Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от ГПЧЕ проучиха процеса на деинституционализация в община Видин

Видински евродетективи гледат проекти под лупа

Снимка: ОИЦ Видин


Няколко европейски държави, сред които и България, се включиха в пилотна инициатива, в която млади хора се ангажират да анализират проекти, финансирани от Европейския съюз. У нас проектът е с подкрепата на шест от Областните информационни центрове и е под наслов "Детективи на европейски проекти". Темата на проекта са грижите за децата с увреждания в институциите. Ученици от 11 б клас на ГПЧЕ "Йордан Радичков", с класен ръководител Милена Ружева, се заемат със задачата  да наблюдават проект, изпълнен от община Видин. За същността на инициативата разказва Мариела Савкова, управител на ОИЦ- Видин:
"Това е иновативен проект на ЕК, с наименование "Open Cohesion School". В него участват България, Хърватия, Португалия, Испания и Гърция. В нашата страна проекта се изпълнява с подкрепата на мрежата от областни информационни центрове във Видин, Бургас, Пазарджик, Силистра, Шумен и Ямбол. Проектът, който учениците избраха, е на тема деинституционализация на грижите за деца в риск във Видин.... "

Проектът на община Видин "Домашен уют и грижа за деца в риск", реализиран през периода 2011-2013 година, е насочен към закриването на Дома за деца с увреждания в с. Гомотарци и Дома за Медико-социални грижи във Видин. Децата са изведени в три нови центъра - "Зора", "Дъга" и "Вяра, надежда и любов". Екипът млади детективи започва работа в края на миналата година, за да провери какво е качеството при отглеждането на децата. Антония Атанасова не скрива, че са очаквали да е трудно, но работейки по проекта, младите хора са изградили и свой мироглед:

"Ентусиазирахме се да работим усърдно. ... Поради карантинния период нямахме възможност да посетим центровете...Смятаме, че към тези деца не трябва да се проявява дискриминация...Бихме искали в тези центрове децата да живеят добре, да се развиват и в бъдеще да намерят хубава работа. Те са деца като нас и всички трябва да имаме равен старт, а това, че имат проблеми,  не е по тяхна вина...Хубаво е да се развиват, правата им трябва да бъдат зачитани, за да развиват потенциала си... Като цяло България вече се стреми към развитие на услугите за децата с увреждания..."

Едно от нещата, които са научили видинските млади детективи е, че прозрачността на изразходване на европейски средства и възможността това да бъде проверено, спомага за укрепването на активното гражданско общество, както сред учениците и младежите, така и в целия Видински край. Това е била и основната цел на проекта, казва Мариела Савкова.

"Целта на международния проект е именно да се приложи система на мониторинг върху проектите, реализирани с европейски средства..." 
За да очертаят пълната картина на процеса на деинституционализацията в трите социални заведения, учениците са провели задълбочено проучване, събирали са информация от сайтове и документи, провели са и много интервюта онлайн. 
В доклада си младите хора дават положителна оценка на процеса на деинституционализация, реализиран в трите заведения, както и на съдействието от всички страни по време на проучването - Община Видин, държавата, доставчиците на социални услуги. Изготвен е и видеоматериал с дейностите по проекта, а като награда се очаква младите детективи да посетят Отворените дни на ЕС.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05