Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единствената на Балканите църква със зидан иконостас се намира в мездренското село Царевец

12
Снимка: Радио Видин

Село Царевец се намира само на няколко километра от Мездра и на 23 от Враца. Тук може да се види не само една от най-старите църкви на Балканите, но и скални ниши, изрисувани преди векове с рисунки на елени, сърни, коне и птици. В близост се намира и кариерата, от която се добива прочутия врачански камък...

Селото е известно не само с красивата си природа и богата история, но и с ежегодно провеждания тук фолклорен фестивал Белокаменица, както и с вкусните си гозби.

Малката църква "Свети Николай" днес се намира в двора на по-големия и по-нов храм на селото. Предполага се, че е построена около XIII-XIV век, но е възможно да е градена и по-рано. Иконостасът й е изцяло зидан, каменен, и вероятно е единственият запазен такъв в България и на Балканите. Храмът е паметник на културата от национално значение.

"Красивата природа и богата история са добри предпоставки в село Царевец да се развие туризъм, стига да бъде намерено финансиране", каза кметът Маргарита Петкова:

"Чудесен пример в това отношение е старата ни църква, която е един от символите на селото. Интересното тук е, че иконостасът й е изцяло каменен- зидан каменен иконостас и тя е единствената такава на Балканския полуостров. Църквата има много добра акустика, защото в стените й са вградени делви. Усещането, когато влезеш вътре е уникално. В един момент се пренасяш в едно друго време, толкова е пречистващо. Наистина това е нещо много уникално, преминало през времето, устояло през вековете. Затова ние толкова я ценим, затова и тя привлича толкова туристи...

При едно добро финансиране и разработването на добър проект, скалните рисунки и старата църква биха станали една чудесна туристическа дестинация. Защото там, където се намират скалните рисунки в местността Говедарника, има останки от скален манастир и килийно училище, там има данни, че се е намирала и границата между двете царства- Видинското и Търновското. Затова изграждането на една екопътека и превръщането на този маршрут в туристическа дестинация, би било много полезно не само за туристите, но и за възраждане на самото село...  

Много са природните и историческите обекти в Царевец, които биха могли да способстват за развитието на туризма, но за целта има и някои проблеми, които трябва да решим. Най-големият е свързан с подобряването на инфраструктурата в селото, защото от нея зависят много неща. Но това е проблем, от който страдат много населени места в Северозапада...

Хубавото е, че тук предстои изграждането на една спортна площадка в двора на училището. Миналата година направихме и парк в центъра на селото, като превърнахме това място в една прекрасна зона за отдих. Приятно ми е, като виждам, че хората я използват и съм доволна от факта, че животът тук е спокоен..."

Как живеят хората в Царевец в условията на пандемия; достатъчна ли е кариерата край селото за създаване на препитание за местните; какво ще се случи с провеждания ежегодно тук фестивал Белокаменица; спомени за живота преди, когато селото е наброявало над 1300 жители, а децата  учели в местното училище; кои са типични местни кулинарни рецепти; какво искат младите хора, за да останат в селото, чуйте в звуковия файл в интервюта с  кмета на Царевец Маргарита Петкова, бившата учителка Катерина Тошева и ученика Анатоли Литков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56