Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли ясна визия туризмът за лято 2020

5
Снимка: Радио Видин

Министерството на туризма започна консултации за създаване на гаранционен фонд, в който ще се генерират отчисления на всички участници по веригата туристически продукт- краен клиент и който ще трябва да защити както техните интереси, така и вземанията на потребителите. Това стана ясно в края на миналата седмица, на среща между министъра на туризма Николина Ангелкова и представители на обединение "Бъдеще за туризма". Фондът ще бъде приет със закон до края на годината и ще замени досегашната застраховка "Отговорност на туроператора". Организацията, в която участват туроператори, туристически агенти, собственици на места за настаняване и изхранване, екскурзоводи и превозвачи, представи дългосрочната си стратегия за развитие на сектора. По предложение на министър Ангелкова туризмът ще бъде включен в бъдещата мярка 80:20, която ще се отнася само за някои сектори и вече се обсъжда от кабинета. Как това ще помогне на туризма и има ли изход от затрудненото положение, заради пандемията от коронавируса? 

Обединение "Бъдеще за туризма" е платформа за сътрудничество между всички сегменти в българския туристически сектор, в която влизат над 700 неправителствени организации, физически и юридически лица. Зад нея стоят около 300 000 заети в сферата на туризма - туроператори, туристически агенти, хотелиери, ресторантьори, собственици на къщи за гости и места за настаняване, екскурзоводи и превозвачи. За дейността на обединението разговаряхме с Павлина Русева от Обединение "Бъдеще за туризма":

"Обединение "Бъдеще за туризма" бе създадено в края на месец март, след обявяването на извънредното положение, заради коронавируса. Имаме три основни постулата, на които се осланя нашето обединение- това са партньорство, сътрудничество и консолидиране на нашите искания. Още при самото създаване си поставихме честно казано две основни направления на нашата дейност- на първо място да се опитаме да създадем един диалог на държавно ниво за преодоляването на тези икономически последици от COVID 19, чрез разработването на конкретни мерки за подкрепа на стопанските субекти в сектора туризъм. към този момент бих казала, че сме с малък напредък, но не и в този аспект, който ние желаехме това да се случи."- каза Павлина Русева и подчерта, че от Обединение "Бъдеще за туризма" вече са провели среща с министърът на туризма Николина Ангелкова и ако не успеят ли да намерят допирни точки с управляващите дори има заявена готовност за протестни действия и призив за оставка на ресорния министър, в случай че предложените искания не бъдат изпълнени.

Запознати ли са представителите на туристическия бранш с дейността на обединение "Бъдеще за туризма" и биха ли се възползвали от тяхната помощ? Оказва се, че не. Местоположението, природните и климатични дадености на община Берковица я определят като летовище още от началото на миналия век. Този район на страната е привлекателен за много туристи през лятото, които предпочитат спокойствието и чистия въздух на планината. Ще продължи ли Берковица, обаче да привлича туристи и след края на ситуацията около коронавируса? Това попитахме Димитринка Цветкова, сътрудник в Туристическия център в Берковица:

"Все още не е започнал сезонът, няма раздвижване. Има единични случаи, но много бавно се случват нещата. Аз смятам, че към средата на юни месец, когато се предвижда да свърши и извънредното положение ще се раздвижат нещата и вече хората ще започнат да посещават музеи и т. н. ... Аз си мисля, че с течение на времето, когато климатът позволи вече ще има и повече посетители и смятам, че този застой скоро ще свърши."- подчерта Димитринка Цветкова.

В условията на коронакризата България закономерно получава предимство пред външните туристически дестинации в плановете на българите за лятна почивка. Извънредната ситуация създаде сериозни цялостни пречки пред туризма. Наред с това обаче, се декларира и своеобразен "туристически патриотизъм". Това показа проучване на "Галъп интернешънъл", проведено преди дни по телефона сред 1000 българи, преди летния туристически сезон. Мнозинство от 70%, по традиция, оценява потенциала на България за летен туризъм като добър или много добър. Една четвърт са на обратното мнение, а малцина се колебаят. Кризата около коронавируса явно не променя принципната представа за предимствата на туризма у нас. Потърсихме за коментар Първан Симеонов, изпълнителен директор на Агенция "Галъп интернешънъл": 

"Туристическият потенциал на страната, според българите остава непокътнат, висока е оценката, но в същото време има доста сериозен спад в плановете за органицзирана почивка това лято. На този фон се оказва,у че не липсва и "туристически патриотизъм" у голяма част от хората, защото хората подкрепят всякакви мерки за подмомагането на отрасъла."- уточни Първан Симеонов, според когото пандемията, причинена от коронавируса може да бъде червена лампичка за развитието на туризма у нас, като един от най- важните сектори в българската икономика. 

Министър председателят Бойко Борисов обяви, че вече има договорки с правителствата на Турция, Гърция и Сърбия за отпадане на карантината при влизане в тези държави от 1-ви юни. Очаква се отговор и от страна на Румъния, което е още една крачка към възвръщане на туристическите дестинации през това лято. Какво обаче ще изберат българите, родното или чуждото- предстои да разберем скоро.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56