Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безработни във Видин ще се обучават за социални асистенти, сервитьори и библиотекари

Снимка: Радио ВИДИН

Обучение за безработни и възможност за нов старт за някои от тях предлагат Агенцията по заетостта и партньорски организации. Предложенията са след проучване на пазара на труда. Повече от 230 души във Видин ще бъдат включени в курсовете. Благодарение на обучението, поне 40% от тях ще могат да започнат и работа. За общините към Дирекция "Бюро по труда"- Видин курсовете са за болногледачи, социални асистенти, сервитьори и бармани, работници в заведенията за хранене, помощници в строителството. Новост тази година са предлаганите обучения за организатори интернет приложения, а също и за библиотекари.  По 40 безработни пък ще бъдат обучени за офис секретари и касиери.

За хората, които с месеци са с регистрация в Бюрото по труда, обученията са възможност да започнат работа.

До 16,4 % достигна безработицата в област Видин за април. Спрямо март, когато обекти спряха работа заради ограниченията, наложени от мерките за справяне с епидемията, в региона безработицата е с процент и половина повече.

Според министъра на труда и социалната политика Деница Сачева, през последните две седмици за страната тенденцията се променя и повече хора успяват да намерят работа, отколкото напускат.

От Агенцията по заетостта посочват, че 7 000 безработни в страната ще бъдат включени в обучения по проекти на социалните партньори.

За  дирекция "Бюро по труда"-Видин възможностите за участие не безработни в обучения тази година са повече, по-голям е и интересът към предлаганите професии и ключови компетенции. Условията разясни Виолета Генчева, началник отдел "Активна политика на пазара на труда" в Дирекция "Бюро по труда"- Видин:

"Както всяка година, Националният план за действие по заетостта дава няколко възможности за обучение на хората, които са се регистрирали в Бюрата по труда. Първата, която е постоянна, са обученията, предлагани от Държавно предприятие "Българо-германски център за професионално обучение".  За центровете, които се намират в Плевен, Пазарджик, Стара Загора, Смолян  и Царево ние имаме графици, които предлагаме на търсещите работа лица ежедневно. Те са информирани какви специалности и професии се предлагат. Могат да кандидатстват за тях със заявления, след това да бъдат изпратени и да се обучават там…

Другата възможност за обучение, която се предлага всяка година, са проектите на социалните партньори. По тези проекти се залага обучение на лицата, съответно те се разпределят по региони, по специалности и професии. Тази година ние имаме възможност да обучим 236 лица по проекти на социалните партньори. Всеки проект има своя целева група. Насочени са към групите, които са в неравностойно положение. Лицата от трите общини (Видин, Ново село и Брегово) имат възможност да подадат заявления и да се обучават. Обучението тази година ще е изцяло в град Видин. Разходите за транспорт се поемат, като всеки проект има заложен процент за транспортни разходи, обикновено около 10%..."

Сред условията в обученията, които се предлагат, е и осигуряване на заетост за поне 40 % от участващите в обученията. Професиите са определени след проучване на пазара на труда. 

"Всяка година се провежда едно проучване на потребностите от работна сила за работодателите. То върви почти всяка година два пъти годишно. От обобщената информация, която се получава след провеждане на проучването, те имат възможност да видят търсенето на работна сила и съответно да се ориентират кои специалности и професии биха били предпочитани… За тази година можем да включим 236 лица в обучения. Има голямо разнообразие. Първия проект е "Рестарт 2020". Това е на Асоциация на индустриалния капитал в България. 37 лица могат да се обучат по две професии. Едната е "сервитьор-барман", а другата е "работник в заведенията за хранене и развлечения". По този проект освен професионалното обучение, имаме заложено и обучение по ключови компетенции, като за всяка професия то е различно, съобразено с това, което е необходимо на хората, завършващи тази професия...

Проектът "Развитие на работната сила" е на БСК-съюз на българския бизнес. Той няма заложени ключови компетенции, което значи, че ще е малко по- кратък във времето. Предвидено е професионално обучение за 19 лица по професия "офис секретар", специалност "административно обслужване"…"Хоризонти 5" е на КТ "Подкрепа". Там тръгнахме от едно, вече сме до пет, всяка година имаме. Ще бъдат обхванати 20 лица. Обучението е за помощници в строителството. Последното, което съм отбелязала, но не на последно място разбира се, е на КНСБ, партньор, с който работим всяка година. Проектите им всяка година са с различни наименования. Тази година е с нови умения, нови възможности. Има професии "болногледач"  и "социален асистент", като втората е разделена за подпомагане на деца и подпомагане на възрастни"- посочи Виолета Генчева. 

Десетки запитвания има за предлаганите възможности са отправени към Бюрото по труда. Обученията започват още през този месец:

"В понеделник може би ще ми се обадят да започна курс за социален асистент. Занимавала съм се с това. Надявам се, че ще започна работа."

"Ще  се възползвам от обучението за придобиване на умение и квалификация за гледане на възрастен. Предложиха ми и друго, но за момента това ме устройва. Работила съм в чужбина в тази насока и предполагам, че ще ми е по-лесно."

"Това е вариант да получаваме някакви средства."

"Има  много възможности в зависимост от това човек за какво е подготвен и какви желания има.Специалността, която избрах, отговаря на възрастта ми и това, което досега съм работила. Добре, защото, когато в един момент човек остане без работа, курсовете, обучението, могат много да помогнат. После е и насочването, подсигуряването на работа. Избрах "офис-секретар" като специалност. Надявам се да бъда включена в този курс. Искам нещо различно да работя от тук нататък. Мисля, че не е късно."

Заявления за участие в обученията се подават освен на място в Бюрата по труда и чрез електронната услуга, разработена от Агенцията по заетостта и Държавна агенция Електронно управление. Може да се намери на сайта на агенцията в рубриката "Електронни услуги за търсещи работа лица".

Чуйте звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32