Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият музей в Монтана отваря врати през 1953 година

Снимка: Любо Андреев

На 18 май- Международният ден на музеите, който се отбелязва от 1978 година, припомняме историята на музейното изкуство в Монтана. Преди 67 години музеят започва професионално да събира, обработва и популяризира културно-историческото наследство на областта. Институцията организира не само системни археологически разкопки, но и проучване на материалната и духовната култура, която придава уникалния облик на региона, разказва директорът Ваня Иванова.

"За пръв път официално музей в днешния град Монтана е открит на 23 септември 1953 г., като официалното му наименование е "Музей на Септемврийското въстание". В този си вид музеят просъществува до август 1991 г., когато получава вече тривиалното наименование "Исторически музей". През 2006 г. , музеят вече е с по- висок статут и е регионален исторически музей, като отговаря, в методическо отношение най- вече, за музейната дейност в цялата област Монтана. Въпреки че за пръв път за музей говорим от 1953 г., то опити за създаване на такъв са направени още в края на 30-те години. Така през 1937 г. е създадено археологическо дружество "Монтанезиум". Според действащото тогава българско законодателство и утвърдени практики, това е бил пътят за създаване на местен музей. Инициативата за създаването на този музей е била на Стоян Марков, който е автор на антропогеографско проучване за град Фердинанд. Бил е учител, впоследствие и директор, на местната гимназия. Председател на археологическото дружество е бил тогавашния кмет Гоцо Митов. Определили са си и уредник. През 1939 г. им е била предоставена, с решение на Общинския съвет, една стая в градската градина, в която да бъде подредена музейна експозиция. Само че такава фактически не е била налична. Не е ясно каква е съдбата на археологическото дружество, тъй като неговият секретар, един от най- активните му членове Пенчо Троански, заради комунистическите си, т.е. леви възгледи, е бил интерниран в едно Ивайловградско село, чак на другия край на България и де факто дейността на дружеството замира. Естествено, конкретната политическа обстановка е била използвана, за да се извлекат всички възможни позитиви от нея. Включително музеят е открит тържествено на 23 септември от ген. л-т Георги Дамянов."

Ваня Иванова - директор на Регионален исторически музей МонтанаСлед откриването на музея експозицията била в три зали. Идеята била да се представи дейността на Комунистическата партия. 

"В тези три зали, като цяло доминира, така наречената плоска експозиция, тоест това означава, че са изложени увеличени ксерокопия на различни фотоси, писма, вестници. Доста по- атрактивни са самите атрибути от Септемврийското въстание, а именно използваните оръжия от въстаниците. Изложени са и някои техни лични вещи, включително дрехи и посуда. На моменти тук вече се стига и до куриозни случаи. Музеят е част от Стоте национални туристически обекта на социалистическа България, което предполага и много високата му посещаемост, тъй като е част от традиционни туристически маршрути. Експозицията е била на два етажа. Подредена е в сградата, в която през 1923 г. се е помещавал банков клон. Впоследствие, съответно за нуждите на музея, сградата е преустроена, достроен е павилион и е оформена градинката около музейната сграда. С демократичните промени, след 1990 г., се налага и тотално преустройство на музейната експозиция. Започва подреждането на временни изложби, където акцентът е съответно върху представянето на цялостната история на региона, като се започне от първите следи от човешко присъствие и се свърши съответно със средата или края на 20 век. Подреждат се и много други временни изложби до последното преустройство на музейната сграда и съответно експозиция, завършило през 2017 г. Една цяла зала се използва като място за временни експозиции. Сега, за съжаление, временните експозиции са стеснени до една голяма витрина."

Музейната дейност в Монтана е съсредоточена само в една единствена сграда - експозиционната зала на улица "Граф Игнатиев" №3. В резултат на реституционни промени и връщане на собствеността музеят остава само на първия етаж. Отнето му е част от пространството. Всички останали сгради, включително и тази с археологическата експозиция, са върнати на собствениците. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да черпим от Живата вода – Словото Божие

Днес, на Петата неделя след Пасха, Христовата Православна църква ни припомня разговора на Господ Иисус Христос със самарянката. "Иисус и отговори и рече: всякой, който пие от тая вода, пак ще ожаднее; а който пие от водата, която Аз ще му дам, той вовеки няма да ожаднее; но водата, която му дам, ще стане в него извор с вода, която..

публикувано на 02.06.24 в 08:00

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56