Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно балансираното хранене

Снимка: ПГТ-Видин

Кампанията "Ден на революцията в храненето" ще се проведе за четвърта поредна година, този път във виртуален вариант. Организира се от фондация "За храната"- сдружение на родители доброволци, загрижени за здравословното хранене на децата. Денят на революцията в храненето е световна инициатива на известен кулинар за популяризиране на балансираното хранене.

"Тогава се вижда на практика целият резултат от промяната, защото това е процес. Но този процес започва с кулинарните работилнички. Ние си имаме свои рецепти, които се раздават на доброволците. Децата участват в целия процес. В началото им се обясняват хранителните групи, що е то здравословно хранене, след което те самите започват да готвят", каза Вангелия Мангезова- доброволец от фондация "За храната". 


Снимка:www.zahranata.orgТази година виртуалните кулинарни работилнички ще предложат същото, както предходните години, като отново ще се разчита на доброволци- родители, учители, работещи в заведения и детски клубове. Дните на кампанията са 15, 16 и 17 май.

"Събитията са публикувани на фейсбук страницата. Всеки с достъп до интернет просто си харесва събитие. Те ще се излъчват на живо в съответните страници на посланиците- водещи. Всеки от всяка една точка може да се включи
", обясни Вангелия Мангезова.

В Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин балансираното хранене се изучава от учениците в паралелките за готвачи и ресторантьори. Балансираното хранене е здравословно, защото предполага знания за полезните храни и количествата, които трябва да приемаме от тях ежедневно. Няма универсално количество храна за всеки един човешки организъм, тъй като то се определя от теглото, възрастта, физиологичното състояние, физическото натоварване. Жените се нуждаят от около 2 000 калории дневно, а мъжете- от около 2 500 калории, обясни Валентина Митова- заместник директор по учебно- производствена дейности и учител по професионална подготовка по предмети, свързани с обучението по туризъм. 

Снимка: ПГТ- ВидинПри определянето на калориите влизат и напитките, дори и кафето. Единствено водата е най-полезна за организма. Калориите трябва да са от полезни храни:

"Дневно, някъде около 30% от храната, която поемаме, трябва да са плодове и зеленчуци. Въглехидратите трябва да са около 35%. Те са особено важни, защото доставят енергията на организма... Добре е около 15% от храненето ни да съдържа протеини. Това са белтъците, които са в месото, яйцата, рибата, варивата. Като риба е добре да се консумира два пъти седмично... Млечните продукти трябва да са около 10%. Тук включваме не само млякото, но и сиренето и кашкавала и е добре да бъдат нискомаслени. Да избягваме течни сирена, изкуствените маргарини, които съдържат много мазнини и те са вредни."

За да се храним балансирано, е добре да си направим седмичен хранителен режим, който да включва здравословни храни за закуска, обяд и вечеря.

Снимка: Доника Каменова- личен архивДоника Каменова е ученик от 12 клас, специалност "Кетъринг-ресторантьор" в ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин:

"Важно е здравословното хранене, защото не от гледна точка за отслабване само, а от гледна точка, че подпомага развитието ни. Ние чрез здравословното хранене си набавяме много витамини, минерали, хранителни добавки. Доста мои съученици спазват режим и всякакви диети."

Зрелостничката има моменти, в които се изкушава да посегне към бързите храни, но:

"Аз лично гледам да спазвам режим и не пия газирани напитки, избягвам десертите, които са висококалорични. Предпочитам вместо тях да използвам плодове и зеленчуци. Плодова салата да си направя или някое смути, защото е полезно. До този начин на хранене се стига с много воля и желание", допълни Доника Каменова.

Примерно дневно меню и две рецепти- за основно ястие и десерт, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49