Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият музей в Монтана отваря врати през 1953 година

Снимка: Любо Андреев

На 18 май- Международният ден на музеите, който се отбелязва от 1978 година, припомняме историята на музейното изкуство в Монтана. Преди 67 години музеят започва професионално да събира, обработва и популяризира културно-историческото наследство на областта. Институцията организира не само системни археологически разкопки, но и проучване на материалната и духовната култура, която придава уникалния облик на региона, разказва директорът Ваня Иванова.

"За пръв път официално музей в днешния град Монтана е открит на 23 септември 1953 г., като официалното му наименование е "Музей на Септемврийското въстание". В този си вид музеят просъществува до август 1991 г., когато получава вече тривиалното наименование "Исторически музей". През 2006 г. , музеят вече е с по- висок статут и е регионален исторически музей, като отговаря, в методическо отношение най- вече, за музейната дейност в цялата област Монтана. Въпреки че за пръв път за музей говорим от 1953 г., то опити за създаване на такъв са направени още в края на 30-те години. Така през 1937 г. е създадено археологическо дружество "Монтанезиум". Според действащото тогава българско законодателство и утвърдени практики, това е бил пътят за създаване на местен музей. Инициативата за създаването на този музей е била на Стоян Марков, който е автор на антропогеографско проучване за град Фердинанд. Бил е учител, впоследствие и директор, на местната гимназия. Председател на археологическото дружество е бил тогавашния кмет Гоцо Митов. Определили са си и уредник. През 1939 г. им е била предоставена, с решение на Общинския съвет, една стая в градската градина, в която да бъде подредена музейна експозиция. Само че такава фактически не е била налична. Не е ясно каква е съдбата на археологическото дружество, тъй като неговият секретар, един от най- активните му членове Пенчо Троански, заради комунистическите си, т.е. леви възгледи, е бил интерниран в едно Ивайловградско село, чак на другия край на България и де факто дейността на дружеството замира. Естествено, конкретната политическа обстановка е била използвана, за да се извлекат всички възможни позитиви от нея. Включително музеят е открит тържествено на 23 септември от ген. л-т Георги Дамянов."

Ваня Иванова - директор на Регионален исторически музей МонтанаСлед откриването на музея експозицията била в три зали. Идеята била да се представи дейността на Комунистическата партия. 

"В тези три зали, като цяло доминира, така наречената плоска експозиция, тоест това означава, че са изложени увеличени ксерокопия на различни фотоси, писма, вестници. Доста по- атрактивни са самите атрибути от Септемврийското въстание, а именно използваните оръжия от въстаниците. Изложени са и някои техни лични вещи, включително дрехи и посуда. На моменти тук вече се стига и до куриозни случаи. Музеят е част от Стоте национални туристически обекта на социалистическа България, което предполага и много високата му посещаемост, тъй като е част от традиционни туристически маршрути. Експозицията е била на два етажа. Подредена е в сградата, в която през 1923 г. се е помещавал банков клон. Впоследствие, съответно за нуждите на музея, сградата е преустроена, достроен е павилион и е оформена градинката около музейната сграда. С демократичните промени, след 1990 г., се налага и тотално преустройство на музейната експозиция. Започва подреждането на временни изложби, където акцентът е съответно върху представянето на цялостната история на региона, като се започне от първите следи от човешко присъствие и се свърши съответно със средата или края на 20 век. Подреждат се и много други временни изложби до последното преустройство на музейната сграда и съответно експозиция, завършило през 2017 г. Една цяла зала се използва като място за временни експозиции. Сега, за съжаление, временните експозиции са стеснени до една голяма витрина."

Музейната дейност в Монтана е съсредоточена само в една единствена сграда - експозиционната зала на улица "Граф Игнатиев" №3. В резултат на реституционни промени и връщане на собствеността музеят остава само на първия етаж. Отнето му е част от пространството. Всички останали сгради, включително и тази с археологическата експозиция, са върнати на собствениците. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45