставка за проблем. На първо време кожата се пресушава, напуква се, започва да сърби, което пък от друга страна е входна врата за инфекции, за вирусни проблеми, които при други обстоятелства кожата с нормалната си защита възпрепятства, така че става по податлива на тези външни въздействия."
 
Хигиената трябва да се спазва, честото миене на ръцете е наистина много ефикасен метод, подчерта д-р Димова. Препоръката й е миене с топла вода и сапун и по-малко дезинфектанти. За хидратация на кожата специалистът препоръчва да се да се използват кремове за ръце:

"Уместно е да се ползват кремове за ръце, доста често, хидратиращи, поне по 3-4 пъти на ден, за да може да се възстановява до известна степен тази защитна кожна бариера, за да не се получават пък други кожни проблеми. За носенето на ръкавици доста се спори. Лично аз смятам, че не е решение. Даже може да влоши състоянието на кожата. Най-добре е да се мият ръцете. Когато няма възможност за това, просто, както казват всички специалисти - да не се пипат носът, лицето, очите, лигавиците, и при първа възможност ръцете да се измият хубаво с топла вода и сапун. А самите ръкавици, когато се носят по цял ден, те са много по- мръсни от едни ръце, които се мият често."
Д-р Димова обърна внимание и на предпазните маски, които трябва да се сменят на всеки 2 часа. В противен случай могат да възникнат кожни проблеми. При здрава кожа те не са сериозни и отминават без лечение, когато маската спре да се носи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05