Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дио Био"- с мисъл за чиста храна

Снимка: biodio-bg.com



"Когато насадихме ябълките, поехме моралния ангажимент да запазим екологичното равновесие в градината ни и да отгледаме плодове, изчистени от химия. Сега сме щастливи, че това се случва. Заставаме зад истинските неща!...Сертификат не се купува, а се извоюва. С качеството не би трябвало да се прави компромис, защото човек залага името си..." 
Това са думи на Павлин Пантов- той и семейството му произвеждат био ябълки и био оцет. Градините му са в монтанското село Долно Белотинци. Първото ни интервю беше преди три години и завърши с думите му: "Борим се за чиста храна, това е нашето верую". Оттам и започваме - продължава ли да е така?
"Да, разбира се, продължава...правим и друга чиста храна- хумус и течен шоколад... С ябълките- имаше измръзване, но успяхме да спасим част от реколтата... Биосертифицирани сме, продължаваме да сме чисти и това продължава да е мотото ни..."
Според Павлин Пантов, през годините отношението на държавата към биопроизводителите се е променило в негативна посока. Смята, че е време да им повярват, че произвеждат чиста храна, и да не виждат във всеки един потенциален мошеник. 
"Негласната политика е биопроизводителите да бъдат санкционирани, като не им се плати, в същото време наредбите са изготвени в ущърб на биопроизводството. Това е едно от малкото неща, които спират хората да се занимават с производство на чиста храна, другото е бюрократичната тежест на документите, които съпътстват биопроизводттвото. Държавата трябва да измисли начин да стимулира производителите на чиста храна."

Светлият лъч по време на пандемията Павлин вижда в това, че и държавата, и търговските вериги запретнаха ръкави, за да помогнат на българското производство, но смята, че едва ли всички производители ще го усетят- най-вече малките производители, които не могат да отговорят на изискванията на веригите:

"Повечето малки производители нямат шанса да постигнат тези критерии, защото са с малка продукция като обем и второ, нямат възможност да постигнат това технологично- за да постигнеш един и същ калибър като качество на някакъв продукт, трябва да имаш автоматизиран процес, това ръчно не може да го постигнеш. Един малък производител няма как да си го позволи това, но тук пътят е друг- в сдружаването...Проблемът не е във веригите, че го искат, а в малките и средни производители, които не намират правилния механизъм за тези сдружавания- има идея, програма, проекти..."
Така е направил Павлин Пантов, сдружил се е с хора, които мислят като него. Помагат си кой с каквото може... 
Колкото до грижата за дръвчетата, признава, че неустойчивото време се отразява на насажденията, ако не се взимат навременни мерки.   
Затова и влиза на два дена в градината, за да ги наблюдава. Според него, най-голямото напрежение не е при беритба, а по време на дъждовете, заради необходимостта от постоянно третиране- тогава се надпреварват с времето.... Беритбата е по-спокойна, защото не зависи от времето, а продукцията може да издържи на полето по-дълго. Среща трудности с набавянето на работна ръка, но пък смята, че самите работодатели би трябвало да променят условията и начина на плащане, за да могат младите да останат по българските полета...
"Чувал съм хора да казват, че ако малко се променят условията- и плащането, и отношението към работника, и условията на работа, биха си останали тук, защото в чужбина като се приспаднат разходите, не взимат много повече..."

За 10 години Павлин Пантов е разбрал, че не е лесно, а борбата с болести и вредители е трудна и ежедневна. Освен нея, обаче, по-трудна е борбата с държавническото неразбиране на мисията на българския био земеделец. Въпреки това, той продължава да е непоправим оптимист и да произвежда чиста храна, с пълното убеждение, че това е правилният път. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са ползите от членството в Евросъюза за развитие на сектор "Строителство"

Всички държави членки на Европейския съюз имат полза от това да са част от единния пазар и да се справят заедно с общите предизвикателства, свързани с миграцията, тероризма и изменението на климата, както и от по-конкретни неща, като по-добра транспортна инфраструктура, модернизирани и цифровизирани обществени услуги и авангардно медицинско лечение...

публикувано на 09.05.24 в 14:32

Цветана Василева от Железна - за любовта към музиката и килимарството

Цветана Василева от чипровското село Железна гостува в "Думата имат старейшините". Тя е на 84-годишна възраст, пяла е повече от 50 години и спокойно може да се каже, че музиката е в кръвта ѝ. Дълго време е ръководила местната певческа група "Здравец", която има успехи на международни и национални фестивали. За жените във формацията казва, че са..

публикувано на 09.05.24 в 14:00

Доволни ли са видинчани от ремонтираното платно на булеварда в града

Ремонтираната отсечка на видинския булевард "Панония" във Видин поема част от трафика в града вече около две седмици. Хората до толкова бяха свикнали със затвореното пътно платно, че дни след дългоочакваното му отваряне някои водачи продължаваха да влизат в насрещното движение. Да припомним, ремонтът започна в началото на август 2023 г. и в края..

публикувано на 09.05.24 в 13:00

Неправителствена организация насърчава към обществена активност жени от Северозапада

Фондация "Жените в предприемачеството в България" организира  обучителна работилница в Монтана . Темата е "Гражданското общество и участието на жените в него" , а събитието ще се проведе от 13-и до 16 юни. Фокусът е към Северна и Северозападна България, защото по различни данни на Европейската комисия дамите не участват активно в..

публикувано на 09.05.24 в 10:08

В "Музикална зона" на 09 май 2024 слушаме Ане Софи фон Отер

Днес тя става на 69 г. Шведското мецосопрано има разнороден репертоар – песни, арии из опери и оратории, поп и рок песни. Освен участия в опери на Хендел, Монтеверди и Моцарт, Ане Софи фон Отер издава албуми с Елвис Костело, с кавъри на АББА и композиции от Бени Андершон и Бьорн Улвеус. Популярни са изпълненията и с шведския пианист Бенгт Форшбери..

публикувано на 09.05.24 в 09:00

Ансамбъл "Шевица" представя "В огледалото на водата" във Видин

"В огледалото на водата" ще се огледа в събота вечер публиката във Видин . Едноименният концерт-спектакъл на Представителен фолклорен ансамбъл "Шевица" ще бъде показан на сцената на Драматичния театър. Видин е поредният град, в който танцьорите и певиците гостуват в рамките на своето национално турне. То започва преди година, скоро след като..

публикувано на 08.05.24 в 16:30

Неизпълнен ремонт предизвиква недоволство сред живущите на улица "Константин и Фружин" във Видин

Видинската улица "Константин и Фружин" да бъде преименувана на "40 години надежда" . Предложение за това смятат да отправят до Община Видин живущите там и по този начин да изразят недоволството си от факта, че вече 40 години чакат да бъде извършен ремонт на улицата им, разкопана през 80-те години за изграждане на канализация на квартал "Бонония"...

публикувано на 08.05.24 в 15:00