Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кадрови е основният проблем за Видинската болница

Снимка: Светослав Цветанов


Кадровият проблем е основният за болницата във Видин и той не зависи от пандемията, каза прокуристът на лечебното заведение д-р Ивета Найденова, на брифинг на ръкводството на МБАЛ "Св. Петка". Тя допълни, че недостигът на  лекари и медицински специалисти е поне от десет години. Само от края на януари лекарите са с трима по-малко, а медицинските специалисти с 31. От тях 18 са напуснали поради навършване на пенсионна възраст:

"Към 31 януари 2020 г., когато започна моята работа в болницата на тази длъжност работеха 90 лекари, 198 специалисти по здравни грижи. Към настоящият момент от 90 лекарите са 87. По- голям е спада на бройката на специалистите по здравни грижи - в момента са 167, като от тези 31 човека, за мое огромно съжаление една починала медицинска сестра и 18 са пенсионери по възраст. Пенсионерите получиха всичките си обезщетения, напускайки болницата и сега една голяма част от сестрите, говорейки за възобновяването на работата, на неработещите в момента отделения, изявяват желание да си се върнат отново по отделенията на работа."

Двама лекари и една медицинска сестра, работещи в болницата във Видин са починали от началото на юни. Битката в борбата с коронавируса загуби д-р Борислав Иванов от отделението по неврология. В негова памет, както и в памет  д-р Илия Раденовски и медицинската сестра Мариана Добрева, които са лекували пациенти в лечебното заведение, брифингът започна с минута мълчание. 

Повече от половин година не работи отделението по акушерство и гинекология във Видин, тъй като завеждащият отделението е в болнични. От понеделник е трябвало да заработи отделението по неврология, но след смъртта на д-р Раденовски, засега там няма достатъчно лекари. Кадровият проблем в болницата е от години, каза д-р Найденова. 25 лекари са напуснали още в периода от 2012 до 2018 година:

"Би могло да се каже, че по естествени причини намалява персонала, тъй като най- голямата възрастова група в болницата- това са хората от 55 до 65 години. В политически аспект трябва да се помисли много по този въпрос. След 10 години, ако не дойдат млади хора, става въпрос за обучени, висококвалифицирани кадри, болницата ще се самозатвори."

Заради ремонт на покрива е затворено инфекциозното отделение за пациенти с Covid-19. Предстои и ремонт на електрическата инсталация и ВиК в сградата:
 
"Най- важното нещо, което трябва да се направи е един тунел, в който да може персонала, излизайки от мръсната зона при пациентите, да може да се преоблече, да се обеззарази и да влезне в чистата зона, тъй като зимата това няма как да става в снега, както го правехме до сега лятото на площадката пред отделението в градинката. Трябва да се изгради една рампа за тежко болните пациенти, което е също една значителна сума, която трябва да се вложи."

Болницата има необходимост и от апарат за PSR диагностика, чието закупуване за лечебното заведение е непосилно, каза д-р Найденова. От Министерството на здравеопазването срещу символичен наем e предоставена линейка, с която да се транспортират пациенти с коранавирус. Скоро ще пристигне и мобилният рентген за болницата. В лечебното заведение освен инфекциозното отделение за Covid-19, беше оборудвано и интензивно отделение за по-тежките случаи. 46 души от лекарите и медицинските специалисти в болницата са лекувdли пациенти с коронавирус, каза д-р Борислв Милчев, който ръководеше един от екипите.

"Чисто емоционално и физически работата в тази среда, при толкова много болни накуп е почти непосилна. Mедицината е наука на доказателствата. Медицината не е наука нито на емоциите, нито на пропагандата, така че след като си научихме горчивия урок, сега всеки един пациент, който постъпва в болницата, се стараем да го изследваме, независимо дали е спешен или планов и опитът показа, че начина, по който влиза заразата в болницата е чрез пациент. Ние не можем да знаем, кой е първият такъв, който предизвика това сътресение, което преживяхме. Никой не е имал готовност, познание и очаквания, какво ще ни се случва. Последните няколко седмици наблюдаваме едно измамно затишие. В първите дни на инфекцията имаше подобен сценарий. Дълго време на територията на областта не бяха открити пациенти, след това бяха един или двама, и след това, вие знаете какво се получи. Искам да отправя призив към всички: Не се успокоявайте! Още нищо не е свършило. Бъдете внимателни! Да, времето е хубаво и ние искаме да усетим прелестите на лятото, и няма нищо лошо в това, и да, трябва да се научим да живеем с този проблем. Той явно няма да изчезне от ултравиолетовите лъчи. Аз също се надявах, че това ще се случи."
41 лица с доказана коронавирусна инфекция са лекувани до сега в МБАЛ "Св. Петка" във Видин, уточниха от ръководството на лечебното заведение. 

Болницата е без просрочени задължения за първите шест месеца на настоящата година, а за миналата е на печалба с 400 000 лева, каза д-р Борислав Милчев от управителния съвет на лечебното заведение.

Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00